07 maja 2008 (środa)

Lubelskie Dni Kultury Studenckiej

7 maja, wielkim koncertem na placu przed lubelskim zamkiem rozpoczną się Lubelskie Dni Kultury Studenckiej. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Mattafix.

Tradycją koncertu inaugurującego staje się udział zagranicznej gwiazdy. W ubiegłym roku, w koncercie grupy Reamon, widownia liczyła kilka tysięcy osób. W tym roku będzie to grupa Mattafix, laureat Bursztynowego Słowika 2006 roku.

Koncert jest organizowany przez Kancelarię Prezydenta – Marketing Miasta. Patronat nad nim objął Prezydent Lublina.
Koncert rozpocznie się około godz. 18.30. Imprezę poprowadzi Paweł Typiak.

Jako lubelski support zagrają Tybet i Zetena. Następnie Jamal. Około godziny 20:40 – 21.00, głos zabierze Prezydent Lublina oraz przedstawiciele władz uczelni uczestniczący w Studenckiej Unii Lubelskiej.
Przed głównym koncertem, Radio Lublin wręczy nagrody Żurawia dla lubelskich twórców kultury alternatywnej.
Koncert gwiazdy wieczoru – Mattafix, rozpocznie się około godz. 21.00. Po koncercie, wszyscy chętni uczestnicy imprezy będą mogli przenieść się pod wielki namiot rozstawiony pod Chatką Żaka na miasteczku akademickim i tam kontynuować zabawę na Pierwszym Pikniku Studenckim.

Zespół Mattafix w dniu koncertu reprezentuje Agencja Good Music Productions.

Sponsorami koncertu są: Polska Telefonia Cyfrowa – operator sieci Era, Generali – towarzystwo Ubezpieczeń S.A.
Sponsorami wspierającymi są: Klub Paragraf, Hotel Europa, Lubzel


Informacje o artystach:

Mattafix

Nazwa zespołu pochodzi od wyrażenia, które nader często słyszy się na wyspie St Vincent: "Matter fixed" – "sprawa załatwiona", czyli lokalnej odmiany wszechobecnego karaibskiego "No problem" – "nie ma problemu." I jest to zapewne idealna nazwa dla tego niecodziennego duetu, który mimo specyficznego składu, stanowi żywy przykład na to, jakie kawałki powinno się grać w XXI wieku. Marlon Roudette i Preetesh Hirji; wirtuoz instrumentów perkusyjnych i zdeklarowany maniak komputerowy; pierwszy dorastający w tropikalnej idylli wyspy St Vincent, drugi w brutalnej rzeczywistości Harrow Road w centrum Londynu; angielsko-karaibskie pochodzenie w zestawie z indyjskim dziedzictwem kulturowym. Oni nie powinni się nawet lubić! Tymczasem przypadkowe spotkanie w studio, wspólna pasja do muzyki i odkrycie, iż obaj przez chwilę chodzili do tej samej podstawówki przy Ladbroke Grove (Marlon jako dziecko mieszkał w Londynie, który opuścił w wieku 9 lat) przyczyniły się do powstania Mattafix. Okazuje się, że podobne różnice nie są żadną przeszkodą – wręcz przeciwnie: pozwalają stworzyć coś wyjątkowego. Marlon i Preetesh wywodzą się z przeciwnych końców muzycznego spektrum i czerpią inspiracje z zupełnie różnych kierunków, co tylko wzbogaca ich twórczość – całą powstałą między nimi przestrzeń wykorzystują przy pisaniu piosenek. Blues, jazz, bangra, punk, roots reggae, hip hop, pop, calypso, heavy metal, tradycyjny soul, dancehall, a to wszystko przepuszczone przez brytyjski, wielokulturowy i pełen energii filtr muzyczny, który wszystko akceptuje, ale rzadko się czymś naprawdę zachwyca. Jednak dzięki zaraźliwej pasji życia i jego wszelkich elementów, duetowi Mattafix udało się doskonale uchwycić ten wielobarwny klimat z subtelnością, z którą rejestrują wszystko, co się dzieje wokół nich, po czym przekazać go w swoim charakterystycznym, nowatorskim stylu.
Stworzyli unikalną, bardzo brytyjską odmianę miejskiego bluesa, który odzwierciedla ich – i naszą – różnorodność przeżywaną na co dzień w prawdziwym życiu, a nie wykładaną na zajęciach z socjologii.

Jamal

Jamal to obecnie jeden z najpopularniejszych składów w Polsce, wykonujących muzykę reggae, dancehall. Co prawda mają na swoim koncie dopiero krążek, ale warto dodać że współpracują z artystami z takich zespołów jak Managga, Tumbao Riddim Band czy Bakshish. Wokalistą zespołu jest Tomek "Miód" Mioduszewski.
Jamal powstał w roku 2001. Początki funkcjonowania zespołu nie były łatwe, choć już wtedy było wiadomo, że to kapela skazana na sukces. Po pierwszych dwóch latach wypełnionych koncertami zespół zawiesił działalność. Do reaktywacji doszło trzy lata później. Jamal zregenerował siły i na nowo podjął kroki zmierzające do przeniesienia reggae, rapu i dancehallu na polskie realia. Owocem tych starań była debiutancka płyta "Rewolucje", która ukazała się na rynku 18 czerwca 2005 roku. Dzięki takim utworom i promującym debiutancki krążek jak Tubaka i Policeman, Jamal jako duet zdobył ogromną popularność. Konsekwencja to oczywiście spora ilość koncertów na przeróżnych wydarzeniach muzycznych i rozgłos.

***
Tybet i Zetena

Nie wszystko jest jednoznaczne.
Nie wszystko można zakwalifikować do konkretnej grupy.
Nie wszystko mieści się w określonych ramach.
Nie wszystko ma swoje substytuty.

Te stwierdzenia dokładnie opisują muzykę jaką tworzą razem Tybet i Zetena.
Odkąd zaczęli z nią swoją przygodę z ponad dekadę temu, ciągle łączy ich jedna rzecz - brak ograniczeń w jej tworzeniu i poszukiwaniu nowych inspiracji. Nigdy nie zamykają się w ramach jednego nurtu tworząc unikalne kombinacje, zawierające brzmienia charakterystyczne dla gatunków takich jak electro, hip-hop, grime czy minimal. Ich wspólny projekt stanowi niezwykle świeżą i oryginalną mieszankę.
Tybet to osoba zajmująca się głównie stroną wokalno-tekstową, a Zetena warstwą produkcyjną. Często jednak ich rola uzupełnia się ponieważ są otwarci na wzajemnie uwagi i pomysły.
Przez to, że ich muzyka nie mieści się w ramach konkretnego nurtu łatwiej jest się skupić na tym co niesie ona ze sobą. Tybet i Zetena przede wszystkim starają się opisywać to co dzieje się wokół nich w swoim własnym unikalnym stylu. Dzięki temu w niezwykle kreatywny sposób dystansują się od schematycznych zachowań i szablonowych postaw obserwowanych w codziennym życiu. Miksują wieloznaczne i błyskotliwe teksty oraz unikalną warstwę muzyczną w jedną nietypową kompozycję. Odchodzą od prostych i bezpiecznych rozwiązań i nie bazują na panujących trendach. Chcą stymulować do myślenia dalekiego od konwenansów.
To co tworzą jest neologizmem, będącym wytyczną ich wspólnych wizji, inspiracji, poglądów i marzeń.


ostatnia zmiana: 2008-04-28
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Lublinie i okolicy
28 listopada 2024 (czwartek), godz. 19:00
Tides from Nebula | Trasa Instant Rewards | Lublin
29 listopada 2024 (piątek), godz. 19:00
PEJA / SLUMS ATTACK XXXL TOUR | LUBLIN
30 listopada 2024 (sobota), godz. 20:00
LIMBOSKI - SOLO ACT - W KRAJU POETÓW | Kazimierz Dolny
14 grudnia 2024 (sobota), godz. 18:00
Lor | Lublin
14 grudnia 2024 (sobota), godz. 18:00
Lor | Lublin
14 grudnia 2024 (sobota), godz. 18:30
Malowanie przy winie w Lublinie!
14 grudnia 2024 (sobota), godz. 19:00
HAPPY CHRISTMAS | KONCERT ŚWIĄTECZNY | PUŁAWY
14 grudnia 2024 (sobota), godz. 19:00
THE ANALOGS | Lublin
Polityka Prywatności