NEWSY Lublin
i lubelskie

tag
Polskie Towarzystwo Komunikacji Społecznej wyłoniło laureatów drugiej edycji Nagrody im. Karola Jakubowicza. Wyróżnienie zdobyły: dr hab. Małgorzata Adamik-Szysiak z Zakładu Dziennikarstwa UMCS za książkę „Strategie komunikowania podmiotów politycznych w Polsce w mediach społecznych” (Wyd. UMCS Lublin 2018) oraz dr hab. Maria Łoszewska-Ołowska z Katedry Prawa Mediów UW za pozycję „Zakaz publikacji w prasie danych i wizerunku osób publicznych podejrzanych lub oskarżonych o przestępstwo” (Wyd. ASPRA, Warszawa 2018).
Dr Magdalena Grabias z Zakładu Kultury Wizualnej UMCS została laureatką nagrody „Helion International 2019” za wkład w rozwój nauki i kultury. Międzynarodowe Stowarzyszenie Kultury Helion jest organizacją powstałą w Timișoarze w Rumunii w 2010 roku. Skupia pisarzy oraz badaczy tematyki science fiction i fantasy, a także kontynuuje trzydziestoletnią działalność Klubu Helion.
Studenckie Koło Fotografii Przyrodniczej UMCS zaprasza uczniów i studentów do udziału w konkursie fotograficznym pt. „(U)chwyć naturę!”. Inicjatywa ma na celu promowanie polskiej przyrody oraz zwrócenie uwagi na jej piękno i ochronę.
Podczas IV edycji Konkursu i Programu Akredytacyjnego „Studia z przyszłością” wyróżniono kolejne kierunki studiów prowadzone na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Certyfikaty Akredytacyjne "Studia z Przyszłością" Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego otrzymały kierunki realizowane przez Wydział Humanistyczny UMCS: Technologie cyfrowe w animacji kultury (studia I stopnia) oraz Lingwistyka stosowana (studia I oraz II stopnia).
Prezydium Polskiej Akademii Nauk powołało prof. Iwonę Hofman, Dziekan Wydziału Politologii UMCS, na przewodniczącą Rady Towarzystw Naukowych przy Prezydium PAN na kadencję 2019-2022. Uroczyste wręczenie nominacji odbyło się wczoraj, 7 marca br., w Warszawie.
Polska Komisja Akredytacyjna przyznała ocenę wyróżniającą kierunkowi studiów pn. "Stosunki międzynarodowe" prowadzonemu na Wydziale Politologii UMCS. Jest to nobilitacja oraz docenienie wysokiego poziomu jakości kształcenia, jaki oferujemy studentom. To także jeden z nielicznych przypadków tak wysokiej noty dla kierunku z zakresu stosunków międzynarodowych w Polsce.
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej prowadzi zapisy na studia podyplomowe z zakresu Psychologii sportu. Rekrutacja trwa do 28 lutego.
22 lutego 2019 r. odbyło się podpisanie listu intencyjnego między Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej a warszawską spółką Exatel. W wydarzeniu uczestniczyli Rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski oraz Wiceprezes Zarządu Exatel, Rafał Magryś.
najnowsze odkrycie naukowe prof. dra hab. Krzysztofa Murawskiego, mgra Błażeja Kuźmy oraz mgra inż. Dariusza Wójcika z Zakładu Astrofizyki i Teorii Grawitacji UMCS zostało opublikowane na stronie NASA.
Dr inż. Anna Sawicka z Zakładu Polityki Przestrzennej i Planowania UMCS otrzymała nagrodę Ministra Inwestycji i Rozwoju za rozprawę doktorską „Miasto zrównoważone - możliwości implementacji idei na przykładzie Lublina”.
Studia magisterskie pt. Inżynieria Nowoczesnych Materiałów to międzyobszarowe studia, które rozwijają wiedzę studenta w zakresie fizyki oraz chemii nowoczesnych materiałów oraz wprowadzają na rynek pracy jako specjalistę z zakresu produkcji oraz metod badania nowej generacji materiałów.
Dr Justyna Sulej z Zakładu Biochemii na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS została laureatką Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2019. Nagroda została przyznana w kategorii "Naukowiec Przyszłości" za realizację projektu „Ocena potencjału antyoksydacyjnego i przeciwdrobnoustrojowego grzybowej dehydrogenazy celobiozowej jako składnika opakowań aktywnych”.
W tym roku podczas zimowego naboru Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej oferuje kandydatom studia stacjonarne II stopnia z zakresu gospodarki przestrzennej, fizyki technicznej oraz inżynierii nowoczesnych materiałów. Internetowa rejestracja na te kierunki potrwa do 15 lutego br., a wydawanie decyzji i przyjmowanie dokumentów odbędzie się między 18 a 22 lutego 2019 r.
Pracownice Zakładu Logopedii i Językoznawstwa Stosowanego UMCS: dr hab. Aneta Domagała, prof. UMCS oraz dr hab. Urszula Mirecka, prof. UMCS otrzymały Nagrodę Naukową Polskiego Towarzystwa Dysleksji za koncepcję i redakcję naukową monografii pt. "Zaburzenia komunikacji pisemnej".
Pracownicy Instytutu Historii UMCS w Lublinie zostali laureatami tegorocznej edycji konkursu „Książka historyczna roku”.
W ostatnim czasie wynalazki i projekty naukowe badaczy z UMCS zostały docenione zarówno na arenie międzynarodowej jak i przez Narodowe Centrum Nauki.
W konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych nagrodę "Gaudeamus 2018" otrzymało Wydawnictwo UMCS za książkę "Metody terapii logopedycznej" pod redakcją Anety Domagały i Urszuli Mireckiej.
UMCS jest niezwykłym miejscem, w którym spotykają się młodzi ludzie pełni pasji. Każdy z nich ma swoją szczególną historię. Każdy z nich podąża inną drogą, podczas której podejmuje różne decyzje. Dla jednych wybór własnej ścieżki był oczywisty, dla innych mniej, a są też tacy, którzy wciąż szukają. Nie ma w tym nic złego - okres studiów powinien służyć ciągłemu rozwijaniu się.
Zakończyła się rejestracja kandydatów na większości kierunków studiów pierwszego stopnia oraz na studia jednolite magisterskie prowadzone na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Zostały ogłoszone listy rankingowe oraz osób zakwalifikowanych na studia, informacja o wynikach pojawiła się również na kontach kandydatów w systemie IRK. Obecnie trwają dodatkowe nabory. Na kierunkach, na których prowadzona jest jeszcze rekrutacja, pozostało od kilku do kilkunastu wolnych miejsc. Przewidujemy także, że - jak co roku - duży ruch w systemie internetowej rejestracji kandydatów odnotujemy we wrześniu, zwłaszcza gdy zostaną ogłoszone wyniki poprawkowej matury.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło listę projektów zakwalifikowanych do finansowania w ramach modułu Uniwersalia 2.1 Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Jedną z finalistek została dr Dorota Litwin-Lewandowska z Wydziału Politologii UMCS. Jej projekt zatytułowany: „O polską rację stanu w Austrii. Polacy w życiu politycznym Austrii w okresie monarchii dualistycznej (1867-1918)” otrzymał dofinansowanie w kwocie 86 531 zł.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
 
Polityka Prywatności