W sobotę Lublin nie zaśnie
Podobno nic dwa razy się nie zdarza. Na szczęście nie dotyczy to Nocy Kultury, która już po raz trzeci przyprawi mieszkańców i turystów odwiedzających nasze miasto o bezsenność. 6 czerwca Lublin zamanifestuje swój potencjał kulturalny w sposób szczególny.
Ponad 250 wydarzeń odbywać się będzie w ponad 100 miejscach, na obszarze przypominającym z lotu ptaka ludzką postać. Stąd hasło tegorocznej manifestacji: Człowiek w mieście-miasto w człowieku. Ludzie kultury i artyści Lublina, goście z Polski i ze świata oraz publiczność dołożą całonocnych starań, by obudzić ludzika.
Każda z ulic składających się na jego sylwetkę symbolizuje jedną, bliską Lublinowi i jego mieszkańcom wartość. Głowa, czyli teren Starego Miasta i Podzamcza to pamięć o historii, oraz świadomość wyjątkowego, wielokulturowego dziedzictwa. Serce to Plac Litewski, czyli wciąż ważne w Lublinie idee polsko-litewskiej Unii Lubelskiej. Kręgosłup tworzy ulica Krakowskie Przedmieście, główna arteria miasta, pion moralny i społeczny Lublina, z siedzibami sądów, urzędów i banków. Ręce, wskazujące na północ i południe, to ulice Świętoduska i Bernardyńska: otwartość mentalna i kulturowa Lublina. Nogi to dwa najważniejsze filary Lublina: życie akademickie (ulica Radziszewskiego przechodząca przez Miasteczko Akademickie) oraz przyroda i ekologia (Aleje Racławickie i przylegający do nich Ogród Saski).
Rowerzyści będą po człowieku jeździć, by obudzić go łaskotkami. Jedną z nóg rozmasują studenci. Swoje pobudzające rytuały odprawią muzycy, teatry, tancerze, happenerzy i plastycy. Czy uda się go obudzić? Przyjdź i zobacz! Warto, bo o lubelskiej Nocy Kultury, jako spektakularnym wydarzeniu, piszą media ogólnopolskie, m. in. Machina.
ostatnia zmiana: 2009-06-04