2015-03-26

My, Dzieci z dworca ZOO - spektakl w Centrum Kultury w Lublinie

Teatr Kamienica - My, Dzieci z dworca ZOO, 26.03 / czw. / godz. 17.00, 19.00 Sala Widowiskowa, biletów: I miejsca: 30/40 zł, II miejsca: 20/30 zł

W Centrum Kultury w Lublinie gościmy warszawski Teatr Kamienica, który postanowił przenieść na deski teatru głośną książkę "My, dzieci z dworca Zoo". To szokująca relacja nastoletniej narkomanki z Berlina Zachodniego - Christiane F. - nagrana i spisana przez Kaia Hermanna i Horsta Riecka, dziennikarzy niemieckiego "Sterna". Chociaż historia ma już 40 lat, nie straciła - niestety - na swej aktualności. Właśnie dlatego chcielibyśmy zaprosić nie tylko na spektakl, ale także na spotkanie, którego gośćmi będą uczestnicy terapii uzależnień - podopieczni Anny Borucz oraz Leszek Iwaniak - specjalista terapii uzależnień z lubelskiego oddziału MONAR-u.

Spektakl "My, dzieci z dworca ZOO" jest opowieścią nie tylko o uzależnieniu i jego skutkach, ale przede wszystkim o tym, jak cienka jest granica między zabawą a tragedią. Sztuka zmusza do zastanowienia, ale nie próbuje snuć treści moralizatorskich. Ukazuje bezradność młodych bohaterów wobec systemu, otoczenia, a także wobec samych siebie. "My, dzieci z dworca ZOO" w zamyśle reżysera to spektakl o samotności, o tym, że wszyscy zawiedli. Narkotyki są tu na drugim planie. Spektakl powstał w oparciu o reportaż Kaia Hermanna i Horsta Riecka o tym samym tytule. Dziennikarze w serii wywiadów przeprowadzonych w połowie lat 70 XX wieku, ujawnili wstrząsający obraz młodzieży berlińskiej, która w latach 60. i 70. XX wieku, w okolicach dworca kolejowego Berlin ZOO, pozbawiona opieki i wsparcia popadała w narkomanię, alkoholizm i nędzę. Ten spektakl pokazuje rzeczywistość prawdziwą, bez teatralnego ubarwienia. Dzięki temu ten przekaz jest tak celny. Twórcy nie skupili się wyłącznie na kwestii uzależnienia, ale także na wewnętrznej walce bohaterów, na psychologicznych motywach ich działania. "My, dzieci z dworca Zoo" pokazuje jak łatwo jest stracić kontrolę nad własnym życiem i jak przerażające ma to konsekwencje. [...] Dotyka samotności, cierpienia, problemów w domu i z rówieśnikami. Dotyka człowieka i całej struktury w której żyje. […] To spektakl charakterów, emocji, słowa. Tutaj krzyczy człowiek i jego emocje. Widzowie mimowolnie stają się świadkami opowieści, która boli i porusza.
K.H. Binkiewicz

Spotkania:
spektakl o godz. 17.00
Po spektaklu odbędzie się spotkanie, którego gośćmi będą uczestnicy terapii uzależnień - podopieczni Anny Borucz.

spektakl o godz. 19.00
Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z Leszkiem Iwaniakiem - specjalistą terapii uzależnień z lubelskiego oddziału MONAR-u, a także z podopiecznymi terapeutki Anny Borucz.

kasa czynna: pon.-pt. w godz. 10.00-19.00
tel.: 81 466 61 40

reżyseria i adaptacja: Giovanny Castellanos (Kolumbia); występują: Magdalena Nieć, Gracja Niedźwiedź, Katarzyna Ptasińska, Marcel Sabat, Adam Serowaniec

data ostatniej modyfikacji: 2015-03-19 11:53:05
Komentarze
 
Polityka Prywatności