Galeria Gardzienice ma zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy "Fotografie" Pawła Żaka. Wernisaż wystawy: 06.03.2014r., godz. 18.00, Galeria Gardzienice, ul. Grodzka 5a, 20-112 Lublin. Wstęp na wernisaż i wystawę jest wolny.
Wystawa w galerii "Gardzienice" prezentuje fragmenty rozpoczętego w 1998 roku i dotychczas kontynuowanego cyklu "bez tytułu". Wspólnymi cechami prac z tego cyklu powstających na przestrzeni wielu lat jest naturalistyczne, nieinscenizujące podejścia do przedstawianych obiektów (głównie ze świata natury) i widoków, oraz specyficzna autorska metoda kopiowania dająca w efekcie odbitki unikatowe z elementami plastycznymi nieobecnymi w fotografowanej rzeczywistości, a widoczne w obrazie.
O fotografiach z tego cyklu pisał m.in Bogdan Konopka:
"…Paweł Żak wywołuje swoje odbitki w wielogodzinnych cyklach, za każdym razem uzyskując niepowtarzalny, unikalny rezultat. Od strony czysto fotograficznej, a także chemicznej jest to działanie nielogiczne i destrukcyjne. Jednocześnie jednak w ten właśnie sposób Paweł wydobył nieznaną twarz czasu: wolną od naszej woli sumę wzrostu i zamierania, pod którą wystarczy miejsca dla każdego chętnego na stworzenie własnego świata…"
Paweł Żak
Zajmuje się głównie fotografią inscenizowaną o charakterze symbolicznym. Wiele jego prac powstało przy użyciu nietypowych technik kopiowania dających w rezultacie unikatowe odbitki.
Studiował nauki społeczne na Uniwersytecie
Warszawskim. Absolwent Wydziału Komunikacji Multimedialnej
Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Doktor fotografii.
Wykłada fotografię na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego i w Wyższym Studium Fotografii ZPAF. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od roku 1995.
Laureat m.in. Prix de la Lumierre w European Photography Contest- Vevey, Szwajcaria 1998.
Najbardziej znane serie jego prac to "Opowieści" i "Bez tytułu" - fotografie martwych natur i kwiatów. Szczególnie ważnym w twórczości artysty był cykl "Bliski znajomy" - cykl zdjęć autoportretowych. Najnowsze prace zebrane w cyklu wielkoformatowych powiększeń "Słodki poniedziałek i inne martwe natury" mają charakter symboliczny.
Od 1994 roku brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, m.in na festiwalu w Arles w 2004 roku.
Jego prace znajdują się w kolekcjach: Bibliotheque Nationale w Paryżu,Muzeum Narodowego w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce, Francji, Norwegii, Danii, Holandii, Belgii, Niemczech, Brazylii, Wielkiej Brytanii i USA.