Zagrają: Ondrej Smeykal- mistrz didgeridou z Czech, ČAČI VORBA – Muzyka cygańska, węgierska, Jahiar Group – polsko-perski - zespół, grający muzykę perską, afgańską, turecką, hinduską
JAHIAR GROUP -zespół powstał w maju 1998 roku w Lublinie. Liderem zespołu jest mieszkający w Polsce Irańczyk JAHIAR AZIM IRANI- kompozytor i autor tekstów, wokalista dysponujący charakterystycznym mocnym dźwięcznym głosem, muzyk grający na santurze (perskich cymbałach). Jahiar jest absolwentem szkoły muzycznej w Teheranie, uczniem mistrza: Ali Asgar Zijodzand. Wielokrotnie występował w Iranie, Turcji, Afganistanie, Syrii a także w Indiach, gdzie spotkał się z ogromnym uznaniem.
W Polsce współpracuje z takimi artystami jak: Andrzej Smolik, Kasia Nowicka "Novika", Kayah Artur Rojek ,VOO VOO.
Współzałożycielką zespołu, jego menadżerem jest wokalistka i perkusistka zespołu Agnieszka Kołczewska.
Jahiar Group wystąpi w składzie jak najbardziej orientalnym i z takim też repertuarem – wielki come back!:
AGNIESZKA KOLCZEWSKA - WOKAL, DJEMBE, DARABUKA
JAHIAR AZIM IRANI - WOKAL, SANTUR, CYMBALY
GRZEGORZ DROZD - CONGA, INSTR. PERKUSYJNE
KURTMOLLA ABDULGANIJEW - AKORDEON
Ondrej Smeykal mieszka w Pradze. Na scenie muzycznej działa od 10 lat. Uznawany jest za twórcę nowego stylu w dziedzinie didgeridoo. Gra nie tylko solowe koncerty, ale też udziela się w różnych projektach muzycznych, z którymi jeździ i koncertuje w całej Europie, dając niesamowity 1,5 godzinny show.
Jego gra odbiega nieco od tradycyjnej gry Aborygenów, jest zdecydowanie bardziej perkusyjna z niesamowitą i klarowną różnorodnością dźwięków. Utwory posiadają wyraźne i pełne dynamiki aranżacje, a każdy kolejny grany jest na innym instrumencie. Ostatnio do instrumentarium artysty doszła fujara pasterska i suzafon, na których gra on również techniką didgeridoo.
10 faktów o didgeridoo :)
1. Prawdopodobnie najstarszy instrument muzyczny na świecie.
2. Aerofon odkryty (pierwszy raz zobaczony przez kolonizatorów) na Ziemi Arnhem , w północnej Australii.
3. Zrobione z konarów lub pni drzew wydrążonych przez termity.
4. Didgeridoo są ucinane do długości 1.3 m. i czyszczone w środku patykiem lub gorącym węglem.
5. Didgeridoo używano jako akompaniament do hymnów i piosenek.
7. W niektórych plemionach na didgeridoo grali tylko mężczyźni, ale w większości grali wszyscy - mężczyźni, kobiety i dzieci.
8. Różne tradycyjne formy didgeridoo zostały znalezione w Centralnej Australii w pobliżu Alice Springs.
9. Dźwięk didgeridoo to głos Australii.
10. Gdyby Ziemia miała głos, byłby to dźwięk Didgeridoo.
Muzyka „Čači vorba” stanowi wypadkową różnych doświadczeń poszczególnych muzyków. Pochodzące z Wrocławia Marysia Natanson (skrzypce, śpiew) oraz Asia Ulatowska (altówka, skrzypce) mają w swym dorobku współpracę z grupami z Podhala, Beskidów, zespołami cygańskimi (m.in. Kałe Bała) oraz Semencą. Robert Brzozowski (kontrabas), Bartek Stańczyk (akordeon) oraz Piotr Majczyna (instr. strunowe) związani są natomiast z lubelskim środowiskiem folkowym (Ork. św. Mikołaja, Się Gra, Odpust Zupełny).
Obok muzyki cygańskiej, traktowanej jako główne źródło inspiracji, zespół chętnie sięga do folkloru polskiego, łemkowskiego, węgierskiego, rumuńskiego, południowosłowiańskiego, greckiego a nawet Bliskiego Wschodu, historycznie wpisanego w dziedzictwo muzyczne Europy. Szeroka rozpiętość repertuaru jest nie tylko wyrazem różnych fascynacji i doświadczeń muzyków, ale również swoistym eksperymentem muzycznym. Budując repertuar, zespół próbuje ułożyć tę mozaikę kulturową od nowa, po swojemu, eksponując w niej zarówno to, co „dzieli” jak i „łączy”.
Start --> 25.11.2007 godzina 17.00
cena biletu: 30 zł.
Dochód ze sprzedaży biletów przekazana zostanie na rzecz Fundacji
Chata Żaka