02 grudnia 2014 (wtorek)
Czwarty wykład z cyklu "Obraz w kolekcji nowoczesnej - modernizm i jego paradygmaty"
Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych i Galeria Labirynt oraz Instytut Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie zapraszają na czwarty wykład z cyklu Obraz w kolekcji nowoczesnej - modernizm i jego paradygmaty
Piotr Majewski
Dzieła polskich artystów w kolekcji Centre Pompidou w Paryżu
Centrum Pompidou jest jedną z największych na świecie instytucji poświęconych sztuce nowoczesnej i współczesnej. Mieszczą się tam galerie wystaw czasowych, ogromna biblioteka, instytut badań akustycznych i muzyki eksperymentalnej, centrum wzornictwa przemysłowego, a przede wszystkim słynna międzynarodowa kolekcja sztuki. Często zmieniana ekspozycja obejmuje podstawowy kanon sztuki XX w. złożony z dzieł kilkuset artystów z całego świata. Czy są wśród nich artyści polscy? Jak wygląda sztuka polska z perspektywy "muzeum globalnego"? Jakich artystów kolekcja uwzględnia, a jakich pomija i dlaczego? Podczas wykładu zaprezentowany zostanie przegląd zbiorów Centrum Pompidou w celu odpowiedzi na te zasadnicze pytania.
2 grudnia 2014 (wtorek), godz. 17.00
Galeria Labirynt, Lublin, ul. Ks. J. Popiełuszki 5
Obraz w kolekcji nowoczesnej - modernizm i jego paradygmaty
Tegoroczna edycja otwartych wykładów z historii sztuki poświęcona jest szeroko rozumianemu kolekcjonowaniu sztuki. Zapraszamy do wspólnego przemyślenia rozmaitych sposobów prezentacji zbiorów sztuki, jak też zagadnień towarzyszących kolekcjonowaniu. Przyjrzymy się między innymi postaci konesera - znawcy sztuki, zadaniom kolekcji, ich rewolucyjnym przemianom w dobie nowoczesności czy dylematom archiwizowania i dokumentowania efemerycznych form sztuki współczesnej.
Wstęp wolny.
opublikowano: 2014-12-01