14-20 maja

Warsztaty performance z MacLennan i Seah

Warsztaty powiązane są z wystawą „Dziennik rysownika”, czynną od 11 maja w Galerii Labirynt.

„Dziennik rysownika” to spotkanie trojga artystów tworzących w różnych kręgach kulturowych - Alastaira MacLennana (Belfast), Angie Seah (Singapur) i Mariusza Tarkawiana (Lublin), których sposoby rysowania są skrajnie odmienne.

W jednym przypadku jest to szybki szkic dokumentujący rzeczywistość, innym razem ślad swobodnego ruchu dłoni trzymającej węgiel  lub abstrakcyjny obraz o dziwnym bajkowym kształcie.

Dla Tarkawiana rysunek jest podstawowym medium,  podczas gdy MacLennan i Seah znani są przede wszystkim jako performerzy, a rysunek stanowi niejako ich drugi obszar zainteresowań.

Alastair MacLennan – reprezentował Irlandię na Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji w 1977 roku pracą upamiętniającą imiona ofiar walk politycznych w północnej Irlandii. W latach 70. i 80. wykonywał serie performaces trwających nawet do 144 godzin. Od 1975 roku mieszka w Belfaście, gdzie przez wiele lat wykładał na Uniwersytecie Ulster.

W 1989 został członkiem Black Market – słynnej, występującej na całym świecie, międzynarodowej grupy artystów performance. Jest członkiem honorowym Dartington College of Arts w Devon, a także stowarzyszenia National Review of Live Art w Glasgow.

Angie Seah – urodziła się w 1979 roku, mieszka i pracuje w Singapurze. Od 1997 zajmuje się rysunkiem, sztuką performance, instalacją i ceramiką, tworzy też performances dźwiękowe. Ukończyła malarstwo na Royal Melbourne Institute of Technology. Jest stypendystką National Art Council oraz Goethe Institut. Od 2002 roku pracuje z dźwiękiem.

Tworzenie jest dla niej drogą do zrozumienia otaczającej ją rzeczywistości społecznej, pozwalającą przepracowywać problemy związane z kondycją ludzką. Artystka odwołuje się do podstawowych emocji, poetyckich obrazów pochodzących z głębi umysłu, wytworów podświadomości, duchowości Wschodu. Seah brała udział w licznych wystawach, festiwalach prezentujących sztukę performance oraz rezydencjach artystycznych w Azji i Europie.

Mariusz Tarkawian – urodził się 1983 w Łukowie. Jest absolwentem Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Otrzymał dyplom w pracowni intermediów i rysunku pod kierunkiem Jana Gryki. Mieszka i pracuje w Lublinie. W 2009 roku otrzymał Nagrodę Kaisseringa, która przyznawana jest raz w roku młodym artystom przez Muzeum Sztuki w Goslar (Niemcy). W 2010 roku brał udział w Europejskim Biennale Sztuki Współczesnej Manifesta.

Tarkawian rejestruje rzeczywistość za pomocą ołówka. Wykonuje setki szybkich szkiców,  które są zapisem zdarzeń, myśli, fantazji. Jego rysunki to portrety znajomych, scenki towarzyskie, rysunkowe komentarze wydarzeń. Jest autorem cyklów prac oddających jego fascynacje historią sztuki.

Powstały w ten sposób - zawierające po kilkaset ilustracji - serie prezentujące: osobistą historię sztuki Tarkawiana („Kolokwium z historii sztuki”), wizerunki znanych dzieł sztuki („W poszukiwaniu sztuki”), wariacje na temat znanych realizacji albo wizerunki nieistniejących lub niezrealizowanych jeszcze prac („W przewidywaniu sztuki”). Artysta brał udział w licznych wystawach w Polsce i zagranicą oraz w rezydencjach artystycznych (Holandia, Islandia).

Wystawa czynna: 11.05. – 08.06.2012, wt. – niedz. 12.00 – 19.00

Otwarcie: 11.05.2012, godz. 19.00


ostatnia zmiana: 2012-05-10
Komentarze
Polityka Prywatności