Lublin - imprezy, koncerty, informacje

tag
Archiwum
 
Szczęki hipopotama, pajęczaki, a może małpy człekokształtne? Takie eksponaty można znaleźć w Muzeum Zoologicznym UMCS, które obchodzi w tym roku 75-lecie swojego istnienia. Jednostka mieszcząca się na Wydziale Biologii i Biotechnologii prowadzi na co dzień działalność wystawienniczą i edukacyjną, zaś jej bogate zbiory wykorzystywane są podczas zajęć dydaktycznych dla studentów lubelskich uczelni oraz uczniów ze szkół podstawowych i liceów. Od kilku lat w Muzeum odbywają się również zajęcia dla seniorów. Ekspozycję muzealną w ciągu roku zwiedza średnio kilka tysięcy osób!
14 października 2021 (czwartek), godz. 18:15
Spotkanie odbędzie się 14 października o godzinie 18:15 w auli Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej przy ul. Kraśnickiej 2D.
11 października 2021 (poniedziałek)
10 października przypada Święto Drzewa, podczas którego rokrocznie odbywa się ogólnopolska akcja sadzenia drzew. W ramach obchodów tego święta Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w porozumieniu z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie oraz szkołami partnerskimi z całego województwa zorganizowali wspólną akcję sadzenia drzew. Ta niezwykle wartościowa inicjatywa ma na celu nie tylko upamiętnienie i zacieśnienie relacji między Uniwersytetem, Dyrekcją Lasów Państwowych i szkołami partnerskimi, ale także popularyzację postaw ekologicznych wśród polskiego społeczeństwa (w szczególności wśród najmłodszych).
 
Prof. Paweł Mergo z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej został uhonorowany Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju 2020 w kategorii „Naukowiec przyszłości”, przyznawaną podczas Forum Inteligentnego Rozwoju. Wyróżnienie jest wyrazem uznania dla dotychczasowych osiągnięć laureata z zakresu technologii fotonicznych i światłowodowych, w tym tworzenia innowacyjnych rozwiązań w badaniach naukowych nad światłowodami specjalnymi i czujnikami optycznymi w Pracowni Technologii Światłowodów na Wydziale Chemii UMCS w Lublinie.
21 września 2021 (wtorek), godz. 10:00
21 września 2021 r. o godz. 10:00 w Centrum ECOTECH-COMPLEX w Lublinie (ul. Głęboka 39) odbędzie się konferencja pt. „Na drodze do doskonałości: jak znaleźć, przyciągnąć i zaangażować wschodzące gwiazdy w nauce?”. Organizatorami są Uniwersytet Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie i The Centre for Science and Technology Studies w Leiden przy udziale Centrum ECOTECH-COMPLEX oraz organizacji „Boniface. Science and Education”.
04 września 2021 (sobota), godz. 11:00
Po raz kolejny Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej włącza się w inicjatywę pn. „Narodowe Czytanie 2021”. Wydarzenie odbędzie się 4 września br. w klimatycznych wnętrzach Dworku Kościuszków na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS. Zaproszone osoby odczytają wówczas wybrane fragmenty „Moralności pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej.
19.08-3.09.2021
Wernisaż wystawy retrospektywnej ś.p. Roberta Znajomskiego odbędzie się 19 sierpnia br. o godzinie 18:00 w Galerii Wydziału Artystycznego UMCS przy ulicy T. Zana 11 (Lublin). Wystawa będzie czynna do 3 września.
28 sierpnia 2021 (sobota)
Zapraszamy na pierwszy w tym roku bieg z cyklu „Botaniczna Piątka”, który odbędzie się 28 sierpnia br. w Ogrodzie Botanicznym UMCS. Organizatorzy zachęcają do uczestnictwa wszystkich zapalonych biegaczy oraz osoby, które dopiero próbują swoich sił w tej dyscyplinie. Zapraszają również kibiców, którzy będą dopingować uczestników sportowej rywalizacji.
15 sierpnia 2021 (niedziela)
Organizatorzy serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy wybranych dyplomów zrealizowanych w Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS. Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia Lubelskiego Centrum Konferencyjnego (ul. Grottgera 2, Lublin) do 15 sierpnia 2021 roku.
08 sierpnia 2021 (niedziela), godz. 11:00
Ogród Botaniczny UMCS zaprasza 8 sierpnia br. (niedziela) w godz. 11.00-18.00 do udziału w obchodach „Święta Pszczół”. Będziemy wspólnie zastanawiać się i uczyć, jak pomóc naszym skrzydlatym zapylaczom. Tego dnia szczególnie zwrócimy uwagę na 5 Zasad Przyjaciół Pszczół. Będzie to świetna okazja do nauki i zabawy dla całych rodzin. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji.
 
Chór Akademicki UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu "Kostoski" OHRID – MACEDONIA. W ich repertuarze pojawiły się zarówno utwory świeckie i sakralne jak i pieśni ludowe z naszego regionu.
 
Ukazała się publikacja pt. "Historyjki polskie Studenckiego Koła Historyków Satyryków UMCS i Kabaretu ", autorstwa dra hab. Leszka A. Wierzbickiego, prof. UMCS i dra Bartosza Staręgowskiego. Książka zawiera zarys historii Koła i Kabaretu, które funkcjonowały w Instytucie Historii UMCS w latach 2011-2015. W publikacji zamieszczono teksty dwudziestu spektakli (skeczy) satyryczno-historycznych, z których dwa odnoszą się do wydarzeń związanych z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej.
 
Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS uzyskało dofinansowanie w ramach I edycji miejskiego konkursu „Program Wspierania Inicjatyw Akademickich”. 28 lipca br. w CJKP podpisano oświadczenie o przyjęciu wsparcia na realizację projektu: Lubimy Lublin. Inicjatywa została pozytywnie oceniona i zajęła pierwsze miejsce na liście rankingowej konkursu.
 
30 lat temu, w kwietniu 1991 r., ukazał się pierwszy numer „Wiadomości Uniwersyteckich UMCS” – jednego z najstarszych czasopism akademickich w Polsce. Z tej okazji zespół Centrum Prasowego UMCS przygotował film ukazujący historię i rozwój czasopisma, a także wspomnienia osób je tworzących.
25 lipca 2021 (niedziela)
Związek Uczelni Lubelskich powstał na mocy porozumienia trzech uczelni: Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i Politechniki Lubelskiej pod koniec 2017 roku. Jego celem jest optymalizacja wykorzystania zasobów uczelni tworzących Związek poprzez wspieranie realizacji wspólnych zadań, m.in. w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych, dydaktyki, komercjalizacji wyników badań oraz upowszechniania osiągnięć nauki, kultury i techniki. To współdziałanie ugruntowuje pozycję Lublina jako miasta akademickiego. Formalnie do Związku Uczelni Lubelskich w czerwcu br. dołączył także Uniwersytet Medyczny w Lublinie.
 
19 czerwca br., na Gali Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej nagrodę główną w konkursie na najlepsza książkę o historii i myśli politycznej Narodowej Demokracji za rok 2020 otrzymał pracownik Instytutu Historii UMCS, dr Ariel Orzełek za pracę pt. „Poszukiwanie modelu realizmu politycznego. Myśl i publicystyka Aleksandra Bocheńskiego”.
3-4.07.2021
Już 3-4 lipca br. w Ogrodzie Botanicznym UMCS (wejście od strony ul. Willowej) odbędą się zajęcia slow joggingu (sobota) oraz shinrin-yoku (niedziela). Warsztaty poprowadzi Aneta Mojduszka – pierwszy certyfikowany instruktor slow joggingu w Lublinie oraz trenerka shinrin-yoku.
21 czerwca 2021 (poniedziałek)
W najbliższy poniedziałek 21 czerwca odbędzie się Dzień Przedsiębiorcy. Tego dnia w mediach społecznościowych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie zaplanowano szereg relacji online z udziałem specjalistów, ekspertów oraz praktyków biznesu. Celem Dnia Przedsiębiorcy jest skłonienie do refleksji nad rolą dużych i małych przedsiębiorców, którzy w istotny sposób wpływają na rozwój polskiej gospodarki. Inicjatywa ma również zachęcić studentów do podejmowania różnych działań związanych z rozwojem oraz przedsiębiorczością. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych.
10-11.06.2021
W dniach 10-11 czerwca 2021 r. odbędzie się Forum Młodych Konstytucjonalistów pt. "Współczesne wyzwania parlamentaryzmu".
01 czerwca 2021 (wtorek), godz. 11:00
1 czerwca 2021 r. o godz. 11:00 odbędzie się konferencja popularno-naukowa II EU Green Week – Spacer żywiołów: woda, ziemia, powietrze.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności