Josef Čapek (1887-1945) - jest znany głównie dzięki długoletniej współpracy literackiej ze swoim bratem - Karelem Čapkiem, choć najważniejszym polem jego twórczości artystycznej było malarstwo. Podczas pobytu w Paryżu (1910-11) nawiązał kontakty z ówczesną paryską awangardą, zafascynował się kubizmem.
Wspólnie z Karlem napisał szereg sztuk teatralnych oraz opowiadań, publikował również na własny rachunek, pracował jako redaktor Národních listů, Lidových novinách. Według Karla to właśnie Josef wymyślił słowo robot, po raz pierwszy użyte w dramacie R.U.R. autorstwa Karla Čapka, rozpowszechnione w wielu językach jako określenie mechanicznego urządzenia wykonującego automatycznie pewne zadania człowieka. Jako plastyk współpracował z Teatrem Narodowym w Pradze
Za działalność antyfaszystowską w 1939 w po zajęciu Czechosłowacji przez Nazistowskie Niemcy został aresztowany i osadzony w obozie koncentracyjnym. Zmarł w Bergen-Belsen, gdzie zmarł tuż przed zakończeniem wojny.
Ekspozycja prezentowana w Lublinie poświęcona jest twórczości literackiej i malarskiej Josefa Čapka, a jednocześnie opowiada o jego życiu, młodości, okresie studiów, początkach twórczości, czasie przedwojennej awangardy, pracy zawodowej oraz walce z totalitaryzmem zakończonej tragicznie w obozie koncentracyjnym.
W ramach wystawy będzie prezentowany film dokumentalny pt. "Niekończąca się wędrówka Josefa Čapka".
Czeskie Centrum jest współorganizatorem wydarzenia.
Miejska Biblioteka Publiczna
im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
ul. Peowiaków 12