Instalacja Kwietnik Katarzyny Szczypior, realizowana w ramach projektu Grodzka 5, odwołuje się do historii „niemych mieszkańców” kamienicy – szczególnych elementów wystroju wnętrz, których istnienie pomijają inwentarze i archiwa. Są to rośliny, które przypuszczalnie posiadali ludzie żyjący i pracujący w tym miejscu. Ich historia nie została udokumentowana.
Artystka zbuduje na nowo "szatę roślinną" wnętrza kamienicy, sięgając po kwiaty doniczkowe, które z dużą dozą prawdopodobieństwa występowały na Grodzkiej 3, 5 lub 5a. Nie jest to jednak próba odtworzenia, a jedynie dopisania nieistniejącej (ale możliwej) ich obecności. Rośliny umieszczone w wąskim patio na Grodzkiej 5a, obudowanym z jednej strony konstrukcja drewnianej klatki schodowej dodadzą życia tej przestrzeni, a zawarte przy nich informacje, przypomną o prywatnej historii kamienicy i poszczególnych jej lokali.
Na zakończenie, po demontażu instalacji, rośliny zostaną przekazane mieszkańcom i pracownikom kamienic przy ul. Grodzkiej 3, 5 i 5a po to, by sztukę włączyć w realne życie.
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul Grodzka 5a
Kiedy: otwarcie 20 września 2014, godz. 18:00
Instalacja będzie dostępna dla zwiedzających do 21 października 2014 od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 - 17:00
Katarzyna Szczypior (ur. 1980) zajmuje się architekturą krajobrazu. Związana z lubelską pracownią Garden Concept Architekci Krajobrazu, poza pracą zawodową zaangażowana w społeczne działania na rzecz kultury przestrzeni. Jej twórczość wpisuje się w nurt sztuki ekologicznej, poruszając problem zanikania przestrzeni zielonych w miastach. Głównym tworzywem jej realizacji są rośliny. Artystka wprowadza roślinność tam, gdzie jej nie ma, np. przed lubelskim Ratuszem. Jak mówi, próbuje sprowokować do myślenia o roślinach i ich miejscu w mieście, o wzajemnych relacjach człowieka i natury, ciągłych próbach jej ujarzmiania, chce przypominać o potrzebie współbycia z przyrodą i w przyrodzie. W latach 2008-2013 na lubelską Noc Kultury, stworzyła specjalne realizacje: trawiastą linię biegnącą wzdłuż lubelskiego deptaka (I rynsztok ożyje); szachownicę z trawiastych kwadratów z siedziskami dla mieszkańców na ul. Zielonej (Gra(m) w zielone); trawę "wchodzącą" po schodach Ratusza; mobilne meble-klatki wypełnione roślinami (Flora Urbana), trawiaste pasy dla pieszych; kilkuosobowe boksy z roślinnymi ścianami (Energetyzer miejski). Brała udział w festiwalach land artu na Ukrainie w Popowicach, w Winnicy (2009-2011); w festiwalu kultury alternatywnej Frytka-off w Częstochowie (2011) i w Landart Festiwal w Zwierzyńcu (2014); w 2012 roku w ramach wystawy "Ars loci - obraz aktualny" zaprezentowała dwa projekty: Odświeżacz, czyli interaktywną roślinną instalację zawieszoną w hali po dawnych warsztatach samochodowych oraz ComeEco, czyli zielone re-użycie w hołdzie roślinności synantropijnej śmietnisk. Mieszka i pracuje w Lublinie.