Instytut Ekumeniczny KUL zaprasza na konferencję naukową pt. W drodze do jedności. 100-lecie ruchu ekumenicznego, która odbędzie się 20 stycznia 2010 r. o godz. 10.00 w Collegium Jana Pawła II, w sali C-1031.
Dumą Lublina jest odwieczna w jego historii, obecność mniejszości narodowych i religijnych. Ta twórcza, widoczna w architekturze i innych dziedzinach sztuki mieszanka kultur i wyznań, wciąż kształtuje charakter mieszkańców miasta. Należy o tym pamiętać i podejmować działania, które dadzą lublinianom możliwość dostrzeżenia innych niż polskie kultur i obyczajów. Jedną z takich inicjatyw jest koordynowany przez Centrum Kultury projekt Wielokulturowy Lublin.
W ramach spotkania Konwersatorium Myśli Karola Wojtyły - Jana Pawła II ks. dr hab. Alfred M. Wierzbicki, prof. KUL, wygłosi referat pt. Jak dojrzewał personalizm w poezji Karola Wojtyły. Instytut Jana Pawła II zaprasza na spotkanie 19 stycznia 2010 r. o godz. 17.00 w Collegium Jana Pawła II, w sali C-220.
160 mln zł z funduszy unijnych pozyskał Uniwersytet Medyczny w Lublinie m.in. na budowę centrum nanotechnologii, wyposażenie laboratoriów do badania leków, biomateriałów i toksyn, a także na kształcenie w nowych specjalnościach oraz kursy i szkolenia m.in. z zielarstwa.
Absolwenci Politechniki Lubelskiej o wybitnym dorobku zawodowym mogą się ubiegać o tytuł "Absolwenta Roku Politechniki Lubelskiej". Uczelnia przyzna ten tytuł po raz pierwszy w swojej historii. Inicjatorem oraz organizatorem konkursu jest Towarzystwo Absolwentów i Przyjaciół Politechniki Lubelskiej.
Zapraszamy na podyplomowe studia kwalifikacyjne z zakresu diagnozy i terapii dysleksji rozwojowej. Termin składania dokumentów został przedłużony do 31 stycznia.
O polskim papieżu Janie Pawle II będą się uczyć amerykańscy studenci przebywający w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Program prezentujący studentom amerykańskim postać Karola Wojtyły rozpoczął się w Szkole Języka i Kultury Polskiej KUL przy współpracy z University of St. Thomas w Stanach Zjednoczonych.
Zakład Komunikacji Społecznej UMCS, Zakład Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski UMCS i Wojewódzka Biblioteka im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie organizują ogólnopolską konferencję naukową „Julian Wieniawski – Klemens Szaniawski – Feliks Brodowski”, która odbędzie się w Lublinie w dniach 20-21 kwietnia 2010 roku.
Piotr Jagusiak, student V roku prawa UMCS, został przewodniczącym zarządu organizacji studenckiej Erasmus Student Network Polska. Piotr był wcześniej przewodniczącym sekcji ESN UMCS Lublin i pełni rolę koordynatora Grupy Prawnej. Do zadań Piotra będzie należało m.in. kierowanie pracami zarządu, koordynowanie działań jego członków i reprezentowanie ESN Polska na zewnątrz. Wybory odbyły się podczas National Platform - ogólnopolskiego spotkania członków organizacji, które w tym roku przeprowadzono w Gdańsku w dniach 10-13 grudnia.
Rektor oraz Senat KUL zapraszają do uczestnictwa w Mszy Świętej w niedzielę 10 stycznia br. o godz. 13.00, która transmitowana będzie z Kościoła Akademickiego KUL za pośrednictwem Telewizji Polonia.
Instytut Historii KUL współorganizuje z Zespołem Szkół w Kocku I Wojewódzki Konkurs Historyczny „Lubelszczyzna pełna Tajemnic” kierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa lubelskiego.
Jak mówić i pisać poprawnie? Z myślą o tych, dla których ważne jest, by polszczyzna była piękna i poprawna, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II powstała poradnia językowa.
Uroczystości jubileuszu 45-lecia fizyki na Politechnice Lubelskiej rozpoczną się dziś o 11.00 w auli im. Jana Pawła II w tej uczelni. Pierwszych fizyków zatrudniono na politechnice w roku 1963. Po wielu przekształceniach w 1997 roku powstał Instytut Fizyki, z którego w bieżącym roku wydzielono Katedrę Fizyki Stosowanej.
Po raz 10. lubelscy dominikanie zapraszają na Wigilię Starego Miasta. Będą występy, wigilijny stół, wspólna msza i po raz pierwszy różnego rodzaju prezentacje i kiermasz w odnowionych krużgankach klasztoru przy ulicy Złotej.
Rektor i Senat Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II serdecznie zapraszają całą Społeczność Akademicką na OPŁATEK UNIWERSYTECKI, który odbędzie się 17 grudnia o godz. 16.00 w Auli im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
W Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie otworzono Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej. Ma ono pomóc w nauce języka rosyjskiego, a także w poznawaniu literatury rosyjskiej.
Ascot, Liverpool, Pardubice, Kraków, Sopot, Warszawa. Wkrótce na mapie miejsc, gdzie odbywają się wyścigi konne może pojawić się również Lublin. Sfinansowaniem hipodromu na terenach Lubelskiego Klubu Jeździeckiego zainteresowany jest Totalizator Sportowy. Zgodnie z planem, bomba nad torem położonym nad Bystrzycą pójdzie w górę w pierwszy weekend września 2010r. Należy zauważyć, że nie będzie to debiut naszego miasta w tej dyscyplinie. Regularne gonitwy odbywały się tutaj aż do 1914 roku.
W dniu 8 grudnia br. odbędą się uroczystości uniwersyteckie w związku z 91. rocznicą powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Działalność polityczna, społeczna i kulturalna żyjącego na przełomie XVII i XVIII w. hetmana ukraińskiego Iwana Mazepy oraz jej znaczenie i wpływ na późniejsze losy Ukrainy były przedmiotem obrad konferencji naukowej, która odbyła się w Lublinie
Bardzo uroczyście zapowiada się przedświąteczny czas w Lublinie. W wyjątkowy nastrój wprowadzi nas iluminacja, która rozświetli Bramę Krakowską. Przechodząc przez nią przekroczymy granicę i znajdziemy się w magicznym świecie, bo Stare Miasto już przygotowuje się do Bożego Narodzenia. Jako pierwszy z symboli pojawi się szopka, której instalacja trwa na Placu po Farze.