W piątek, 27 lutego, o godz. 19.00 otwarto wystawę jednego z najbardziej interesujących współczesnych rzeźbiarzy polskich - Olafa Brzeskiego - "Czułe spojrzenie". Brzeski chętnie eksperymentuje z formą, w zaskakujący sposób wykorzystuje materiał z którym pracuje, pokazując jego niemal nieograniczone możliwości. Wystawa w Galerii Labirynt jest pierwszą wystawą indywidualną artysty w Lublinie. Wystawa czynna do 12.04.2015 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00, wstęp wolny)
Zanurzenie się w świat sztuki Olafa Brzeskiego sprawia, że mamy wrażenie balansowania na granicy jawy i snu. Jest to świat, w którym postacie wykreowane przez artystę są bohaterami wyśnionych historii, zaklętymi w rzeźbiarskich formach. Uchwyceni w ostatniej fazie snu, ożyć mogą tylko pod czułym spojrzeniem widza.
Brzeski za pomocą doskonałego warsztatu rzeźbiarskiego łudzi nasz wzrok - zupełnie jak we śnie, w którym coś, czego się spodziewamy, okazuje się być czymś zupełnie innym. Inspiracją dla rzeźb nie są jednak senne przywidzenia, lecz często zwykła rzeczywistość, z której artysta czerpie temat lub konkretny problem formalny (Upadek człowieka, którego nie lubię, Francis i haszysz, Samolub). Brzeski kieruje spojrzenie również na samego siebie i bada naturę swojej wyobraźni (Monumentalność, 999).
Czułe spojrzenie to wystawa, na której prezentowane są prace Olafa Brzeskiego powstałe w ciągu ostatnich sześciu lat (oprócz w/w: prace z cyklu Sierotki, Suche i wilgotne, Autoportret), jak również najnowsze rzeźby. Tytułowe "spojrzenie" to wątek pojawiający się już we wcześniejszych realizacjach artysty. Lubelska wystawa jest jego rozwinięciem. Spojrzenie w jej kontekście ma znaczenie wielowymiarowe - może być rozumiane jako najbardziej podstawowe narzędzie percepcji, warunek poznania i budowy naszego obrazu rzeczywistości, a także najbardziej pierwotny i jednocześnie najbardziej wyrafinowany sposób komunikacji z drugim człowiekiem. Spojrzenie jest wobec tego najczulszym receptorem sztuk wizualnych oraz, pośrednio i wprost, przekaźnikiem emocji na linii artysta - widz.