W dniach 21 – 28 października odbędą się XVI warsztaty architektoniczne (OSSA)Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Studentów Architektury Lublin 2012 zorganizowane przez studentów Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej we współpracy z Warsztatami Kultury i Fundacją Rozwoju Politechniki Lubelskiej.
Temat spotkania „Negatyw”. Warsztaty będą dotyczyły pięknych, ale zaniedbanych obszarów Lublina. Działając na zasadzie negatywu - poprzez odwrócenie pierwszego wrażenia uczestnicy podejmą próbę przedstawienia na nowo wybranych miejsc i pokazania jak wartościowe i atrakcyjne jest ich położenie. Ideą warsztatów jest myślenie kategoriami innymi niż przyjęte dotychczas oraz wskazanie możliwości wykorzystania ukrytego potencjału. Podczas warsztatów poruszony zostanie także problem wyludniania się miasta. Uczestnicy zostaną poproszeni o odniesienie się do tego zagadnienia i poszukanie nowych rozwiązań, przydatnych bezpośrednio w Lublinie jak również w ich własnym środowisku.
W sobotę 27.10.12 o godz 12.00 w sali widowiskowej Warsztatów Kultury rozpocznie się prezentacja projektów i innych efektów warsztatów, natomiast po godzinie 14.30 nastąpi dyskusja z udziałem recenzentów: prof. dr hab. arch. Sławomira Gzella i dr Jarosława Trybusia.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych poznaniem nowych idei dla Lublina.Pracy warsztatowej będzie towarzyszyć cykl otwartych wykładów w sali widowiskowej Warsztatów Kultury, które wygłoszą tutorzy prowadzący grupy studentów:
23.10.12 (wtorek):
15.00 - Pracownia M. i A. Domicz
19.00 - Mona Elisabeth Steinsland + prezentacja Warsztatów Kultury – Zbigniew Sobczuk
24.10.12 (środa):
15.00 - grupa Centrala
19.00 - Jednostka Architektury
25.10.12 (czwartek)
15.00 – Aleksandra Wasilkowska
19.00 - Marcin Kwietowicz
19.30 - Łukasz Kowalski
Inauguracja Warsztatów OSSA nastąpi w niedzielę 21 października 2012 o godz. 17:00 w auli I Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki lubelskiej przy ulicy Nadbystrzyckiej 40. Po inauguracji o godz. 18:00 odbędzie się wykład wprowadzający Huberta Trammera.
W poniedziałek 22 października 2012 o godz. 18:30 w auli I Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej rozpocznie się maraton krótkich wykładów prezentujących ciekawe doświadczenia Lublina. Wygłoszą je: Józek Szopiński – który „uciszył Michę”, Boniek Falicki – współtwórca skatespotów i skate parku 1st Floor, Aleksander Wiącek – Porozumienie Rowerowe, Robert Zając – System Informacji Miejskiej dla Lublina, Ewa Kipta – urbanistka, prekursorka szerokiego udziału mieszkańców w planowaniu, Renata Kiełbińska – projekty „Senior Graffiti” i „Kurs upiększania Świata”, Jan Kamiński – organizator społecznych konsultacji parków Rusałka i Ludowego, przewodniczący Rady Kultury Przestrzeni przy Prezydencie Miasta Lublin, Jacek Werner – reprezentant Forum Rozwoju Lublina i akcji „Pandemia estetyki”, Hubert Mącik – Miejski Konserwator Zabytków, wywodzący się z Forum Rozwoju Lublina i forum skyscrapercity.com.