200 godzin występów artystów z kilkunastu państw świata, ponad 80 spektakli ulicznych i 3 dni warsztatów kuglarskich złoży się na piątą, jubileuszową edycję Carnavalu Sztuk-Mistrzów. Jak co roku lubelski festiwal nowego cyrku zobaczy ponad 100 tys. widzów. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
- Sztuka nowego cyrku odnalazła w Lublinie wielu odbiorców i na stałe wpisała się w kalendarz imprez, stanowiących wizytówki kulturalne naszego miasta. Każda edycja Carnavalu niesie ze sobą ogromny ładunek nietuzinkowej sztuki, która inspiruje odbiorców i doskonale wpisuje się w strategię wizerunkową miasta- mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin. Carnaval Sztuk-Mistrzów oficjalnie rozpocznie Wielka Parada Kuglarska, która w czwartek (24 lipca) o 20:00 wyruszy z Placu przed Ratuszem. Pochód zakończy się w Ogrodzie Saskim, gdzie na scenie Muszli Koncertowej, o 21:30 wystawione zostanie niezwykle widowiskowe, naszpikowane akrobacjami przedstawienie pt. "Prometeusz", wyprodukowane przez wrocławskie Biuro Festiwalu Impart 2016 i Agencję Artystyczną EVEREST.
Dzień wcześniej (23 lipca) w Teatrze Starym rozpocznie się interdyscyplinarna konferencja naukowa pt. "Nowy cyrk i sztuka w przestrzeni publicznej", której gośćmi będą znakomici przedstawiciele świata nauki, teatru i cyrku. Kolejnego dnia konferencja przyjmie formę "targów", podczas których każdy z uczestników będzie miał szansę prezentować swoją działalność w sposób otwarty dla szerokiej publiczności.
Od 24 lipca otwarty dla gości będzie Klub Festiwalowy na Błoniach pod Zamkiem. Co wieczór, od godziny 22:00 do 24:00, zaproponuje on rozrywkowy program artystyczny, w tym koncerty muzyki na żywo.
W piątek, 25 lipca, w godzinach od 11:00 do 17:00 wszyscy śmiałkowie będą mogli spróbować swoich sił podczas Otwartych Warsztatów Kuglarskich na Błoniach Pod Zamkiem, które zostały objęte mecenatem PGNiG. W tym samym czasie i miejscu swoje podwoje otworzy dla najmłodszych Lublinian Europejskie Centrum Bajki. Natomiast na Placu Litewskim od godziny 16:00 dzieci będą mogły bawić się w Klanzowym Miasteczku Zabaw Niezwykłych.
Również w piątek na Placu przed Trybunałem, obok fotograficznego Atelier Idlozi, o godzinie 16:00 stanie "Fatalia's Hypnotic Pendulum", wzorowany na XIX wiecznych gabinetach dziwności. To oferta wyłącznie dla widzów o mocnych nerwach.
Jak co roku w czasie Carnavalu Sztuk-Mistrzów ulice w centrum Lublina staną się miejscem niecodziennych wydarzeń kulturalnych. W piątek spektakle rozpoczną się od 16:00 i potrwają aż do 22:30. Szczególnie polecany jest występ współczesnego hiszpańskiego Arlekina Karcocha pt. "Urban Imbalance", o 16:00 i 19:30 na Placu Litewskim oraz imponujące i mrożące krew w żyłach przedstawienie francuskiej grupy Les Lendemains z wykorzystaniem latających trapezów zawieszonych na wysokości 13 metrów nad głowami publiczności, pt. "Les Pepones" (godz. 21:30 na Placu Zamkowym).
W sobotę i niedzielę (26. i 27 lipca) program Carnavalu Sztuk-Mistrzów będzie trwał nieprzerwanie od 11:00 do północy. W weekend mieszkańcy i goście Lublina obejrzą występy blisko 30 grup artystycznych z dwunastu krajów.
Tradycyjnie, przez cały czas trwania imprezy, nad głowami przechodniów będzie można oglądać występy highlinerów w ramach których rozgrywać będzie się jedyna tego typu na świecie impreza - Urban Highline. Pokazy będą miały miejsce na 10 linach wokół Trybunału Koronnego na Starym Mieście oraz nad ulicą Wieniawską (taśmy o długości 60 m, 80 m oraz 55 m zawisną pomiędzy budynkami Urzędu Miasta i Urzędu Marszałkowskiego na wysokości blisko 50 m).
Jak co roku nie zabraknie dodatkowych atrakcji. Uczestnicy Carnavalu spragnieni odpoczynku, będą mogli zrelaksować się przy fontannie na Placu Litewskim, gdzie specjalnie na czas CSM zostanie wysypany piasek oraz rozstawione leżaki. Atrakcją tegorocznej edycji Carnavalu Sztuk-Mistrzów będzie specjalnie przygotowana na tę okazję iluminacja świetlna, która przez 4 dni (od czwartku 24 lipca do niedzieli 27 lipca) podkreślać będzie niezwykłe walory architektoniczne lubelskich kamienic. Budynek Trybunału Koronnego oraz kamienice okalające go będą codziennie - od zmroku do 3:00, rozświetlać przestrzeń rynku Starego Miasta, tworząc niepowtarzalną scenerię dla spektakli Carnavalu. Producentem Światła Carnavalu Sztuk-Mistrzów, oraz partnerem tegorocznej edycji wydarzenia jest firma Philips Lighting Poland S.A.