Raport Zdrowy dom-dobre samopoczucie-wysoka jakość życia

Tag: UMCS
Strona www: www.umcs.pl/
Dział: Lublin

W czerwcu 2016 roku profesor Włodzimierz Piątkowski, kierownik Zakładu Socjologii Zdrowia, Medycyny i Rodziny UMCS został powołany na polskiego koordynatora ogólnoeuropejskich badań socjologicznych pod nazwą: „Healthy Homes Barometer” realizowanych w 14 krajach UE na próbie 14 000 respondentów.

Prowadzone badania miały zwrócić uwagę na znaczenie zdrowotne bezpośredniego środowiska człowieka, w którym żyje lub pracuje (dom, mieszkanie itp.). Analizowano opinie Europejczyków na temat takich parametrów zdrowego domu jak: warunki snu i wypoczynku, stosowanie technik oszczędzania energii, dopływ i wymiana świeżego powietrza, jakość i ilość światła dziennego, a także relacje z sąsiadami. Badania dowiodły, że wysoka jakość środowiska domowego jest pozytywnie skorelowana z jakością życia i poziomem zdrowia, podobne znaczenie mają czynniki o charakterze fizycznym: optymalna wilgotność powietrza we wnętrzu domu, dobre warunki wietrzenia pomieszczeń oraz brak czynników zagrażających zdrowiu (pleśń, hałas, zapylenie etc.). Okazało się także, że ilość i jakość relacji z innymi ludźmi ma bezpośredni lub pośredni wpływ na stany dobrego samopoczucia.

W polskiej części badań podkreślono, że ogólna samoocena zdrowia jest nieco gorsza niż Europejczyków, podobnie jak niższa jest ocena poziomu "energii życiowej". Te gorsze wskaźniki są powodowane znacznie skromniejszymi warunkami życiowymi i mieszkaniowymi - w porównaniu ze standardami europejskimi. Pewien wpływ na tę sytuację może mieć także relatywnie niski poziom świadomości zdrowotnej Polaków - w porównaniu z mieszkańcami "starej Unii". Z drugiej strony bardzo wysokie miejsce jakie Polacy przypisują wartościom rodzinnym i domowym, a także wrodzony optymizm, jaki cechuje większość naszych rodaków, wskazują jak ogromne potencjalne możliwości tkwią w społeczeństwie polskim, w którym tradycyjnie posiadanie własnego, samodzielnego domu jest od dziesięcioleci marzeniem kolejnych generacji (przy czym tak Polacy, jak i Europejczycy wskazują, że "dobry dom oznacza zdrowy dom").

Ogólnoeuropejski projekt badań socjologicznych EIEDB 2016 udowodnił, że dom stanowiąc podstawowy naturalny habitat człowieka może w zasadniczy sposób wpływać na zdrowie.

Polska grupa badawcza pracowała w składzie: prof. W. Piątkowski, dr Anita Majchrowska /socjolog medycyny z Uniw. Medycznego w Lublinie/, mgr Anna Sadowska /doktorantka Wydziału Filozofii i Socjologii, asystent w Zakładzie Socjologii Zdrowia, Medycyny i Rodziny IS UMCS oraz UM w Lublinie.

Projekt jest koordynowany przez Uniwersytet Humoldta w Berlinie. Badanie mieści się w kategorii: "Współpraca nauki z biznesem" i jest sponsorowane przez międzynarodową korporację "Velux".

data ostatniej modyfikacji: 2016-11-24 15:13:42
Komentarze
 
Polityka Prywatności