Archiwum
3.05.2024, godz. 13:00-17:30
W Święto Narodowe Trzeciego Maja NSZZ „Solidarność” oraz Ogród Botaniczny UMCS zapraszają na żywą lekcję historii dla młodzieży i dorosłych pt. „Kawaleria polska”. Spotkanie ma na celu ukazanie wielowiekowej tradycji duchowej i materialnej Polski, a w szczególności regionu lubelskiego, oraz pokazanie poprzez rekonstrukcję historyczną bogatej historii narodu polskiego i walki o niepodległość. Organizatorzy pragną przypomnieć ważne wydarzenia historyczne i przywołać bohaterów poprzednich pokoleń. Tematem tegorocznej edycji jest kawaleria polska i jej tradycja.
25-27.04.2024
Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS (al. Kraśnicka 2D, Lublin) już po raz siedemnasty zaprasza na obchody Światowego Dnia Ziemi. Wydarzenie będzie miało miejsce w dn. 25–27 kwietnia i odbędzie się pod hasłem „Mniejszy ślad – lepszy świat”. Światowy Dzień Ziemi (nazywany też Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi) jest wydarzeniem obchodzonym co roku na całym świecie. Ma na celu promowanie idei ochrony środowiska, zwiększanie świadomości ekologicznej mieszkańców naszej planety i budowanie wspólnej odpowiedzialności za życie na Ziemi.
24 kwietnia 2024 (środa), godz. 12:30
Spotkanie wokół książki pt. „Profesor Adam Kersten 1930-1983: uczony, nauczyciel, człowiek” (red. prof. Dariusz Kupisz) odbędzie się 24 kwietnia 2024 r. o godz. 12:30 w Instytucie Historii UMCS (sala 318, pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4A, Lublin).
26.03-19.04.2024
26 marca o godz. 15.00 zapraszamy do Uniwersyteckiej Galerii Sztuki UMCS (Lublin, ul. Głęboka 43), gdzie odbędzie się wernisaż prac prezentowanych podczas 6. Międzynarodowego Biennale Plakatu Lublin 2023. W przestrzeni uniwersyteckiej, z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu UMCS, zaprezentowana zostanie część plakatów konkursowych z kategorii „80. rocznica powołania Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie”.
21 marca 2024 (czwartek), godz. 09:30
21 marca o godzinie 9:30 w Auli im. E. Romera na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS (al. Kraśnicka 2D, Lublin) odbędzie się debata popularnonaukowa pn. „Płaskoziemcy są wśród nas! Fake newsy i mity” poświęcona różnym postaciom nieprawdziwych informacji, które krążą w społeczeństwie.
15-29.02.2024
W najbliższy czwartek (15 lutego) o godzinie 14:30 w przestrzeniach Biblioteki Głównej UMCS (ul. I. Radziszewskiego 11, Lublin) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Beaty Marczyńskiej-Federowicz. Zaprezentowane na ekspozycji prace pokazują proces nauki malarstwa i docenienia tego, co niedoskonałe.
19.01-29.02.2024
Muzeum UMCS, Fundacja Mała Misja i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy „Ludzie Bangladeszu”, której autorem jest absolwent UMCS – Talha Bin Shams. Wydarzenie odbędzie się 19 stycznia 2024 r. w sali wystawienniczej Muzeum UMCS (w Bibliotece Głównej) o godz. 14:30. Wernisaż połączony będzie z prelekcją artysty na temat Bangladeszu. Wystawa będzie dostępna dla odwiedzających do końca lutego 2024 r.
3.11.2023-14.02.2024
Lumina Park powraca do Lublina w zupełnie nowym wydaniu. W tym sezonie organizatorzy zapraszają do obejrzenia „Historii Światła” w Ogrodzie Botanicznym UMCS. Otwarcie Parku zaplanowano na 3 listopada.
09 lutego 2024 (piątek)
Światowy Dzień Mokradeł obchodzimy 2 lutego na pamiątkę podpisania Konwencji Ramsarskiej w 1971 roku. Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS oraz Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych od siedmiu lat włączają się w obchody tego święta, organizując różnorodne inicjatywy. W tym roku jednostki połączyły swoje siły na rzecz ochrony, badań i popularyzacji obszarów wodno-błotnych.
18 stycznia 2024 (czwartek), godz. 17:30
Spotkanie z Ambasadorem Francji w Polsce Etienne’em de Poncins odbędzie się w najbliższy czwartek, 18 stycznia br., o godz. 17.30 na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS w sali rad naukowych im. prof. Ziemowita Jacka Pietrasia (A.4.35, ul. Głęboka 45, Lublin). Podczas czwartkowej „Rozmowy” ambasador poruszy m.in. temat aktualnej sytuacji międzynarodowej z perspektywy Francji.
12 stycznia 2024 (piątek)
Jak wyhodować rośliny w probówce? Co kryje hemolimfa owadów? Czy zioła są dobre na wszystko, a rośliny mogą zastąpić węgiel? Co łączy onkologię, wirusologię i transplantologię? I czy można zobaczyć DNA na własne oczy? M.in. o tym będą mogli przekonać się już w najbliższy piątek (12 stycznia) uczestnicy tegorocznej Nocy Biologów na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS. Będą wykłady, warsztaty laboratoryjne, ciekawe pokazy i wystawy. Tegoroczne hasło przewodnie to: „Tajemnice życia od komórek do biosfery”. I co ważne - wydarzenie w całości obędzie się w formie stacjonarnej, a więc na wszystkie zajęcia obowiązują wcześniejsze zapisy.
6-20.12.2023
Renata Maria Gogol jest doktorantką trzeciego roku w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych i Sztuki UMCS. W minionym roku akademickim dzięki programom Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej odbyła kwerendę oraz staż naukowy na Tajwanie. Oprócz zadań przewidzianych programem artystka znalazła tam także inne inspiracje, które zaowocowały wystawą. Prace wykonała w technikach tradycyjnych i bardzo współczesnych, łączących tradycyjną i cyfrową grafikę z chińskim malarstwem tuszem. R. M. Gogol wzięła na tapet bardzo popularny ostatnio temat zawłaszczenia kulturowego.
18 grudnia 2023 (poniedziałek), godz. 14:00
Spotkanie odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 18 grudnia, o godz. 14:00 w Centrum ECOTECH-COMPLEX UMCS (ul. Głęboka 39, Lublin) i poprowadzi je dr inż. Artur Dyczko z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN.
11 grudnia 2023 (poniedziałek)
11 grudnia w godz. 10.00-14.00 na placu Marii Curie-Skłodowskiej odbędzie się druga edycja Akademickiego Jarmarku Świątecznego.
06 grudnia 2023 (środa), godz. 09:00
Grecki filozof Platon definiował „jakość” jako pewien stopień doskonałości. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej staje w szranki w walce o tę doskonałość i stale podwyższa jakość swoich usług oraz ofertę kształcenia, dostosowując ją do obecnych wymagań zarówno studentów, jak i zmieniającego się rynku pracy. Z tej okazji zapraszamy Państwa Dziennikarzy na czwartą już edycję Dnia Jakości Kształcenia na UMCS. Wydarzenie rozpocznie się w najbliższą środę, 6 grudnia, o godz. 9.00 w Instytucie Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS (sala 103, I piętro, al. Kraśnicka 2a, Lublin). Tematem przewodnim inicjatywy będą perspektywy rozwoju oferty edukacyjnej UMCS.
01 grudnia 2023 (piątek)
Wystawa „Cztery strony świata – Kolekcja Nocny Art Patrol” będzie czynna do 1 grudnia w Uniwersyteckiej Galerii Sztuki UMCS (budynek Instytutu Pedagogiki UMCS, ul. Głęboka 43, Lublin), w godzinach: wtorek-piątek 12:00-15:00.
25 listopada 2023 (sobota)
Organizatorzy zapraszają do Dworku Kościuszków w Ogrodzie Botanicznym UMCS na warsztat ikonopisania, który odbędzie się 25 listopada br. (sobota) w godzinach 9.00 – 15.00 (wejście: brama 2, ul. Sławinkowska 3 w Lublinie). Zajęcia skierowane są do każdego, kto chciałby nauczyć się podstawowej techniki pisania ikony, niezależnie od umiejętności artystycznych czy doświadczenia w tej dziedzinie. Podczas spotkania uczestnicy poznają historię ikony, techniki jej tworzenia oraz podstawy złocenia. Ikona będzie wykonana na zagruntowanej desce i pisana temperą żółtkową (jajową).
20 listopada 2023 (poniedziałek)
Systemy informacji geograficznej (ang. geographic information system, GIS) służą do wprowadzania, gromadzenia, przetwarzania oraz wizualizacji wszelkich danych przestrzennych. Są tak ważne we współczesnych czasach, że w listopadzie na całym świecie obchodzone jest ich święto - GIS Day. Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS po raz kolejny przyłącza się do tych obchodów i otwiera swoje drzwi dla wszystkich zainteresowanych GIS. Otwarcie wydarzenia nastąpi w najbliższy poniedziałek, 20 listopada br., o godz. 9:15 w auli Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS (al. Kraśnicka 2D, Lublin).
7-21.11.2023
7 listopada o g. 13:00 w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Marie Curie-Skłodowskiej w Lublinie (przy ul. Radziszewskiego 11) obędzie się uroczyste otwarcie wystawy pt. „Szembekowie i Fredrowie w dziejach Polski”, autorstwa Władysława Ryszarda Szeląga, prezesa zarządu Towarzystwa Historycznego im. Szembeków.
18 listopada 2023 (sobota)
uż w najbliższy weekend do Lublina zawitają Integracyjne Mistrzostwa Polski, czyli odpowiednik Akademickich Mistrzostw Polski, ale dla osób z niepełnosprawnościami. 17-19 listopada br. w hali Centrum Kultury Fizycznej UMCS do walki o zwycięstwo w siatkówce na siedząco stanie sześć drużyn. Oficjalne rozpoczęcie sportowych zmagań odbędzie się w sobotę (18 listopada br.) o godzinie 10:00 w CKF UMCS (ul. Langiewicza 22, Lublin).