2015-07-30

Most tradycji - XX lat dla Natury i Człowieka:

Strona www: ekolublin.pl
kategoria: koncerty

Koncert i pograjka z okazji XX lecia działalności Towarzystwa dla Natury i Człowieka -Koncert polskich i ukraińskich pieśni tradycyjnych: Zespół śpiewaczy Ewy Grochowskiej (Lublin), More (Warszawa) -pograjka: Zawołany Skład Weselny,Kapela Bornego z Podzamcza 30.07.2015 start 20.00

Koncert i pograjka z okazji XX lecia działalności Towarzystwa dla Natury i Człowieka
-Koncert polskich i ukraińskich pieśni tradycyjnych:
Zespół śpiewaczy Ewy Grochowskiej (Lublin), More (Warszawa)
-pograjka:
Zawołany Skład Weselny,Kapela Bornego z Podzamcza

Lublin, Most Kultury (ul Zamojska)

30 lipca 2015 (czwartek) godz 20.00
TOWARZYSTWO DLA NATURY I CZŁOWIEKA
Jedna z najaktywniejszych organizacji ekologicznych we wschodniej Polsce, założona w 1995 roku. Prowadzi projekty ratowania zabytkowych cmentarzy wschodniego pogranicza; warsztaty, koncerty muzyki tradycyjnej i encyklopedię MuzykaRoztocza.pl, kampanię LublinRowerem.pl i wiele innych
www.ekolublin.pl facebook.com/tdnicz

wykonawcy:
ZESPÓŁ ŚPIEWACZY EWY GROCHOWSKIEJ
Grupa prezentuje poszukiwania śpiewaczek i śpiewaków młodego pokolenia, którzy w pracy wokalnej upodobali sobie w szczególny sposób stylistykę dawnego wiejskiego śpiewu, a w pracy badawczej i artystycznej czerpią inspirację i naukę zarówno ze spotkań z żyjącymi jeszcze wybitnymi wiejskimi śpiewaczkami i śpiewakami, jak i z nagrań archiwalnych. W tych poszukiwaniach chodzi przede wszystkim o radość ze wspólnego śpiewu, doświadczenie wspólnoty i przyglądanie się zawartym w tych niezwykłych pieśniach zagadkom ludzkiego losu. Kontekst i tematyka pieśni, mimo różnic obyczajowych, społecznych i dystansu, wynikającego z przyglądania się kulturze dawnej wsi współcześnie, pozostają te same: tęsknota za rytuałem, który pomaga przeżyć w pełni ważne momenty życia, potrzeba odpowiedzi na pytania o sens istnienia i zmagania się ze światem a przede wszystkim - przeżywanie i doświadczanie mocy dźwięku i ludzkiego głosu. Repertuar grupy stanowią piesni obrzędowe, liryczne i religijne z różnych regionów Polski, zwłaszcza z Lubelskiego.
Zespół wystąpi w składzie: Ewa Grochowska, Olga Kozieł, Agnieszka Szokaluk, Agata Turczyn

MORE
Pieśni ukraińskie wykonywane z dbałością o zgodność z lokalnymi tradycjami wokalnymi i zachowanie żywego przekazu. Morze jest mistyczną siłą o bogatej symbolice, często pojawia się w pieśniach pochodzących nawet z regionów bardzo od niego oddalonych. Jest bogate, potężne, fascynujące i różnorodne tak jak tematyka, forma i stylistyka tradycyjnej kultury muzycznej.
Jurij Pastuszenko - etnomuzykolog, od kilkunastu lat zajmuje się badaniem, dokumentowaniem i kontynuacją ukraińskich tradycji wokalnych. Absolwent Katedry Folkloru i Etnografii Kijowskiego Uniwersytetu Kultury, członek takich zespołów jak Otawa i Drewo.
Zuzanna Morawiecka-Pastuszenko – uczestniczka wielu projektów badawczych i rekonstrukcyjnych dotyczących tradycyjnej muzyki polskiej i ukraińskiej. Głównie interesuje się obszarami na styku kultur, takimi jak Dolny Śląsk i Podlasie, gdzie w wyniku interakcji powstają zjawiska o unikalnej wartości.
Klaudia Niemkiewicz – folklorysta, antropolog, współtwórca Inicjatywy Archiwalnej i Zespołu Lewitującego.
Katarzyna Kapeluch – filolog ukraiński, badaczka i praktyk folkloru wokalnego Ukrainy. Autor monografii poświęconej tradycji ludowej Wisłoka Wielkiego. Unikalny głos towarzyszący zespołowi 'More' od samego początku.

ZAWOŁANY SKŁAD WESELNY
Repertuar kapeli czerpie przede wszystkim ze skrzypcowej muzyki zachodniej Radomszczyzny, głównie od kajockiego skrzypka Piotra Gacy oraz jego syna harmonisty Stanisława. Najchętniej grają mazurki śpiewaki, ciągłe drogowce, drobne obery, stare skrzypcowe poleczki, ogrywane także przez harmonię trzyrzędową a czasem klarnet. Pomimo, że ich naturalny obszar działalności to kilkanaście wsi kajockich pomiędzy Przytykiem a Drzewicą, w ich muzycznych marszrutach zdarza się im zapuszczać aż do Wisły, skąd grają wybór powiślaków i światowców.
Cenią sobie starą, taneczną nutę sprzyjającą spotkaniom, której towarzyszy śpiew, wprowadzającą publikę nieodwołalnie w radosny stan ruchu wirowego.
Skład składu:
Mateusz Niwiński – skrzypce
Jakub Zimończyk – harmonia trzyrzędowa / basy
Agnieszka Niwińska - śpiew / bęben obręczowy
Basia Waldowska – klarnet / śpiew
Mariza Nawrocka – śpiew
Paweł Nowicki - baraban/ bęben obręczowy

KAPELA BORNEGO Z PODZAMCZA
Działa od wiosny 2012 r., grając polską muzykę tradycyjną. Korzystają z takich instrumentów jak skrzypce, suka, basy dłubane i bęben obręczowy. Materiał czerpią przeważnie od mistrzów Roztocza Zachodniego: Stanisława Głaza, Bronisława Bidy, Stanisława Fijałkowskiego, Leona Krzosa, Zbigniewa Butryna. Kapelę interesuje surowe brzmienie muzyki i bliska interakcja z odbiorcą.

dodane przez TdNiCZ


data ostatniej modyfikacji: 2015-07-24 14:15:15
Komentarze
 
Polityka Prywatności