08 maja 2009 (piątek)

Wystawa malarstwa Katarzyny Rymarz

Katarzyna M. Rymarz - urodzona w 1980 roku. Jest absolwentką Wydziału Sztuki Politechniki Radomskiej im. K. Pułaskiego (2003-2008), dyplom w pracowni działań multimedialnych prof. Aleksandra Olszewskiego. Malarstwem zajmuje się z przerwami od roku 1995.

Chęć kontynuowania poszukiwań malarskich zawdzięcza prof. Andrzejowi Gieradze i dr hab. Małgorzacie Strzelec. Działa na pograniczu rysunku i malarstwa, stosując najchętniej techniki mieszane, np. farby olejne i tusz. Poszukuje formy lekkiej, przyjaznej dla odbiorcy i nieco ironicznej, by poruszać tematy związane z funkcjonowaniem człowieka w społeczeństwie, poczucia wewnętrznej niezależności w derzeniu z ograniczeniami narzuconymi przez daną rolę społeczną. Inspiracje dla obrazów stanowią zarówno sztuka ulicy  jak i malarstwo klasyczne. Uczestniczyła w kilku wystawach zbiorowych, w tym dwóch międzynarodowych.

Na wystawie prezentowane są prace z trzech cykli. Seria prac nawiązująca do estetyki komiksu jest próbą przedstawienia wycinków rzeczywistości z perspektywy narzucanej przez współczesne media i trendy niesione przez kulturę masową. Z tej perspektywy każda czynność, każdy zwykły dzień może stać się czymś groteskowym. Jeden z obrazów z tego cyklu, pt.: O dupie Maryni nie rozmawiam, nawiązuje do malarstwa klasycznego, konkretnie do Szkoły Ateńskiej Rafaela, powstałej w XVI wieku. Rafael przedstawił tam wszystkich wielkich filozofów starożytności, w centrum pokazał Platona wskazującego gestem niebo i Arystotelesa wskazującego ziemię. W obrazie O dupie Maryni... układ postaci nawiązuje do Platona i Arystotelesa, jednak wyglądają jak przypadkowi przechodnie mimowolnie pokazujący jak Platon i Arystoteles niebo i ziemię. Przypadkowość jako znamienna cecha naszych czasów.

Drugi cykl, seria portretów o otwartej kompozycji funkcjonuje jak fragmenty jednej płaszczyzny (muru upstrzonego napisami, jakich wiele w naszym mieście), na której powstały różnorodne portrety. Widz może ustawiać te obrazy w dowolnym ciągu, różnie je komponować i kreować dowolnie relację między przedstawionymi postaciami. Elementy wzorowane na napisach z miejskich murów mają stanowić głównie motyw plastyczny, ale również dopełniać portrety treściowo. Elementy te pojawiają się też w trzecim cyklu, pt. Piramida ludzka, który jest najbardziej osobisty i ukazuje wizję społeczeństwa jako plastycznego układu figuratywnego, na obrazach mieszczą się fragmenty tego układu. Cykl ten będzie kontynuowany. 
 
Wystawa czynna od poniedziałku do piątku od 10.00 do 18.00 do 8 maja 2009.

Gdzie: Korytarzu Pracovni Off
 

ostatnia zmiana: 2009-04-08
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Lublinie i okolicy
26 listopada 2024 (wtorek), godz. 17:00
Spotkanie autorskie z Anną Winner
28 listopada 2024 (czwartek), godz. 19:00
Tides from Nebula | Trasa Instant Rewards | Lublin
29 listopada 2024 (piątek), godz. 19:00
PEJA / SLUMS ATTACK XXXL TOUR | LUBLIN
30 listopada 2024 (sobota), godz. 20:00
LIMBOSKI - SOLO ACT - W KRAJU POETÓW | Kazimierz Dolny
14 grudnia 2024 (sobota), godz. 18:00
Lor | Lublin
14 grudnia 2024 (sobota), godz. 18:00
Lor | Lublin
14 grudnia 2024 (sobota), godz. 18:30
Malowanie przy winie w Lublinie!
14 grudnia 2024 (sobota), godz. 19:00
HAPPY CHRISTMAS | KONCERT ŚWIĄTECZNY | PUŁAWY
Polityka Prywatności