Otwarcie wystawy „Skarby Archidiecezji Lubelskiej” – 10 stycznia 2013, godz. 15.00, Lublin, ul. Judyma 2a. Wstęp wolny. Wystawa czynna do końca stycznia.
Wystawa prezentuje zdjęcia z albumu wydawnictwa Gaudium. Fotografie są zapisem wędrówek po około 50 kościołach Archidiecezji Lubelskiej, kryjących bogactwo i różnorodność dziedzictwa kulturowego. Wśród zdjęć prezentujących skarby sztuki sakralnej można odnaleźć często oglądane, jak również mniej znane obiekty. Wiele z nich położonych jest w oddaleniu od szlaków turystycznych. Fotografie mogą stać się inspiracją do ułożenia własnej mapy miejsc budzących zachwyt.
Zwieńczeniem publikacji jest kalendarium kościoła lubelskiego od jego istnienia do dwudziestego stulecia. Album był uhonorowany tytułem „Książka Roku” przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.
Podczas otwarcia wystawy będzie możliwość spotkania z autorami zdjęć i wysłuchania historii jego powstania.
Autorami wyjątkowo pięknych zdjęć są Piotr Maciuk z Muzeum Lubelskiego i Krzysztof Wasilczuk z Muzeum Wsi Lubelskiej. Podpisy sporządzali fachowcy – konserwatorzy zabytków: Dariusz Kopciowski oraz Jacek Serafinowicz. Konsultantem naukowym dzieła był prof. Lechosław Lameński z Instytutu Historii Sztuki KUL.
Wybór świątyń do albumu nie był przypadkowy, mówi historyk sztuki Dariusz Kopciowski. Brano pod uwagę między innymi wartość historyczną budowli. Niektóre z nich są wyjątkowe w skali kraju. Tak jak n.p. świątynie reprezentujące tzw. renesans lubelsk, a wśród nich kościół pobernardyński w Lublinie i kazimierska fara.
23 września 1805 r. papież Pius VII wydał bullę Quemadmodum Romanorum Pontificum, dokument ustanawiający diecezję lubelską. W 2004 r. rozpoczęły się obchody 200-lecia diecezji, podniesionej w 1992 r. przez Ojca Świętego Jana Pawła II do godności archidiecezji i metropolii.
W ich ramach Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium” wydało - zainicjowany przez abp. Józefa Życińskiego - album, zatytułowany Skarby Archidiecezji Lubelskiej, ukazujący najpiękniejsze świątynie oraz najcenniejsze pod względem architektonicznym i historycznym zabytki sztuki sakralnej. Do pracy nad wydaniem albumu „Gaudium” zaangażowało najlepszych specjalistów: historyków sztuki, konserwatorów, fotografów i poligrafów. Esej wstępny do książki napisał prof. Jerzy Kłoczowski. Promocja albumu została połączona z wydarzeniami II Kongresu Kultury Chrześcijańskiej i odbyła się 26 września br. w Galerii Malarstwa Polskiego na Zamku Lubelskim.
Anna Gliwa