NEWSY Lublin
i lubelskie

Wybitny socjolog, filozof, historyk idei prof. Jerzy Szacki otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Promocja polskiego folkloru to cel pokazu filmowego przygotowanego przez lubelski oddział Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Krzysztof Butrym ze stowarzyszenia podkreśla edukacyjną, ale także dokumentacyjną rolę filmów, udostępnionych przez muzea etnograficzne z całej Polski.
Wizyta w lubelskim muzeum na Zamku bez wychodzenia z domu? Od dzisiaj jest to możliwe. Wystarczy odwiedzić stronę www.unialubelska.eu, poświęconą wydarzeniom sprzed 440 lat. Na stronie udostępnione zostały materiały związane z podpisaniem w Lublinie Unii Polsko-Litewskiej. Znajdziemy tu użyteczne informacje dotyczące tego historycznego wydarzenia a także aktualny program obchodów rocznicy.
Pod nazwą EuroJam Session, startuje druga edycja Lubelskiego Festiwalu Graffiti. Do soboty nasze miasto opanuje sztuka uliczna na najwyższym poziomie. W EuroJam session udział weźmie kilkudziesięciu artystów z 9 krajów Europy Środkowej. W Lublinie zagoszczą twórcy ze Szwecji, Bułgarii, Czech, Niemiec, Rosji, Słowacji, Ukrainy i Węgier.
Wydział Elektrotechniki i Informatyki zaprasza na drugą edycję Warsztatów Doktoranckich "WD 2009", które odbędą się we wrześniu 2009 roku w Krynicy Górskiej.
650 rocznych stypendiów w wysokości 500 złotych miesięcznie ufunduje Fundacja im. Stefana Batorego i Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Z realizowanego już po raz ósmy projektu Stypendia Pomostowe skorzystać mogą również młodzi ludzie z Lubelszczyzny.
15 czerwca spektakl Teatru Polonia oficjalnie otworzy czwarty Festiwal Teatrów Europy Środkowej „Sąsiedzi”. Ideą festiwalu jest prezentacja tradycji sąsiadujących z Polską krajów, tworzących region nazywany Europą Środkowo -Wschodnią.
W Tomaszowie Lubelskim, w ramach trwających od tygodnia Dni miasta, odbywa się właśnie Przegląd Muzyki Alternatywnej Altero 2009. Choć impreza zorganizowana dopiero po raz trzeci, już cieszy się ogromnym zainteresowaniem młodych kapel.
Podobno nic dwa razy się nie zdarza. Na szczęście nie dotyczy to Nocy Kultury, która już po raz trzeci przyprawi mieszkańców i turystów odwiedzających nasze miasto o bezsenność. 6 czerwca Lublin zamanifestuje swój potencjał kulturalny w sposób szczególny.
Biuro projektu „Uniwersytet otwarty na jutro” informuje, iż w ramach realizacji projektu prowadzone będą bezpłatne Zaoczne studia I stopnia na kierunku praca socjalna oraz Zaoczne studia II stopnia na kierunku pedagogika, specjalność pomoc społeczna i praca socjalna.
Miasta walczą o studentów, co w niektórych przypadkach doprowadza do prawdziwych wojen. Na szczęście tylko reklamowych.
W Lublinie trwa I Międzynarodowy Arcymistrzowski Turniej Szachowy im. Unii Lubelskiej. Do gry zasiadło 10 szachistów z Polski, Rosji, Białorusi, Niemiec, Izraela i Belgii. Kolejne rundy rozgrywane będą w Trybunale Koronnym na Starym Mieście. Pojedynki można śledzić online, dzięki transmisji z Trybunału.
Renowacja Teatru Starego w Lublinie znalazła się na nowej wersji listy projektów kluczowych, rekomendowanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do realizacji w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Aktualnie trwają, prowadzone przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, konsultacje społeczne Biorąc w nich udział zwiększamy szanse na uzyskanie dofinansowania remontu Teatru z pieniędzy unijnych. Konsultacje potrwają do 22 czerwca.
Kosmetolog, dietetyk i ratownik medyczny - w tych specjalizacjach coraz częściej chcą się kształcić młodzi ludzie. Ci, którzy jeszcze nie zdecydowali, jaką ścieżkę kariery wybrać, mogą skorzystać z Dnia Zawodów, który trwa dziś i jutro w Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Lublinie.
Reklama ustawiona wokoło "baobabu" informuje, że 21 maja w Lublinie rozpoczyna się wyjątkowa impreza muzyczna. Intrygująca jest już sama nazwa I Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY. Co oznacza? Jak mówią sami organizatorzy chodzi o żywe łączenie i przenikanie tradycji muzyki archaicznej i nowoczesnych poszukiwań muzycznych. Usłyszymy m.in. Szymanki Kurpianowskie i Zbyt ostrą wymianę dźwięków na laptopy i skrzypce.
Do grodziska w Chodliku w powiecie opolskim na kilka dni znów powrócili wczesnośredniowieczni Słowianie. W ramach VIII Majówki Archeologicznej prezentują dawne rzemiosła. Okazuje, się że niektóre zmieniły się niewiele.
Reklama ustawiona wokoło "baobabu" informuje, że 21 maja w Lublinie rozpoczyna się wyjątkowa impreza muzyczna. Intrygująca jest już sama nazwa I Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY. Co oznacza? Jak mówią sami organizatorzy chodzi o żywe łączenie i przenikanie tradycji muzyki archaicznej i nowoczesnych poszukiwań muzycznych.
Cykl warsztatów i spotkań "Sztuka Pamięci" rozpoczyna się w lubelskim Ośrodku Brama Grodzka Teatr NN. Do udziału w nim zostali zaproszeni artyści odnoszący się w swojej twórczości do szeroko rozumianego zagadnienia pamięci.
Studencka Agencja Fotograficzna za wielki honor przyjmuje sobie wiadomym uczynić Mości Dobroczyńców, iż w czwarty dzień tygodnia przyszłego - czwartek maja 21-ego gdy słońce w zenicie będzie grupowe zrobią nam zdjęcie.
Jak odnaleźć się w rzeczywistości po opuszczeniu więzienia i nie zmarnować szansy na powrót do normalnego życia - o tym będą debatować uczestnicy konferencji organizowanej przez wolontariat Eleutheria. Konferencja o formach pomocy postpenitencjarnej rozpocznie się jutro o 11.00 w Trybunale Koronnym w Lublinie.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności