07 listopada 2014 (piątek)

"Fragile? Kruche?" wystawa w Galerii Gardzienice

Dobiega już końca wystawa ceramiki "Fragile?Kruche?", kto był, wie, że jest to wystawa wyjątkowa, wystawa, którą koniecznie trzeba zobaczyć. Finisaż odbędzie się 7 listopada, o godz. 18.00 w Galerii Gardzienice. To ostatni moment, żeby jeszcze raz, lub tez po raz pierwszy i jednocześnie ostatni, ją zobaczyć.

Fragile?Kruche?
Filiżanki, zęby, izolatory, muszle klozetowe. Bezsprzecznie porcelana ma wiele twarzy. W sztuce zdaje się przeważać jej delikatny, ulotny charakter.
Wystawa pt. "Kruche" zorganizowana w ramach cyklu 4x4 pod szyldem Otwartej Pracowni w Lublinie prezentuje cztery artystki, które mają za zadanie zmierzyć się z tym materiałem:
Alicja Kupiec w swojej pracy pt. "Lubię czystość" penetruje obszar relacji człowieka z przedmiotem, organicznego i materialnego, w którym to procesie obecność i jej brak, aktywność i bezwład odbierają rzeczom ich utylitarną funkcję pozostawiając widzowi ukształtowaną świadomie formę, zdradzającą ich przeznaczenie.
Sigrid Espelien (Norwegia)zaprasza do prześledzenia rezultatów analizy trzech mas porcelanowych produkowanych przez największe potęgi Unii Europejskiej: Niemcy, Francję i Wielką Brytanię.
Na potrzeby wystawy powołuje do istnienia "Międzynarodową Oficjalną Firmę Testującą", która w żartobliwy sposób porównuje dany materiał pod względem wytrzymałości, stabilności, białości, skurczu, elastyczności i transparencji przemycając wątki krytyki politycznej.
Surrealistyczne, rzeźbiarskie kolaże Petry Svobody (Australia) obrazują świat świadomego śnienia. Ich rozczłonkowany, niespójny charakter wywołuje zjawy z najgłębszych obszarów psychiki, które wpływać mogą na proces twórczy. Osiągając rodzaj transu pozwalamy na kolizję świadomości z podświadomością powracając do niczym nieskrępowanej krainy dziecięcej wyobraźni, którą często opuszczamy na rzecz konwencjonalnej logiki.
Oliwia Beszczyńska w swojej instalacji 'Let it go' liczy na czynny udział publiczności. Biorąc za punkt wyjścia hinduistyczny motyw mandali jako ulotnego symbolu harmonii, integracji człowieka z wszechświatem i niekończącego się cyklu wzrostu i rozkładu zaprasza widzów do podjęcia heroicznego czynu zniszczenia/ transformacji 'dzieła', które w chwili ukończenia przez artystę staje się autonomicznym organizmem zachowując wartość materiału oraz zaangażowania twórcy niezależnie od finalnego efektu.

opublikowano: 2014-10-29
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Lublinie i okolicy
26 listopada 2024 (wtorek), godz. 17:00
Spotkanie autorskie z Anną Winner
28 listopada 2024 (czwartek), godz. 19:00
Tides from Nebula | Trasa Instant Rewards | Lublin
29 listopada 2024 (piątek), godz. 19:00
PEJA / SLUMS ATTACK XXXL TOUR | LUBLIN
30 listopada 2024 (sobota), godz. 20:00
LIMBOSKI - SOLO ACT - W KRAJU POETÓW | Kazimierz Dolny
14 grudnia 2024 (sobota), godz. 18:00
Lor | Lublin
14 grudnia 2024 (sobota), godz. 18:00
Lor | Lublin
14 grudnia 2024 (sobota), godz. 18:30
Malowanie przy winie w Lublinie!
14 grudnia 2024 (sobota), godz. 19:00
HAPPY CHRISTMAS | KONCERT ŚWIĄTECZNY | PUŁAWY
Polityka Prywatności