Serwis dział po zajęciach Studencki Informator Regionalny - Lublin

Lublin - imprezy, koncerty, informacje

kategoria
2017-12-07 17:00

Naznaczeni przez rewolucję bolszewików. Rozmowa z autorami książki – Martą Panas-Goworską i Andrzejem Goworskim | Wschodni Express

Mija właśnie 100 lat od wybuchu rewolucji październikowej. To doskonała okazja, by ponownie przyjrzeć się wydarzeniom, które sprawiły, że carska Rosja przeistoczyła się w Kraj Rad. Jaka siła skruszyła wieczne, zdawać by się mogło, imperium dwugłowego orła? Czy ten znamienny przewrót naprawdę był konieczny? I dlaczego tak szybko zmienił się w krwawą wojnę domową trwającą aż cztery lata? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w książce Naznaczeni przez rewolucję bolszew

Kiedy: 7 grudnia 2017, godz. 17:00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie  Próba Cafe, ul. Grodzka 5a, Lublin
Wstęp wolny
Rewolucja październikowa bez wątpienia była początkiem nowej epoki. Mentalnej, kulturowej i socjologicznej zmiany, która zapoczątkowała krwawy wiek XX. W Naznaczonych autorzy zebrali historie pięciu mężczyzn i czterech kobiet — uczestników i świadków wydarzeń z lat 1917–1921. Osoby te odegrały ważną rolę w formowaniu się państwa bolszewików, choć nie należały do grona ojców i matek zachodzących przemian. Michaił Tuchaczewski był narzędziem terroru, Isaak Babel — genialnym kronikarzem, Sergiusz Prokofiew i Marina Cwietajewa — artystami, którzy próbowali tworzyć w czasach zawieruchy. Łarisa Reisner i Aleksandra Kołłontaj pragnęły przeforsować swoje postępowe idee. Anatolij Łunaczarski był najbliżej jądra zmian i dał się poznać jako wybitny intelektualista, a przy tym bezwolny aparatczyk. Aleksandr Kołczak, jako dowódca białych, pokazuje, czym mogła być Rosja, gdyby bolszewicy przegrali, a Marija Boczkariowa — jak okrutnie wojna obchodzi się z kobietami. Siłą tych postaci jest walor sprawozdawczy i w ich biografiach, niczym w skamielinie, widnieje ślad sprzed 100 lat.
Marta Panas-Goworska i Andrzej Goworski zgromadzili poszczególne odciski historii, by odpowiedzieć na pytanie, czym była rewolucja bolszewicka. A może trzeba nazwać ją po prostu krwawym puczem? Ta książka stanowi doskonały materiał do rozważań.
Podczas spotkania będzie można także nabyć książkę i otrzymać autograf.
Autor: Marta Panas-Goworska, Andrzej Goworski
Data premiery: 24 października 2017
Format: 158 × 235
Oprawa: miękka z banderolą
Stron: 288
 
O autorach:        
Marta Panas-Goworska i Andrzej Goworski to autorzy dwóch publikacji i wielu artykułów dotyczących życia w Związku Radzieckim. Poprzez swój eseistyczno-gawędowy styl starają się odtwarzać zaginione światy w sposób przystępny dla czytelnika. Ich książka Naukowcy spod czerwonej gwiazdy otrzymała Nagrodę Internautów w konkursie Mądra Książka Roku 2016.
Na spotkanie zapraszają Warsztaty Kultury w Lublinie, magazyn internetowy Kultura Enter oraz kwartalnik literacki Akcent. Spotkanie realizowane jest w ramach Wschodniego Expressu.

dodane przez Warsztaty Kultury


data ostatniej modyfikacji: 2017-11-20 11:27:33
Komentarze
BezplatnyTest_220.gif

Nauka języka za granicą
JPEdukacja_220_pytania.gif

Przegląd uczelni
w Polsce
UMCS_220.jpg
WSPA_Boks_220.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura Akademia Leona Koźmińskiego
miniatura Akademia Ignatianum w Krakowie
miniatura wydział Wzornictwa, autor: Stanisław Całka
 
Polityka Prywatności