W Lublinie rozpoczęła się dziś Międzynarodowa Konferencja Naukowa poświęcona 300. rocznicy śmierci hetmana Iwana Mazepy. Jednym z organizatorów konferencji jest Instytut Ukraiński Ucrainicum, który w ten sposób zainaugurował swoją działalność w ramach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Brak pomysłu na Sylwestrową noc? W planach kolejna impreza w domu i oglądanie transmisji koncertów w telewizji? Lepiej przyjdźcie na plac Litewski. Proponujemy świetny koncert "na żywo". Gwiazda wieczoru ZAKOPOWER rozpocznie swój występ około 22.40. Pełne energii dźwięki Salomangi czy Galopu porwą Was do szalonej zabawy a serca rozpali Sebastian Karpiel-Bułecka. Zespół łączy dźwięki Podhala z nowoczesnymi brzmieniami w taki sposób, że ani śnieg ani siarczysty mróz nie mają szans z ognistym góralem i jego muzyką.
2 grudnia 2009 r. w godzinach od 10.00 do 14.00 w Gmachu Głównym KUL odbędą się Targi Wolontariatu. Jest to pierwsza tego typu impreza, która w zamyśle organizatorów ma odbywać się cyklicznie.
Wojtek, Jakub i Bartek to trzej studenci Wydziału Artystycznego UMCS, którzy najpierw przygotowali projekt, potem wygrali konkurs a teraz pracują, by Trzej Królowie mieli się gdzie zatrzymać w Lublinie. Szopka na Placu po Farze będzie gotowa 18 grudnia. Termin związany jest z uroczystym otwarciem Festiwalu Bożego Narodzenia, które nastąpi 19 grudnia.
Prezydent Łotwy Valdis Zatlers odebrał w piątek tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, przyznany mu m.in. za zasługi na rzecz kształtowania ładu społecznego na Łotwie i w Europie.
W czwartek rozpocznie się piąta edycja Studenckiego Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego KONTESTACJE. Nazwa festiwalu oddaje jego ideę. Jest to przegląd teatrów niezależnych, sprzeciwiających się zastanym schematom funkcjonowania rzeczywistości, szukających własnej drogi i będących krytycznymi wobec codzienności.
Dr Wanda Półtawska jest Honorowym Obywatelem Miasta Lublin. Akt nadania tego tytułu został odczytany podczas uroczystej sesji Rady Miasta w Trybunale Koronnym. Przyznanie tytułu było wyrazem wielkiego uznania i wdzięczności dla pani Półtawskiej za niezłomną wierność ideałom wyniesionym z rodzinnego domu, szkoły i harcerstwa. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej uroczystości.
UMCS rozpoczyna cykl spotkań informacyjno-konsultacyjnych dla niepełnosprawnych studentów. Będzie można uzyskać poradę na temat: dofinansowań z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, zakresu pomocy społecznej, zasiłków, obowiązujących ulg i uprawnień. Zapisy na spotkania prowadzone są jeszcze przez dwa dni.
Trwa czwarta edycja Festiwalu Pełny Metraż. Jest to jedyny w Polsce festiwal poświęcony wyłącznie niezależnym pełnometrażowym filmom fabularnym. Są one zjawiskiem szczególnym. Kręcone przez pasjonatów powstają w oparciu o oryginalne, własne scenariusze. Reprezentują autentyczny głos młodego pokolenia. Do niedzieli publiczność zgromadzona w Centrum Kultury zobaczy 9 filmów polskich i zagranicznych.
Na Wydziale Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie powstanie Centrum Nanomateriałów Funkcjonalnych. Jego zadaniem będzie prowadzenie wysokiej jakości badań i opracowywanie najlepszych nanomateriałów dla chemii, technologii chemicznej, czystej energii, czystego środowiska oraz dla optoelektroniki.
"Ręce precz od płatnej edukacji" - pod takim hasłem odbył się protest studentów w Białej Podlaskiej. Studenci biorący udział w akcji, sprzeciwiali się głównie rządowemu projektowi polegającemu na wprowadzeniu odpłatności za naukę w przypadku studiowania na więcej niż jednym kierunku.
Artystyczne Warsztaty Umiejętności - to coś dla poszukujących ciekawego hobby, nowych doświadczeń czy sposobu na spędzenie wolnego czasu. Zainteresowani mogą wybrać muzykę, rysunek, śpiew czy rękodzieło.
Działa już społecznościowa część serwisu student.lublin.eu. Od teraz, dotychczasowi i nowi użytkownicy portalu, mogą tworzyć profile, dodawać do nich galerie zdjęć oraz filmy, kontaktować się ze swoimi przyjaciółmi i znajomymi ze studiów.
Rozstrzygnięto konkurs na przygotowanie koncepcji i projekt Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Wygrali lubelscy architekci z pracowni Stelmach i Partnerzy. O wygranej zdecydowała najniższa cena: 7,9 mln złotych i najkrótszy termin realizacji: 320 dni.
Posłanka Joanna Mucha zaprasza studentów lubelskich uczelni, zainteresowanych problematyką społeczno-polityczną, do udziału w projekcie „Kuźnia Polityczna”. Kuźnia jest miejscem dla osób z pasją, które realizują się w aktywności pro bono. Wewnętrznym celem jest nauczenie uczestników skutecznego i sprawnego działania oraz kształtowanie charakterów, postaw i wartości.
Władze Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej podpisały w piątek porozumienie z trzema działającymi na uczelni związkami zawodowymi w sprawie zwolnień grupowych. Zwolnienia obejmą 150 pracowników obsługi, m.in. szatniarzy, portierów, porządkowych. Uczelnia ma ok. 54 mln zł długu.
Bez Tadeusza Witkowskiego nie byłoby Collegium Veterinarium, gmachu Chemii Małej i Fizyki, Biblioteki Międzyuczelnianej. Architekt zaprojektował również Powszechny Dom Towarowy, drukarnię przy ul. Unickiej, sanatorium dla nauczycieli w Nałęczowie i biurowce powstające w latach 60. i 70. XX w. Właśnie ukazała się książka dotycząca dorobku tego architekta.
Kilkanaście spektakli z USA, Szwajcarii, Węgier, Rosji, Włoch, Niemiec i Polski zobaczymy podczas 13. Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca. Główną ideą tegorocznej edycji będzie pokazanie związków teatru tańca i literatury.
Podpisano umowę na realizację projektu Centrum Innowacji Zaawansowanych Technologii Politechniki Lubelskiej. Wartość inwestycji wyniesie 68,4 mln zł. Środki pochodzą z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Budowa ma się zakończyć w grudniu 2012 roku - poinformowała Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy uczelni.
Cały czas chętni mogą zgłaszać się do kwestowania na lubelskich cmentarzach. Do tej pory zebrało się około 90 osób, które chcą zbierać pieniądze na odnowienie zabytkowych nagrobków na cmentarzu.