Kamil Drzymała i Andrzej Malik z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Marcin Kruszyński z Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie zwyciężyli w konkursie na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2008 im. Władysława Pobóg-Malinowskiego.
Pierwszych nagród nie przyznano. Jury, w którym zasiadał m.in. prof. Andrzej Paczkowski (IPN) i dr hab. Marek Kornat (IH PAN), w kategorii prac magisterskich przyznało ex aequo dwie II nagrody, natomiast w kategorii prac doktorskich przyznało jedną II nagrodę.
W kategorii prac magisterskich II nagrodę otrzymali absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego: Kamil Drzymała za pracę "Oddział partyzancki o kryptonimie Żbik z obwodu Gorlice Armii Krajowej" oraz Andrzej Malik za pracę "Komitet (Komisja) Robotniczy(a) Hutników NSZZ +Solidarność+ Kombinatu Huta im. Lenina (sierpień - grudzień 1981)".
"W przypadku prac magisterskich nie ma pierwszej nagrody, ponieważ te dwie prace prezentowały tak wysoki poziom, że po prostu komisja nie mogła się zdecydować, która z nich jest lepsza" - wyjaśnił jeden z członków komisji konkursowej, dr hab. Antoni Dudek.
Jak podkreślił, nagrodzone magisteria, zdaniem niektórych członków komisji, "odpowiadają właściwie poziomowi prac doktorskich". Według Dudka, "na polskich uczelniach jest wciąż za mało prac magisterskich o tak wysokim poziomie, z tak bogatą kwerendą archiwalną".
Wśród młodych historyków wyróżniono także Krzysztofa Michalskiego (UJ) za pracę pt. "Działalność Komisji Wspólnej przedstawicieli Rządu PRL i Episkopatu Polski w latach 1980-1989".
W kategorii prac doktorskich II nagrodę otrzymał Marcin Kruszyński z Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie za pracę pod tytułem "Ambasada RP w Moskwie w latach 1921-1939".
Wyróżniono doktorat Cecylii Kuty z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego "Organizacje katolików świeckich w Małopolsce w latach 1957-1989" oraz Tomasza Gajownika z Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie "Działalność polskiego wywiadu wojskowego na Litwie w latach 1921-1939".
Nagrodą w obu kategoriach - magisterskiej i doktorskiej - jest wydanie pracy w formie książkowej przez IPN i IH PAN oraz honorarium po 5átys. zł dla autora nagrodzonej pracy magisterskiej i 12,5 tys. dla autora pracy doktorskiej. Organizatorzy konkursu zdecydowali się także na publikację prac wyróżnionych.
Jak powiedział Dudek, "wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace były oparte na niezwykle szerokiej podstawie źródłowej". "Łączy je ogromny nakład pracy autorów i wysoki poziom, który dzisiaj nie zdarza się często" - dodał. (PAP)