Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie zaprasza na kolejna wystawę z cyklu "Sztuka w Oknach": LEGENDA O CZARCIEJ ŁAPIE Artura Gołębiowskiego. 10 czerwca 2017, godz. 18.00 Galeria OKNA MBP, ul. Peowiaków 12, I piętro. Wystawa czynna 10-30 czerwca 2017. Wstęp wolny.
Artur Gołebiowski - urodzony 10 kwietnia 1961 roku w Kraśniku. Ukończył Liceum Sztuk Pięknych w Nałęczowie. W latach 1981–1987 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z ilustracji książkowej (pracownia prof. Janusza Stannego) i z malarstwa (pracownia prof. Teresy Pągowskiej) otrzymał w 1987 roku. Był członkiem grupy artystycznej „Czworosmok”. Nominowany do nagrody młodych twórców im. St. Wyspiańskiego za pracę dyplomową Ilustracje do „Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza. Jest autorem ilustracji do około 100 książek dla dzieci i młodzieży, książki popularnonaukowe, fantastykę, klasykę literatury polskiej i światowej. Zajmuje się również malarstwem. W 1994 roku otrzymał Nagrodę Główną w ogólnopolskim konkursie malarskim „50 lat Powstania Warszawskiego”. Współpracował z czasopismami: „Miś”, „Świerszczyk”, „Płomyczek”, „Pentliczek”, „Ciuchcia”, „Zwierciadło”, „Pani domu”, „Przegląd”, „Wprost”, „National Geographic” oraz z „Gazetą Wyborczą” i „Kurierem Polskim”. W latach 1994–1997 występował w programie telewizyjnym dla dzieci „Ciuchcia” jako „Pan Malarz”. Brał udział w licznych wystawach w Polsce i za granicą.
„Sztuka w Oknach” to projekt związany z obchodami 700–lecia Lublina. Założeniem cyklu jest zaprezentowanie dorobku artystów lubelskich i zaproszonych gości, którzy pokażą w swoich pracach jak widzą nasze miasto. Zaplanowano udział sześciu artystów, których cechą wspólną jest to, że wszyscy uprawiają sztukę przedstawieniową. Realizm ich prac jest daleki od fotograficznego naśladowania natury. Są wyrazem indywidualnego stosunku do rzeczywistości i wybieranych tematów.
Dariusz Płecha