warsztaty skierowane głównie do studentów oraz mieszkańców Lubelszczyzny. Są to warsztaty, których celem jest aktywowanie młodzieży studenckiej jak i wszystkich tych którzy pragną nauczyć się nowych umiejętności, poszerzać horyzonty, odkrywać, kształcić swoje talenty. Warsztaty odbywają się regularnie, cyklicznie lub jednorazowo (np. warsztaty weekendowe).
Festiwal, którego celem jest podsumowanie całorocznych działań AWU, zaprezentowanie, pokazanie zdobytych umiejętności przez uczestników danych warsztatów, a także zachęcenie do uczestnictwa w warsztatach, koncertach, spotkaniach z cyklu AWU, jak również prezentacja tzw. gwiazd - w danej dziedzinie sztuki, muzyki itd.
Festiwal - odbyły się już III edycje (2010-2012) - prezentuje również gwiazdy, zespoły znane i lubiane, a także nowości z danej interesującej dziedziny muzyki (Foliba z Wrocławia; "Czeremszyna"; "Słoma i Przedwietrze") i sztuki (wystawy fotografii, malarstwa znanych autorów: Hartwig, Karewicz). Podczas Festiwalu odbywają się liczne pokazy, warsztaty, wystawy fotograficzne i malarskie, koncerty, spotkania z ciekawymi ludźmi, tematyczne pokazy kinowe (Afrykanera), spektakle teatralne ("Pieśń o Rolandzie" Teatru Lalki i Aktora im. J.CH. Andersena w Lublinie w reż. Daniela Arbaczewskiego, muzyka : A. Kołczewskiej, scenografia: Ł. Głowackiego). Celem jest również pokazanie jakie możliwości stwarzają warsztaty i co po nich - z pomocą instruktorów - można osiągnąć ("Migemage kulturowy", tygiel kulturalny). Zostają zaprezentowane również stoiska z różnymi wyrobami sztuki (stoisko z wyrobami bębniarskimi, steeldrum; stoisko koralikowe; biżuteria artystyczna itp.).
Są prezentowane również wystawy fotografii, malarstwa, exlibrisu i inne, uznanych jak i początkujących artystów.
Na Festiwalu AWU każdy znajduje coś dla siebie, może poczuć, że jego talenty i umiejętności mogą zostać rozwinięte, a marzenia są możliwe do spełnienia.
ZAGRAJĄ WYŚMIENITE ZESPOŁY:
TEKSASY Zespół powstał w listopadzie 1998 roku w Lublinie za sprawą środowych blues jam sessions w klubie Graffiti. Czterech muzyków grających wcześniej między innymi
w zespołach Alligators czy Bracia, zjednoczyła wspólna fascynacja teksańskim bluesem
i rockiem, czemu dawali wyraz wykonując covery z repertuaru takich wykonawców jak The Fabulous Thunderbirds, The Crawl czy ZZ Top. Praca zespołu nad własnym repertuarem zaowocowała wielokrotnymi występami radiowymi i telewizyjnymi oraz koncertami na wielkich polskich festiwalach, jak np. Rawa Blues, Jesień z Bluesem, Olsztyńskie Noce Bluesowe, Jimiway Festival, oraz zagranicznych, np. Münster Klepsydra Festival lub Osnabrück Blues Lawine. W roku 2007 nakładem Art Creation ukazała się płyta "Boogie całą noc'', a nagranie "O tak musi być" zostało umieszczone na jednej z pięciu płyt "Antologii Polskiego Bluesa". Rok później zespół zaprezentował się na dużej scenie Rawy Blues 2008. W pierwszej połowie roku 2010 zespół zarejestrował 7 utworów. Jeden z nich - "Czas mija" utrzymywał się przez wiele miesięcy na liście przebojów Radia Lublin, czyli Codziennej 17-tce. 5 listopada 2011 - to data premiery nowej płyty o tytule "Zielony dymek". Znalazło się na niej 10 autorskich utworów oraz dwie aranżacje wielkich przebojów: "Personal Jesus" grupy Depeche Mode oraz "Pomaluj moje sny" Tadeusza Nalepy. To co grają określają jako Crossover Boogie.
MŁODE DJEMBE W 2007 roku powstał zespół bębniarski "MŁODE DJEMBE". Jest to grupa adeptów sztuki gry na bębnach i instrumentach perkusyjnych, których łączy pasja do muzyki perkusyjnej, rytmu i mistycznej magii bębnów. Młode Djembe powstała w 2007 roku w kwietniu, w wyniku warsztatów bębniarskich Agnieszki Kołczewskiej (muzyk, perkusistka m.in. Orkiestry św. Mikołaja, lider zespołu - agabum.pl). Zespół gra różnorodne rytmy: afrykańskie, azjatyckie, kubańskie, używając różnego rodzaju bębnów (głównie djembe, conga, darabuka, bongosy), a także instrumentów perkusyjnych (marakasy, quiro, cabaza, barcheimsy, talerze perkusyjne, cow-bell, vibra-slap, trójkąt, gwizdek afrykański). Podczas wykonywania utworów rytmicznych włączany jest śpiew - głównie obrzędowe piosenki afrykańskie. Instrumentem przewodnim zespołu jest bęben afrykański DJEMBE (czyt. "Dżembe" - od którego pochodzi nazwa zespołu). Grupa inspiruje się perkusyjno-bębniarską muzyką afrykańską, azjatycką, kubańską, brazylijską, ale również nie stroni od muzyki rockowej, jazzowej, reggae czy folku. Zespół zagrał już wiele znaczących koncertów w Lublinie, m.in. koncerty podczas "Dni Otwartych UMCS 2010", "3,2,1… Chatka Żaka" 2010, koncert klubowy w CAX MAFE w kwietniu 2011r, "Majówka w Zawieprzycach" 2011, koncert otwierający wystawę Batików i Tanga-Tanga Fundacji na rzecz pomocy Afryce "Benu" w czerwcu 2011r, koncerty towarzyszące wystawom i happeningom lubelskim, koncerty w Hospicjum i Dziecięcym Szpitalu Onkologicznym w Lublinie w marcu 2012 roku; Koncert charytatywny dla chorego Marcinka w Klubie Graffiti - Maj 2012; Koncert na rozpoczęcie sezonu kajakowego w Jaszczowie - maj 2012r. Zespół jest również współorganizatorem Festiwalu Artystycznych Warsztatów Umiejętności, którego II już edycja odbyła się w listopadzie w ACK UMCS "Chatka Żaka" w Lublinie. W CZERWCU 2011 ROKU MŁODE DJEMBE NAGRAŁA SWOJE PIERWSZĄ PŁYTĘ - DEMO-RYTMY 2011! Znalazły się na nim rytmiczne kompozycje we własnych aranżacjach. Rytmy tj.: Tumbao.
WA-DA-DA powstał w 1996r. i był kontynuacją zespołu G'RASSTA. Pierwszy skład WA-DA-DA tworzyli: Ania Patynek, Rafał Maj, Paweł Sitarz, Darek Dąbrowski, Mikołaj Wielecki, no i Dominik Muszyński, który się tym wszystkim zaopiekował. Dużym wydarzeniem dla zespołu były indywidualne warsztaty poprowadzone przez światowej sławy perkaszynistę NIPPI NOYĘ. Po dwóch latach przerwy - w 1999r. - zespół ponownie rozpoczął swoją działalność, ale już w nowym składzie: Monika Wolańska - (conga, instr. perk.), Miłosz Pękala - (zestaw perkusyjny), Krzysiu Dziura - (bas), Romek Chojnacki - (conga, djembe, instr. perk.), Dominik Muszyński - (conga, zestaw perkusyjny, instr. perk., menager). W lutym 2000r. do WA-DA-DA dołączył Gruzin Gija Beżuaszwili - (vocal, gitara, sax, klarnet, flet), który wprowadził do muzyki zespołu elementy folku gruzińskiego. Od kwietnia 2001r. skład powiększył się o jeszcze jednego przybysza z Gruzji- Zazę Korinteli (gitara, vocal, ludowe instr. gruzińskie). Zespół wydał materiał muzyczny, pt. "Koncert w Forum Fabricum", który ujrzał światło dzienne w maju tego roku.
Zjawisko WA-DA-DA to nie tylko wspólne muzykowanie, ale również szerzenie kultury bębna (choćby organizowane przez Dominika Muszyńskiego warsztaty bębniarskie czy praca w szkołach i przedszkolach z dziećmi). WA-DA-DA zagrała kilkaset koncertów, głównie w Polsce. W 2001r. z zespołu odeszli Gruzini, a wraz z nimi "gruzjofolk", natomiast dla zachowania równowagi energetycznej, dołączyło dwóch muzyków: Robert Pingwin - (gitara elektr., dudy) i Rafał Maj - (perkaszynista z pierwszego składu WA-DA-DA). Największym osiągnięciem w tym czasie był występ na festiwalu Woodstock, gdzie WA-DA-DA zagrała zarówno na dużej jak i małej scenie. Nie można też pominąć niezapomnianej trasy koncertowej po Czechach. Zimą 2004 roku skład zespołu zasilił Piotrek Pomianek, który od kilku lat zgłębia tajniki gry na djembe i conga, tyle ze teraz możemy być tego świadkami :). Kilka tygodni później WA-DA-DA liczyła już 6 osób, a to za sprawą Jacka "Faji" Bartosiewicza, który w zespole obsługuje wszystko za wyjątkiem bębnów. Na koncert
w nowym składzie trzeba było czekać aż do czerwca 2005 roku, Jesienią 2005 roku do zespołu dołączył saksofonista - Władek Wiater, a od lutego 2006r. szeregi WA-DA-DA zasiliła wokalistka Barbara Mikulska. Po raz pierwszy w 7 osobowym składzie, pojawili się na comiesięcznym koncertowaniu w Alchemii. W grudniu do tej knajpy ściągnęli masę ludzi wspierani przez uczestników warsztatów tańca afrykańskiego.
Zespół otwarty na nowe inspiracje, poszukuje nowych brzmień, wnikając przy tym
w schematy i znaczenia rytmiczno-etniczne. Ich muzyka jest owocem romansu między afrykańską djembe i kubańskimi congami, który zrodził się na gruncie lubeńskiego folku.
Polecam skosztowanie tego owocu... Kontakt: Dominik Muszyński, telefon: 889 333 951, Adres: Lubenia, Telefon: , Fax: , www: http://www.wadada.pl
aYARISE proudly powered by ComeYah AYARISE (czyt. ajArajz) to nowe wcielenie kapeli, która jako ComeYah w 2011 r. zajęła I miejsce w plebiscycie czasopisma Free Colours w kategorii Polska Nadzieja, a w rok później. zaliczyła jeden z najbardziej spektakularnych debiutów płytowych na polskiej scenie reggae (NA WSCHÓD, Fonografika LP 2012). Zanim grupa zdążyła rozwinąć skrzydła na dobre, podcięło je odejście wokalisty, który opuścił skład tuż przed trasą koncertową, zaplanowaną na jesień 2012 roku. Mimo tego ciosu zespół nie poddał się i po kilku miesiącach poszukiwań i twórczej pracy tryumfalnie powraca w nowej odsłonie, z premierowym materiałem i dwójką nietuzinkowych wokalistów na froncie.
AYARISE to w prostej linii kontynuacja drogi wytyczonej albumem "Na Wschód". Z myślą o koncertach i płycie długogrającej, tworzone są autorskie piosenki z nowym wokalistą, którym został Artur Zwierzchowski (The Riffers, Groove Baza).
Oprócz tego równolegle powstaje świeży materiał w ramach projektu AYARISE *Spiritual, w którym za wokal i teksty odpowiedzialna jest Lady Dee. Pod tym pseudonimem ukrywa się Aga Dębska, znana z nieistniejącej już Czarnej Mamby
i współpracy z lubelskim producentem, sygnującym swoje produkcje jako Dubrising.
17 kwietnia miała miejsce premiera teledysku do pierwszego singla "Life is worth".
AYARISE feat. to trzeci - głównie studyjny - kierunek działalności hiper-aktywnej ostatnio formacji. Wyznacza go okazjonalna współpraca z różnymi wokalistami. Pierwszy etap tych działań dokumentuje piosenka "What a situation", nagrana na przełomie lutego i stycznia bieżącego roku w Pozytywnym Studiu w Nowym Sączu. Swojego głosu użyczył do niej Watzek, który na co dzień śpiewa w zespole Sharpiband. Premiera singla przewidziana jest na wrzesień 2013 r.
Ayarise proudly powered by ComeYah
Kontakt: Alicja Perkowska alicja.perkowska@gmail.com
+48 609 716 951
https://www.facebook.com/ayarisePL
http://www.youtube.com/user/aYarise
WARSZTATY POPROWADZĄ:
BARTOSZ ŁĘCZYCKI (ur. 9 października 1979 w Lublinie) - Jeden z najlepszych
i najbardziej wszechstronnych harmonijkarzy w Europie. Otrzymał dwie platynowe płyty za album Koledzy (2007) oraz Męska Muzyka (2008). Ceniony pedagog i popularyzator harmonijki. Co roku prowadzi ok. 30 warsztatów muzycznych i gra ok. 120 koncertów
w Polsce i za granicą. W roku 2010 jako pierwszy Polak został zaproszony na największy festiwal harmonijkowy w Minneapolis, organizowany przez SPAH, gdzie zagrał solowy koncert oraz poprowadził wykład dla najbardziej zaawansowanych uczestników zjazdu
z całego świata. Czuje się swobodnie w każdym gatunku muzyki, biegle posługuje się techniką overbending, która pozwala grać dowolną skalę w każdej tonacji na zwykłej 10-cio kanałowej harmonijce diatonicznej. Prowadził warsztaty mistrzowskie we Francji, USA czy na Ukrainie. Koncertował również w Niemczech, Belgii czy w Maroku. Jego niezwykłą muzykalność i wirtuozerię docenili m.in. Wojciech Waglewski, Jarek Śmietana, Piotr Banach czy Maciej Maleńczuk. Udziela się w wielu formacjach muzycznych, występuje solowo
z wykorzystaniem loop station, oraz jako muzyk sesyjny. Gra wyłącznie na harmonijkach firmy SEYDEL, korzysta z kabli LABOGA Way of Sound, korzysta ze wzmacniacza AER Alpha, zaś podczas warsztatów korzysta z programu Band In A Box 2011.
ZBYSZEK KOWALCZYK Urodzony w 1972 r. w Lublinie. Muzyk, gitarzysta, aranżer. Z wykształcenia inżynier środowiska. Gdy miał 16 lat, starszy brat Andrzej nauczył go stroić gitarę, i od tamtej pory każdą wolną chwilę spędza w jej towarzystwie. Formacje w których gra: "Blueski", "Zbycho i Towarzycho", "Zorientowani", "Starcy", "Spektakl Wodnika", "Cukierkotki". Od 2009 roku współpracuje z Artystycznymi Warsztatami Umiejętności, prowadzi z powodzeniem warsztaty gry na gitarze.
Uczestniczył również w wielu projektach AWU: koncerty na Festiwalu AWU, "Uczniowie i Nauczyciele" oraz koncerty "POWACHLUJ NA SCENIE".
MAREK MOŁODECKI Producent bębnów i instrumentów perkusyjnych z Kamionki pod Lublinem, pasjonat, wykonujący wszystkie przedmioty ręcznie. Stara się aby ich powstawanie było przyjazne dla środowiska, a ich wykonanie nie budziło wątpliwości pod względem estetycznym jak i jakościowym. Do wyrobu bębnów używa różnych gatunków drewna, metalu, a czasami kartonu. Wszystkie bębny naciągane są na skóry z kozy lub krowy. Prowadzi warsztaty dla dzieci: prezentacja instrumentu jakim jest bęben, proste zabawy rytmiczne, poznanie różnicy między dźwiękiem a ciszą oraz ich zależność w muzyce. Dotykamy też prostych form np. rytm serca, bądź bardziej złożony rytm "rozpędzającego się pociągu" na bazie kpanlogo. Generalnie założeniem jest zabawa z dźwiękiem. Od kilkunastu lat zajmuje się wyrobem bębnów począwszy od małych instrumentów dla dzieci, a skończywszy na dużych bębnach basowych.
|
WYSTAWY:
EXLIBRIS - MICHAŁ KOŁCZEWSKI Absolwent Politechniki Rzeszowskiej, nauczyciel rysunku technicznego, techniki i plastyki, były Dyrektor sp. nr. 46 w Lublinie. Obecnie pracownik Zespołu Szkól Plastycznych w Lublinie. Od 1972 roku wykonuje ekslibrisy
w technice linorytu - wykonał ok.100 znaków. Brał udział w licznych wystawach: II,IV,V,VI,VII,VIII,IX,X,XI Biennale exlibrisu lubelskiego -Lublin, -Kraków,
I Ogólnopolskie triennale "Tradycje oręża polskiego w exlibrisie" -Warszawa,
V Międzynarodowe biennale ekslibrisu "Zamki i Zamczyska" -Grudziądz; organizowana przez miejscową Polonię wystawa ekslibrisu w Kazachstanie.
W konkursach: na ekslibris szkolny (biblioteczny) -Warszawa, Hrubieszów, -miasta i ludzie w ekslibrisie, na ekslibris Muzeum Bolesława Prusa -Nałęczów, "Żart w ekslibrisie" -Kraków, "motywy filmowe w ekslibrisie"- Kraków, "Miasto Wieliczka, zabytkowa kopalnia soli" -Kraków, I i II Międzynarodowy konkurs graficzny na ekslibris -Gliwice, Międzynarodowy konkurs na temat Staszicowski w ekslibrisie -Piła;
W przeglądach : Twórczości plastycznej nauczycieli w Puławach oraz w Lublinie.
Prace reprodukowane:
1. Ekslibris Józefa S (Szczepańskiego)
2. Ekslibris Diany Kołczewskiej
3. Ekslibris Jacka J (Jastrzebskiego)
4. Ekslibris M. Kowal
FOTOGRAFIA
"…W TRASIE…"ADAM DRATH - muzyk, gitarzysta związany z zespołem "BAJM".
Dzięki wieloletniej przygodzie życiowej jaka jest bycie członkiem zespołu, realizuję kolejne życiowe pasje - podróżowanie i fotografowanie. Zarówno muzyka jak i robienie zdjęć są nie wyuczone w żadnych szkołach, lecz wykonywane spontanicznie i intuicyjnie "z potrzeby serca". Większość prezentowanych w tym zestawie ujęć pochodzi z telefonu komórkowego, i przedstawia zazwyczaj najczęstszy dla podróżującego muzykanta widok - z okna, jakiegoś środka transportu lub hotelu.
MAJEWSKA MODA "STAY SIMPLE"- Fotografia i pokaz mody - Karolina Majewska - marka firmowana nazwiskiem twórcy. Minimalizm, geometryczne kształty, inspiracja kolorem i naturą to cechy zamknięte w autorskich produktach do których należą unikatowe projekty ręcznie wykonywanych torebek oraz ubrań. "Szycie jest dla mnie sposobem wyrażenia siebie, tego co czuje, o czym w danej chwili myślę. Dlatego każdy z moich projektów jest inny i znajduje się w nim część mnie."
Karolina Majewska absolwentka Wydziału Artystycznego UMCS Lublin. Szyciem interesowała się zawsze, ale dopiero po ukończeniu studiów pomysły przeszły w stan realizacji. Od kilku lat projektuje i szyje torebki, a od niedawna również ubrania.
Obecnie pracuje nad udoskonaleniem swoich produktów tak aby zdobyte doświadczenie pozwoliło w przyszłości zajmować się modą.
PRACOWNIA DZIAŁAŃ PLASTYCZNYCH ACK UMCS
Działalność wystawiennicza, wspierająca młodych twórców, studentów. Prezentuje wystawy fotografii, malarstwa, rysunku;
pomaga w aranżacji i dekoracji przy wielu imprezach
i festiwalach odbywających się w Chatce Żaka.
Pracownię prowadzi animator kultury Mieczysława Goś
zwana "Panią Misią", która w tym roku obchodzi 30-lecie
pracy. Działalność w upowszechnianiu kultury
rozpoczęła w roku 1983 w Akademickim Centrum Kultury
UMCS "Chatka Żaka" tworząc Pracownię Działań
Plastycznych i studencką galerię ACK UMCS "Chatka Żaka"
na stałe wpisując się w krajobraz kulturalny Lublina.
Jest organizatorem i pomysłodawcą wystaw
w ACK UMCS "Chatka Żaka". Przez okres 30 lat pracy
zorganizowała około tysiąca wystaw promujących twórczość
młodych adeptów sztuki i upowszechniała sztuki plastyczne
uznanych artystów z Polski i Europy w lubelskim środowisku kulturotwórczym.
Jestem pomysłodawcą i organizatorem wielu konkursów plastycznych i
fotograficznych m.in.: PLAKATON - konkurs na najlepszy plakat kulturalny w
Lublinie od 2010r. Od 2009 roku
uczestniczy czynnie w cyklu Artystycznych Warsztatów Umiejętności prowadząc
z powodzeniem warsztaty rysunku, który był jednym
z pierwszych środków artystycznego wyrazu wynalezionego
przez człowieka. Umiejętność rysowania to przede
wszystkim zdolność postrzegania rzeczywistości,
racjonalnego rozumowania , odczuwania emocji
i opanowania techniki , co daje efekt
twórczy.
Grupa Fotografów Lubelskich (GFL) jest studenckim kołem fotograficznym zrzeszającym pasjonatów fotografii. Są grupą młodych ludzi połączonych wspólnym zainteresowaniem - fotografią. Ich celem jest pogłębianie i rozwój warsztatu fotograficznego członków koła oraz popularyzowanie tej dziedziny sztuki wśród społeczności Lublina. Organizują plenery
i warsztaty fotograficzne. W każdym roku organizują największą imprezę fotograficzną
w Lublinie - Lubelskie Dni Fotografii. Wśród nich znajdują się osoby dopiero zaczynające przygodę z fotografią jak również bardziej doświadczeni twórcy. Są aktywnymi ludźmi
i chcą aby czas spędzony na studiach nie był czasem straconym.