Tęsknota: Agata Borowa, Dorota Borowa, Jakub Ciężki, Maurycy Gomulicki, Zbigniew Libera, Tomasz Malec, Michał Stachyra, Iza Tarasewicz, Sławomir Toman. 12.10.2012 (piątek), godz. 19.00. Galeria Labirynt, ul. Grodzka 5a, Lublin. Wystawa czynna do 7 listopada 2012 (od wtorku do niedzieli, godz. 12.00-19.00), wstęp wolny.
Wystawa „Tęsknota” to próba opowieści o uczuciu, które stanowić może równie interesujący temat dla poważnych traktatów naukowych z dziedziny np. psychologii, jak i pożywkę dla kultury masowej. Z jednej strony jest uczuciem każdemu znanym, codziennym, z drugiej zaś trudnym do precyzyjnego opisania – znajduje się w przestrzeni, w której zaczyna brakować słów, w miejscu pamiętania, pragnienia i zapominania – na granicy języka. Trudność w mówieniu o „Tęsknocie” wynika też z tego, że dotyczy dotkliwego, osobistego doświadczenia braku, jest historią intymną, jednostkową, a także z obawy przed byciem niezrozumianym. Co znaczy bowiem związek frazeologiczny usychać czy umierać z tęsknoty?
Wybrane na wystawę
prace mówią o różnych tęsknotach w różny sposób. Kluczem wyboru była intuicja,
rezonans jaki wywołują – tylko tak, jak się wydaje, można opowiedzieć o
uczuciach.
Artystki i artyści biorący udział w wystawie należą do grona uznanych twórców sztuki współczesnej. Główne media, którymi posługuje się Agata Borowa to rysunek, malarstwo, video, fotografia oraz książka artystyczna. Artystka wystawiała m. in. w: Galerii Arsenał w Białymstoku, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Dorota Borowa zajmuje się malarstwem, grafiką komputerową, fotografią, rysunkiem. Otrzymała wyróżnienie na 38. Biennale Malarstwa ,,Bielska Jesień 2007”. Razem z Agatą Borową od 2001 roku współtworzy grupę Siostry. Jakub Ciężki zajmuje się malarstwem. Najważniejsze wyróżnienia zdobyte przez artystę to: główna nagroda w Konkursie Fundacji im. Franciszki Eibisch w Warszawie (2004), pierwsza nagroda w konkursie ZPAP w Lublinie „Autograf” (dwukrotnie: 2003, 2005), Grand Prix na 40. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2011”. Maurycy Gomulicki zajmuje się instalacją i fotografią. Znany jest z kontrowersyjnych projektów takich jak np. „Pink Not Dead!” zaprezentowany w 2006 r. w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie. Zbigniew Libera to jeden z najważniejszych artystów współczesnych. Jest uznawany za pioniera nurtu polskiej sztuki krytycznej. W 2009 roku miał wystawę retrospektywną w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie prezentującą prace artysty z lat 1982-2008. Tomasz Malec zajmuje się grafiką i instalacją. W 2004 roku zdobył Nagrodę Regulaminową Ministra Kultury w ramach VII Międzynarodowego Triennale Sztuki Majdanek w Lublinie. Michał Stachyra ma w swoim dorobku wystawy indywidualne Odkrycie fresku w Galerii Białej (2004), Kunstwahle w Kunstzentrum Bosener Muhle, KunstMirOffSky w Galerii Kordegarda w Warszawie (2005) oraz udział w wystawach zbiorowych, m. in. Cotton I w ramach Młodego Forum Sztuki, Discovery Channel w Montescaglioso (2004), Nova Biała w Galerii Białej w Lublinie (2005) oraz Miłość i demokracja w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku (2006). Iza Tarasewicz to rzeźbiarka i rysowniczka. Jest członkinią grupy artystycznej Penerstwo nagrodzonej przez TVP Kultura Gwarancjami Kultury, była nominowana do Paszportów Polityki 2008. Sławomir Toman to malarz i grafik. Jest stypendystą Ministra Spraw Zagranicznych Francji (1995), oraz Ministra Kultury RP (2002).
Na wystawie zaprezentowane zostaną prace wykonane w różnych mediach. Każda z nich porusza inny temat, ale wszystkie – w pewien sposób - dotyczą doświadczania tęsknoty.