Spotkanie z przedstawicielami Biura Programu Pomocy Szwajcarskiej

Dział: Lublin

O realizacji Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, który jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Szwajcarię Polsce i 9 innym państwom członkowskim Unii Europejskiej rozmawiała wojewoda Genowefa Tokarska z przedstawicielami Biura Programu Pomocy Szwajcarskiej.

Gośćmi wojewody byli: zastępca dyrektora Biura Dominique Favre oraz kierownik komponentu "Środowisko i infrastruktura" w ramach Programu Krzysztof Karczmarek. Okazją do ich wizyty w Lublinie jest szkolenie organizowane dla samorządów lokalnych poświęconego temu komponentowi.

Podczas spotkania Dominique Favre pozytywnie ocenił współpracę miedzy rządami Polski i Szwajcarii, a także podkreślił, że dla jego Biura cenna jest opinia wojewody jako przedstawiciela rządu w terenie. Wyjaśnił też, że w dziedzinie infrastruktury i ochrony środowiska najniższa wartość pojedynczego dofinansowania wynosi 10-15 mln CHF. W tym komponencie do realizacji przewidzianych jest ok. 10 projektów na cztery województwa objęte programem, co powoduje wysoką konkurencję.

Dominique Favre podkreślił, że istotnym obszarem zainteresowania strony szwajcarskiej jest poprawa infrastruktury przejść granicznych na wschodniej granicy Polski, będącej obecnie zewnętrzną granicą UE. Genowefa Tokarska poinformowała, że Lubelski Zarząd Przejść Granicznych przygotowuje już odpowiedni projekt o pozyskanie środków z Programu. Dotyczyć on ma modernizacji drogi celnej w Koroszczynie, z zatoką dla pojazdów. Wojewoda w trakcie rozmowy zaznaczyła, że obecnie jednym z priorytetów jest wybudowanie do roku 2012 nowego przejścia granicznego w Dołhobyczowie. Wyraziła jednakże zainteresowanie możliwością uzyskania dotacji na inwestycje na przejściach już istniejących (takie jak specjalistyczna aparatura, parkingi i inne udogodnienia).

Ostatnią kwestią poruszoną przez Dominique`a Favre była możliwości poszerzenia kontaktów Polski i Szwajcarii. Wyraził on opinię, że Program Pomocy Szwajcarskiej może pośrednio zaowocować zachęceniem firm szwajcarskich do inwestowania w naszym regionie. Zaznaczył także, że rząd szwajcarski zamierza uruchomić specjalny program poświęcony aktywizacji współpracy miast obu krajów. Wojewoda podkreśliła, że Lubelszczyzna jest regionem otwartym na inwestorów i posiadającym liczne udogodnienia, jak na przykład specjalna strefa ekonomiczna.

W ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy Polsce przyznana została dotacja w wysokości 489 mln franków szwajcarskich (ok. 310 mln euro), zaś poziomy dofinansowania wahają się od 60 do 100 procent, w zależności od rodzaju projektu i beneficjenta. <www.uw.lublin.pl>

ostatnia zmiana: 2009-02-10
Komentarze
Polityka Prywatności