Internetowa rejestracja kandydatów (IRK) na większość kierunków stacjonarnych I stopnia i jednolitych magisterskich w UMCS rozpoczęła się 16 kwietnia i trwała do 6 lipca.
Dstudentów Wydziału Chemii UMCS zostało laureatami "Diamentowego Grantu", prestiżowego programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonego dla absolwentów studiów licencjackich lub studentów po trzecim roku jednolitych studiów magisterskich, którzy prowadzą badania naukowe oraz posiadają wyróżniający się dorobek naukowy.
Kandydacie! Wybrałeś już swój wymarzony kierunek studiów na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej? Zarejestruj się w IRK - jeszcze do 6 lipca trwa internetowa rejestracja kandydatów na studia.
3 lipca br. maturzyści w całej Polsce otrzymają wyniki egzaminu maturalnego. Jest to również szczególny czas na naszym Uniwersytecie, bowiem rozpoczyna się tzw. "boom rekrutacyjny". Internetowa Rejestracja Kandydatów na studia w UMCS trwa jeszcze tylko do 6 lipca.
Język rosyjski z językiem angielskim w obsłudze ruchu granicznego to nowa specjalność na kierunku Rusycystyka w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
28 czerwca w Sali Rady Wydziału Humanistycznego UMCS odbyło się spotkanie poświęcone ważnej publikacji pracowników Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Mowa o tomie "Praca ludzka w perspektywie interdyscyplinarnej". Książka jest formą upamiętnienia Andrzeja Bączkowskiego, pracownika Wydziału Prawa i Administracji UMCS, działacza społecznego oraz ministra pracy, zasłużonego zarówno dla nowego sposobu myślenia o pracy, jak i szukania praktycznych form jej organizacji.
Zakończyła się kolejna edycja Wielkiego Testu Języka Angielskiego „Challenge Accepted”! W Auli Uniwersyteckiej Wydziału Prawa i Administracji UMCS zgromadziło się dzisiaj (15.06.2018) 200 osób, które chciały sprawdzić swoje umiejętności językowe oraz wiedzę z zakresu kultury anglosaskiej. Wśród uczestników znaleźli się m.in. studenci uczelni wyższych, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, mieszkańcy Lublina i województwa lubelskiego.
Po raz szósty przyznano nagrody pieniężne i staże w ramach ogólnopolskiego programu stypendialnego skierowanego do dobrze rokujących młodych dziennikarzy.
Projekt badawczy, którego głównym wykonawcą i opiekunem naukowym była dr hab. Katarzyna Smyk, prof. nadzw. z Instytutu Kulturoznawstwa UMCS w Lublinie, został uhonorowany wyróżnieniem w prestiżowym ogólnopolskim Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku "Sybilla 2017". Konkurs organizowany jest pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a realizuje go Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.
Współczesne społeczeństwa nie mogą istnieć bez edukacji międzykulturowej – systematyczne obcowanie z różnorodnością społeczno-kulturową kreuje osoby otwarte, tolerancyjne i konkurencyjne na rynku pracy. W tym procesie konieczne jest jednak pozyskanie umiejętności komunikowania się i negocjacji pomiędzy kulturami. Odpowiadając na to zapotrzebowanie, Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie stworzył unikatowy kierunek studiów: „Intercultural communication in education and the workplace” (tł. Komunikacja międzykulturowa w edukacji i na rynku pracy). Tegoroczna nowość UMCS to 2-letnie anglojęzyczne studia II stopnia, na których przygotowano aż 25 bezpłatnych miejsc dla kandydatów.
Siłą i wizytówką Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie są jego Absolwenci. Od prawie 75 lat tworzą oni tożsamość naszej Uczelni i są jej najlepszymi ambasadorami. Dlatego w Programie Absolwent UMCS postanowiliśmy pokazać ich wyjątkowe historie i sukcesy zawodowe, które mogą być inspiracją dla kolejnych pokoleń studentów.
30 lat temu - 28 lutego 1988 roku podpisano umowę, która zainicjowała trwającą do dziś współpracę partnerską miast Lublina i Nancy. Z tej okazji, 7 maja 2018 r. Prezydent Krzysztof Żuk i Mer Nancy Laurent Hénart podpisali porozumienie o kontynuacji dotychczasowej współpracy.
„UMCS dla wszystkich” - tym hasłem Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie rozpoczyna kampanię społeczną z udziałem studentów polskich i zagranicznych. Poruszony jest w niej ważny aspekt stereotypów i barier dotyczących innych narodowości.
16 kwietnia zostanie uruchomiona Internetowa Rejestracja Kandydatów na studia w UMCS, która potrwa do 6 lipca. Nieco wcześniej, bo do 25 czerwca można się rejestrować na kierunki studiów, na których wymagany jest egzamin wstępny przed Wydziałową Komisją Rekrutacyjną (oferta kształcenia na Wydziale Artystycznym oraz logopedia z audiologią na Wydziale Humanistycznym).
W ramach konkursu „Zintegrowane Programy Uczelni” rozstrzygniętego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie otrzyma blisko 10 mln zł na realizację projektu pn. „Zintegrowany UMCS”.
Zespół Tańca Towarzyskiego UMCS „Impetus” zaprasza studentów do nauki tańca towarzyskiego. Uczestnictwo w zajęciach to doskonała okazja, aby w przyjemny i przystępny sposób nauczyć się podstawowych figur i kroków tanecznych.
Jedno z wydarzeń współorganizowanych przez Samorząd Doktorantów UMCS pn. Kongres Młodej Nauki „Nauki społeczne i humanistyczne – miedzy teorią a praktyką”, podczas Gali Laurów Uniwersyteckich w Opolu (20.01.2018 r.) otrzymało nagrodę w kategorii „Uniwersytecka Inicjatywa Naukowa”.
Trwa zimowa rekrutacja w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Chętni mogą zapisywać się na studia II stopnia, III stopnia oraz podyplomowe.
W roku akademickim 2016/2017 na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej został utworzony Własny Fundusz Stypendialny – jest to forma dodatkowego wsparcia dla najlepszych studentów wyróżniających się wynikami w nauce oraz szczególnymi osiągnięciami. 1 grudnia w sali widowiskowej Inkubatora Medialno-Artystycznego, różne grupy najzdolniejszych studentów i doktorantów Uczelni, z rąk Rektora prof. Stanisława Michałowskiego, odebrały listy gratulacyjne informujące o przyznaniu stypendiów z Własnego Funduszu UMCS.
18 października br w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego została podpisana umowa o dofinansowanie projektu „Wzmocnienie stopnia cyfryzacji oraz rozwój usług elektronicznych na UMCS w Lublinie”. Projekt o wartości 3 450 000 zł uzyskał najwyższą możliwą ocenę (100/100 możliwych punktów) oraz dofinansowanie na poziomie 85% (2 932 500 zł) w konkursie Działania 2.1 Cyfrowe Lubelskie realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.