NEWSY Lublin
i lubelskie

Jest to program stypendialny, mający na celu wspieranie działań młodych artystów i animatorów kultury z regionu Lubelszczyzny. Jest on realizowany w ramach Polityki Zaangażowania Społecznego Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A., we współpracy z Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka w Lublinie.
Założony w 1965 r. Ogród Botaniczny UMCS jest wyjątkowym miejscem na mapie Lublina. Gromadzi prawie 7000 gatunków i odmian roślin pochodzących z całego świata, które służą celom edukacyjnym, dydaktycznym i naukowym. Bogate kolekcje roślin wykorzystywane są w badaniach realizowanych przez pracowników naukowych UMCS, a także lubelskich i krajowych uczelni przyrodniczych oraz medycznych.
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie ponownie włącza się w akcję oddawania osocza od ozdrowieńców. 18 kwietnia 2020 r. po raz pierwszy w Polsce zostało pobrane od ozdrowieńca osocze w trakcie epidemii SARS-CoV-2. Z kolei już trzy dni później – 21 kwietnia w Klinice Chorób Zakaźnych w Lublinie została przetoczona pierwsza jednostka osocza.
z okazji Dnia Kobiet, TV UMCS i Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka przygotowały nagranie, w którym prezentują sylwetki trzech wyjątkowych Pań związanych z Uniwersytetem Marii Curie Skłodowskiej: prof. Dorotą Kołodyńską, prof. Urszulą Bobryk i prof. Iwoną Hofman. Trzy różne osobowości, trzy kariery zawodowe, liczne sukcesy na polu nauki i sztuki. Łączy je pasja, determinacja i ciekawość świata.
„Naszym Seniorom na Święta” to akcja społeczna organizowana z inicjatywy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie we współpracy ze środowiskiem Klastra Lubelska Medycyna, którego UMCS – podobnie jak i inne lubelskie uczelnie – jest aktywnym członkiem. Akcja ma na celu zbiórkę trwałej żywności, środków higieny osobistej oraz drobnych upominków, które zostaną przekazane seniorom znajdującym się w domach pomocy społecznej w Lublinie.
Informujemy o sukcesach pracowników UMCS, którzy pozyskali środki na badania naukowe w ramach konkursu MINIATURA 4 Narodowego Centrum Nauki. Laureatami tegorocznej edycji konkursu MINIATURA zostało kolejnych czterech naukowców uczelni.
W związku z decyzją o zamknięciu cmentarzy w dniach 31 października oraz 1 i 2 listopada bieżącego roku, lokalni producenci i sprzedawcy zostali z dużą ilością zamówionych kwiatów, które tradycyjnie miały zostać sprzedane osobom odwiedzającym groby najbliższych. Władze Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, w geście solidarności, wsparły akcję zakupu chryzantem od lokalnych przedsiębiorców.
W jednym z najbardziej prestiżowych, naukowych periodyków świata „Nature” - ukazał się tekst zatytułowany „Population genomics of the Viking world”, stanowiący podsumowanie wielkiego, międzynarodowego projektu naukowego, mającego w generaliach potwierdzić tezę o rewolucyjnych skutkach ekspansywności Wikingów dla postrzegania wizerunku średniowiecznego świata. Wśród autorów publikacji znajduje się pracownik Instytutu Archeologii UMCS dr hab. Marek Florek oraz absolwentka naszej uczelni mgr Monika Bajka.
23 września 2020 r. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie uroczyście otworzy nowoczesne obiekty dydaktyczne Wydziału Politologii i Dziennikarstwa oraz Instytutu Psychologii na Kampusie Zachodnim UMCS im. Unii Lubelskiej.
Zakończyła się gruntowna przebudowa części A i B Akademickiego Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka, czyli tzw. pozostałych części budynku, nieobjętych remontem w 2011 roku. Po ponad dwóch latach prac budowlanych wykonawca – Konsorcjum firm DAJK Maciej Kańczugowski z Lublina oraz PRB Termochem z Puław, dokonało generalnej modernizacji ponad 3636 m2 powierzchni Chatki Żaka.
24 maja ruszają „Łącza kultury”, czyli nowy projekt Akademickiego Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka. Akcja obejmuje cotygodniowe cykle: filmowy - Seans w starym kinie (niedziele), podróżniczy - Przez świat. Spotkania z podróżą (wtorki), z zakresu sztuk wizualnych - Warsztaty malowania akwarelą (środy) oraz o tradycji lubelskiego tańca ludowego - Od desu do estrady (piątki).
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej po raz 28. przyznała stypendia w prestiżowym konkursie „START". Wśród stu laureatów znalazło się troje wybitnych młodych naukowców związanych z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej: dr Łukasz Baran (Wydział Chemii), dr Aleksandra Bogusz (Wydział Chemii) oraz mgr Rafał Muda (Wydział Ekonomiczny).
wydawane przez Akademickie Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka i Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej we współpracy ze Stowarzyszeniem Animatorów Ruchu Folkowego, „Pismo Folkowe” zostało uhonorowane Nagrodą im. Oskara Kolberga w kategorii honorowej dla osób i instytucji działających na rzecz kultury ludowej.
Przedstawiamy państwu trzy Osobowości Uczelniane Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie: Rektora WSPA, Prorektora WSPA oraz Kanclerza WSPA.
Stołówka akademicka "Trójka" mieszcząca się przy ulicy Langiewicza 16 w Lublinie zajęła I miejsce w prestiżowym konkursie „O Kryształową Cegłę” w kat. "Rozbudowy i Rewaloryzacje". Rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski i Kanclerz Uczelni mgr Grażyna Elżbieta Fiok odebrali statuetkę podczas uroczystej gali, która odbyła się 13 grudnia br. w Centrum Kongresowym UP.
W ubiegłym tygodniu, w prestiżowym czasopiśmie Nature Climate Change, został opublikowany artykuł pt. „Towards more predictive and interdisciplinary climate change ecosystem experiments” (w kierunku bardziej przewidywalnych i interdyscyplinarnych eksperymentów na ekosystemach związanych ze zmianami klimatu https://www.nature.com/nclimate)/, którego koordynującym autorem jest prof. Jaco Vangronsveld, zatrudniony od lutego 2019 roku w Katedrze Fizjologii Roślin i Biofizyki Instytutu Nauk Biologicznych UMCS.
W gronie naukowców uhonorowanych Nagrodami Prezesa Rady Ministrów za rozprawy habilitacyjne znalazła się - jako jedyna z Lublina - dr hab. Agata Starosta z Katedry Biologii Molekularnej UMCS.
Ogłoszono wyniki III edycji konkursu BEETHOVEN CLASSIC na polsko-niemieckie projekty badawcze z zakresu nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce oraz wybranych dyscyplin nauk ścisłych i technicznych. Dr hab. Michał Łuszczuk oraz dr Katarzyna Radzik-Maruszak z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie wraz z dr Dorothea Wehrmann z Deutsches Institut für Entwicklungspolitik otrzymali grant na projekt pt. „Zrównoważony rozwój miast w Arktyce europejskiej. Rozwój transnarodowego wymiaru zarządzania w regionach peryferyjnych”. Warto podkreślić, że jest to jedyny doceniony projekt z Lubelszczyzny.
9 października 2019 r. o godzinie 10:00 w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2019/2020.
Do 17 września trwa druga tura rekrutacji na studia w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności