Wystrzał armatni rozpoczął niedzielny Festyn Naukowy - część VI Festiwalu Nauki w Lublinie.
Szkoła Euro-Forum prowadzi kursy języków obcych dla dzieci, młodzieży i dorosłych na wszystkich poziomach zaawansowania, co stwarza możliwość kontynuacji nauki aż do uzyskania międzynarodowego certyfikatu Cambridge, Goethe-Institut oraz TELC.
21 września upływa termin zgłaszania filmów do I Przeglądu Filmów Promocyjnych Miast i Regionów PromoCity. Formuła Przeglądu opiera się na dwóch głównych częściach: warsztatowej oraz uroczystej gali konkursowej. W ramach warsztatów zostaną zaprezentowane i omówione wybrane produkcje. Filmy zgłoszone do konkursu będzie oceniać jury pod przewodnictwem Leszka Stafieja. Swojego faworyta wyłoni też publiczność. W trakcie obrad jury i zliczania głosów zostaną wyświetlone najciekawsze zagraniczne reklamy miejskie. Festiwal rozpocznie się 28 września br w Lublinie.
Co dalej z połączeniami kolejowymi na Lubelszczyźnie? Przypomnijmy: PKP Intercity zlikwidowała składy łączące Zamojszczyznę i Roztocze z Warszawą. Poseł PiS Wojciech Żukowski zapowiada walkę o ich przywrócenie. Dziś o to, co dzieje się z polską koleją pytał ministra transportu.
Od dziś obowiązuje nowy cennik biletów MPK w Lublinie. Wszyscy, którzy do tej pory byli upoważnieni do przejazdów z biletem ulgowym gminnym, będą za niego płacić złotówkę. Zmiany to efekt uchwały podjętej przez Radę Miejską w czerwcu. Uchwała zrównuje m.in. wysokość ulgi gminnej do wysokości ustawowej. Bilet za złotówkę od dziś kupują więc nie tylko studenci, ale też dzieci od 4. do 7. roku życia, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i emeryci oraz osoby z dawną II i III grupą inwalidzką, a także uczestnicy studiów doktoranckich.
Samorząd Lublina wspiera kampanię Krewniacy i zachęca mieszkańców do oddawania krwi - najcenniejszego leku świata. Do stolicy regionu przyjedzie najnowocześniejszy w Europie ambulans do poboru krwi, zakupiony z datków społecznych i dzięki wsparciu wielu polskich firm.
Przy Uniwersytecie Zielonogórskim ma powstać Lubuskie Centrum Bioróżnorodności - Muzeum Przyrodnicze (LCB - MP). Nowa instytucja będzie pełniła rolę Ośrodka Badań, Dokumentacji i Edukacji Przyrodniczej. Jak podaje serwis informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego, projekt utworzenia Lubuskiego Centrum Bioróżnorodności zaprezentowano już władzom Zielonej Góry. W sierpniu będą nad nim dyskutowali radni miasta.
Już niedługo, w dniach 13-16 sierpnia w Lublinie Jarmark Jagielloński - największe po wschodniej stronie Wisły wydarzenie artystyczno-kupieckie. Unikatowe w skali kraju przedsięwzięcie w swojej formule łączy prezentację wyrobów rękodzielniczych i rzemieślniczych (twórców tradycyjnych m. in. z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy) oraz bogaty program wydarzeń kulturalnych.
Technologia pozyskiwania metanolu z odpadowego dwutlenku węgla, a następnie przekształcania go w paliwo będzie przedmiotem współpracy między Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Elektrociepłowni Lublin-Wrotków.
Kursy języka angielskiego dla starszej młodzieży i dorosłych są prowadzone w oparciu o podręcznik Total English.
„Zagubione wspomnienia” to druga obok akcji Autostopowicze, czerwcowa, ogólnopolska promocja Lublina. Pełne energii zdjęcia, zachęcały do odwiedzenia miasta. 100 000 sztuk odręcznie podpisanych fotografii odnajdywali mieszkańcy siedmiu największych miast Polski.
Diabolo, poi, flowerstick to magiczne przyrządy służące wprawianiu w osłupienie publiczności w każdym wieku. Wakacyjna Akademia Sztukmistrzów zaprasza wszystkich na bezpłatne warsztaty kuglarskie.
Dawno, dawno temu, za górami za lasami...Znacie? To posłuchajcie o dziewczynce, która tańczyć nie chciała i diabła pokonała. Nadarza się niezwykła okazja, bo 3 lipca po raz drugi na lubelskie Stare Miasto powraca festiwal niezwykły, niepodobny do innych - Festiwal Opowiadaczy "Słowodaję".
1 lipca cofniemy czas o 440 lat. Na placu Litewskim powstanie miasteczko rycerskie, pojawią się pikinierzy i rota strzelcza. Atmosferę tamtych czasów oddadzą pokazy fechtunku bronią białą, musztry i tresury ptaków drapieżnych.
Wybitny dziennikarz, publicysta i komentator spraw międzynarodowych Leopold Unger otrzymał we wtorek doktorat honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Prawie 1200 zawodników z całej Polski bierze udział w rozgrywanych nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie rajdzie Mazovia MTB. Fani kolarstwa - amatorzy i profesjonaliści - rywalizują na trzech dystansach: 16, 64 i 94 km.
W strugach deszczu na Placu Litewskim w Lublinie oficjalnego otwarcia Festiwalu Sztuki Przestrzeni Publicznej Open City dokonał prezydent miasta Adam Wasilewski.
Nie tylko wysoka średnia, ale i aktywność społeczna - jest potrzebna, aby uzyskać zaszczytny tytuł Primus Inter Pares. Podczas uroczystej gali w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie rozstrzygnięto regionalny etap konkursu na najlepszego studenta.
Wiedzę na temat emigrantów popularyzuje przegląd filmowy, który odbywa się w lubelskiej Chatce Żaka w ramach Międzynarodowego Dnia Uchodźcy. O 18.00 rozpocznie się projekcja dokumentalnego filmu francuskiego "Znużone wojną".
W dwa weekendy czerwca, na drogach wylotowych siedmiu miast Polski Król, Archanioł, Artysta, Diabeł i Marchewka łapią stopa do Lublina. Przebrani autostopowicze zachęcają zmotoryzowanych, by jechali do Lublina. Kierowcy zobaczą następujące tabliczki: Lublin – Tam moje królestwo (Król); Po inspirację (postać Artysty); Anielskie klimaty (Archanioł); Schrupiesz mnie zdrowo (Marchewka); Tam się dzieje (Diabeł).