8-9.07.2015

Kultowy czeski underground na lublińskim festiwalu Inne Brzmienia

Na tegorocznej edycji lublińskiego festiwalu Inne Brzmienia usłyszymy aż cztery kapele czeskiego undergroundu. Pojawią się zatem klasycy gatunku, czyli kultowy zespół The Plastic People of the Universe oraz DG307, ale również jego młodsi adepci: Nevypar Kovatjezd z Loun oraz Kabaret Dr. Caligari z Šumperka (wszystkie zespóły wydaje agencja Guerilla Records, która jest gościem specjalnym festiwalu).

Począwszy od ubiegłorocznej edycji Wschodu Kultury w Lublinie stałym punktem festiwalu stała się prezentacja niezależnych wytwórni fonograficznych. W ubiegłym roku zaprezentowano bogaty dorobek wytwórni Oli i Mikołaja Trzasków - Kilogram Records. W tym roku w Lublinie gościć będzie Guerilla Records, czyli jedna z najprężniej dziś działających czeskich wytwórni niezależnych, prowadzona od początku przez znawcę i entuzjastę tamtejszej alternatywy - Vladimira Drapala. Ta zasłużona oficyna skupia w sobie zarówno legendarne składy takie jak choćby The Plastic People of the Universe, DG307 czy Pólnoc, ale regularnie otacza opieką także kolejne młode zespoły. Dzięki konsekwencji i systematycznej pracy wytwórni, czeska scena od dłuższego czasu przeżywa dynamiczny rozwój. Podczas festiwalu Wschód Kultury - Inne Brzmienia zaprezentujemy cały katalog współczesnej Guerilla Records oraz porozmawiamy z jej twórcami o kondycji alternatywnej sceny naszych południowych sąsiadów.

Kiedy: 8-9 lipca 2015

W ramach prezentacji wytwórni w Lublinie usłyszymy:

DG 307 - 8 lipca, 22.00-23.30, Scena pod Namiotem, Błonia pod Zamkiem

Jedna z największych legend czeskiej kultury alternatywnej. Formacja założona w Pradze przez poetę Pavla Zajicka i basistę Milana Hlavse (związanego również z Plastic People of the Universe). W burzliwych latach siedemdziesiątych DG 307 stało się symbolem wolnej myśli, swobodnej ekspresji twórczej i antysystemowego przekazu. Rosnąca popularność grupy sprowadziła na artystów represje ze strony władz. Lider DG 307, Pavel Zajicek spędził sporo czasu w areszcie, a w latach osiemdziesiątych był nawet zmuszony do opuszczenia kraju (wyemigrował do Szwecji, a następnie do Nowego Jorku). Dopiero przemiany ustrojowe po "Aksamitnej rewolucji" w 1989 roku pozwoliły artyście na powrót do Pragi. Dziś reaktywowane DG 307 z powodzeniem koncertuje i podtrzymuje płomień, który z takim powodzeniem rozpaliło w słuchaczach u początków swojej artystycznej drogi.

Nevypar Kovatjezd - 8 lipca, 20.30-21.45, Scena pod Namiotem, Błonia pod Zamkiem

Czeska, mocno rock'n'rollowa załoga z miasta Louny. Artyści czerpią pełnymi garściami z muzycznej tradycji lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, głownie tej amerykańskiej, ale nie tylko. W utworach Nevypar Kovatjezd możemy więc usłyszeć brzmienia art rockowe, psychodeliczne, glam rockowe, ale także nawiązania do funky, folku czy "brudnego" gitarowego grania na wzór Jimmy'ego Hendricksa czy The Who. Ich koncerty to solidna dawka rock'n'rolla w najlepszym tego słowa znaczeniu, wzbogacona o element słowiańskiej duszy.

Kabaret Dr. Caligariho - 9 lipca, 19.00-20.15, Scena pod Namiotem, Błonia pod Zamkiem

Szalona i barwna ekipa pochodząca z Sumperka. Czesi na scenie generują znakomity show, łącząc muzykę, kostiumy i elementy teatralne w jedną, spójną i bardzo atrakcyjną całość. Muzycy są naturalnymi spadkobiercami czeskiej awangardy lat siedemdziesiątych, a od siebie dodają jeszcze dużą różnorodność i eklektyzm brzmieniowy oraz autentyczną radość z grania na żywo. Kabaret Dr. Caligariho to propozycja dla wszystkich tych, którzy poszukują prawdziwie innych brzmień.

The Plastic People OF The Universe - 9 lipca, 20.30-22.00, Scena pod Namiotem, Błonia pod Zamkiem

Zespół-zjawisko, mający już dziś stałe miejsce w panteonie najważniejszych grup kontrkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej. Nazwa tej kultowej formacji pochodzi oczywiście od słynnego utworu Franka Zappy, zaś początki Plastic People sięgają roku 1969 (z wielu powodów przełomowego roku w światowej muzyce). Styl zespołu to wybuchowa mieszanka rocka psychodelicznego, brzmień symfonicznych, art rocka z domieszką folkloru, jazzu, a niekiedy nawet ostrzejszych brzmień, jak choćby punk. Obok DG 307, Plastic People of the Universe stali się też muzycznym symbolem buntu i oporu przeciw oficjalnej władzy, co naturalnie sprowadziło na członków grupy liczne problemy i represje, łącznie z przesłuchiwaniem, biciem, niemożliwością wyrobienia paszportu, a finalnie również wieloletnim więzieniem. Na przestrzeni lat, zespół rozpadał się, na zmianę zawieszał i odwieszał działalność, pojawiały się różne poboczne składy, jak choćby Pólnoc, wywodzące się od oryginalnych "Plastików". Na Innych Brzmieniach będzie jednak wyjątkowa i niepowtarzalna okazja, by zobaczyć i usłyszeć prawdziwych Plastic People of the Universe. Okazja jakiej po prostu nie można przegapić.


data ostatniej modyfikacji: 2015-07-06 08:38:55
Komentarze
 
Polityka Prywatności