NEWSY Lublin
i lubelskie

Władze Lublina podjęły starania, aby akt Unii Lubelskiej z 1 lipca 1569 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa dokumentacyjnego powstałą w ramach programu UNESCO „Pamięć świata” (Memory of the World). Prezydent Adam Wasilewski wystosował w tej sprawie pismo do dr. Sławomira Radonia, naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych w Warszawie i przewodniczącego Polskiego Komitetu Krajowego "Memory of the World".
Związkowcy i załoga PKP Cargo Lublin walczą o swoje lokomotywy. Chodzi o osiemnaście ciężkich elektrowozów do przewozu towarów, które centrala spółki w ramach tzw. koncentracji przekazała do Ostrowca Świętokrzyskiego - mówi Mirosław Oleszczuk przewodniczący zakładowej Solidarności.
W 19 503 zdarzeniach brały udział jednostki ochrony przeciwpożarowej funkcjonujące na terenie województwa lubelskiego w ubiegłym roku. Ugaszonych zostało 7160 pożarów, wybuchających średnio co 74 minuty. Strażacy interweniowali także 11928 w sytuacjach miejscowego zagrożenia.
O realizacji Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, który jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Szwajcarię Polsce i 9 innym państwom członkowskim Unii Europejskiej rozmawiała wojewoda Genowefa Tokarska z przedstawicielami Biura Programu Pomocy Szwajcarskiej.
Nowoczesną pracownię do badania właściwości powierzchni ciał stałych w szerokim zakresie temperatury i ciśnienia otwarto w poniedziałek na wydziale chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Rozpoczęła się dwudniowa impreza na rzecz Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. Dzisiaj były między innymi występy grup hip-hopowych i pokaz szkoły walki Capoeira Libre. Gwiazdą wieczoru była grupa Fanky Masons
Jeszcze w tym miesiącu mieszkańcy Lublina odczytają w swoich telefonach pierwsze SMS-y. "Żyjemy w społeczeństwie informacyjnym i taka forma komunikacji znacznie podniesie standard naszych usług" mówi Krzysztof Łątka, Dyrektor Departamentu Sekretarza.
Szczątki Furty Janowickiej odsłonięto spod zwałów ziemi podczas prac archeologicznych prowadzonych w parku miejskim w Zamościu - poinformował Karol Garbula, rzecznik prezydenta miasta.
Obelisk, obraz Jana Matejki w Muzeum na Zamku, nazwa ulicy i III liceum, płaskorzeźba nad bramą wjazdową dużego dziedzińca w klasztorze dominikańskim. Te symbole przypominają o wydarzeniu, które miało miejsce w Lublinie 1 lipca 1569r.
Jak wygląda z góry Stary Gaj albo rondo pod Zamkiem? Jaki kształt ma Plac Zamkowy?
Kamil Drzymała i Andrzej Malik z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Marcin Kruszyński z Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie zwyciężyli w konkursie na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2008 im. Władysława Pobóg-Malinowskiego.
W lutym znikną wszystkie gniazda Z drzew w lubelskim Ogrodzie Saskim. Na polecenie Urzędu Miasta zdejmą je alpiniści. Magistrat uznał, że ptaki za bardzo paskudzą na chodniki i ławki - pisze "Dziennik Wschodni".
24 stycznia odbędzie się premiera "Emigrantów". Spektakl przygotowany przez Teatr Provisorium i Kompanię Teatr, nabiera nowego znaczenia w czasach powszechnej emigracji na Wyspy i tzw. cudu irlandzkiego.
Zamojska firma INFO-TV-FM stara się o częstotliwości, które umożliwią świadczenie usług telewizji mobilnej. Daje ona możliwość odbioru programów telewizyjnych i radiowych przez telefon komórkowy.
Jaką wartość stanowi własność? Czy posiadanie można rozpatrywać w wymiarze etycznym lub religijnym? Zagadnienia te będą przedmiotem konferencji, którą jutro o godz. 10.00 otworzy Minister Skarbu Państwa Aleksander Grad. Konferencja "Własność jako odpowiedzialność" ma na celu przedstawienie współczesnego postrzegania własności prywatnej.
Dwie kolejne firmy otrzymały formalną zgodę na prowadzenie działalności w Podstrefie Lublin SSE Euro-Park Mielec. Zezwolenia wydane w imieniu ministra gospodarki przez Agencję Rozwoju Przemysłu, wręczyła przedstawicielom firm zastępca prezydenta Lublina Elżbieta Kołodziej-Wnuk.
Na czym polega fenomen teatru tańca butoh? Czym jest stan "totalnej obecności"? Trudno to opisać, najlepiej zobaczyć. 17 stycznia o godz. 19.00 Teatr MAAT Projekt zaprasza na spektakl przygotowany przez Tomasza Bazana. Przedstawienie "MY (Requiem)" powstało w wyniku wielu inspiracji teatralnych oraz plastycznych.
Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie, nazywana "Szkołą Orląt", będzie zmierzać w kierunku przekształcenia się w akademię lotniczą kształcącą także studentów cywilnych i zagranicznych - zapowiedział w Dęblinie minister obrony narodowej Bogdan Klich.
Nowy budynek z nowoczesnymi laboratoriami służącymi środowisku naukowemu Lublina, Rzeszowa i Puław powstanie w Lublinie. Obiekt, który będzie kosztował 50 mln zł, w całości sfinansowany zostanie ze środków unijnych.
Nowy budynek z nowoczesnymi laboratoriami służącymi środowisku naukowemu Lublina, Rzeszowa i Puław powstanie w Lublinie. Obiekt, który będzie kosztował 50 mln zł, w całości sfinansowany zostanie ze środków unijnych.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności