Serwis dział po zajęciach Studencki Informator Regionalny - Lublin
2019-03-06 17:30

Język rzeczy. Biżuteryjne pamiątki z podróży po Polsce XIX wieku

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie Instytut Historii Sztuki KUL Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych Wydział Artystyczny UMCS zapraszają 6 marca, godz. 17.30 Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12 na wykład z cyklu "Magia sztuki. Od uobecnienia do nieobecności" prof. Ewa Letkiewicz JĘZYK RZECZY. BIŻUTERYJNE PAMIĄTKI Z PODRÓŻY PO POLSCE XIX WIEKU

Język rzeczy. Biżuteryjne pamiątki z podróży krajowych i zagranicznych w XIX wieku
Każdy z nas gdzieś, kiedyś podróżował. Każdy z nas kiedyś przywiózł pamiątkę z podróży: muszelkę, kamyk znaleziony na plaży, lub inną pamiątkę, która przypomina nam odwiedzane miejsca. Przywożenie pamiątek z podróży należało i należy do świętych obowiązków każdego podróżnika. Zwyczaj ten jest zapewne tak stary jak podróżowanie. Co przywożono z podróży krajowych i zagranicznych w XIX wieku, z podróży wielkich, znanych jako Grand Tour,  odbywanych od XVI wieku przez młodych arystokratów i intelektualistów w celu poszerzenia wiedzy, poprawy artystycznego smaku i zdobycia dobrych manier? Co przywożono z podróży, "mniejszych", ale ważnych - podróży krajowych? Co przywożono z podróży niechcianych, wykonywanych z konieczności przez skazanych wygnańców, a co z podróży służbowych i peregrynacji ad loca sancta – do miejsc uznawanych za święte? Jedną z najbardziej oczekiwanych i pożądanych była biżuteria i tej pamiątce z podróży poświęcony będzie wykład. Zachowane pisemne relacje z "dużych" i "małych" podróży w XIX wieku zapisane w pamiętnikach, listach, wspomnieniach, ale także w "biżuteryjnych pamiątkach z podróży" są bogatym źródłem wiedzy dla poznania kontekstów kulturowych, społecznych i politycznych tamtych czasów.

Dr hab. Ewa Letkiewicz, prof. UMCS jest historyczką sztuki. Pracuje w Zakładzie Historii Sztuki Wydziału Artystycznego UMCS. W pracach badawczych głównym przedmiotem jej zainteresowań jest sztuka użytkowa a zwłaszcza biżuteria, jej „życie społeczne”, „biografie” pojedynczych dzieł sztuki jubilerskiej i zespołów biżuterii tworzących kolekcje, historia kolekcji, historia biżuterii europejskiej, handel antykwaryczny oraz inne sposoby nabywania biżuterii wpływające na jej mobilność oraz zmiany jej kontekstów kulturowych i geograficznych, techniki i materiały jubilerskie (od czasów najdawniejszych do dziś), twórcy i projektanci biżuterii, dawne graficzne i malarskie wzorniki biżuterii oraz design współczesny. Jest autorką trzech książek, ponad stu artykułów, redaktorką serii monografii poświęconych sztuce i jej zależnościom od kontekstów kulturowych, społecznych i politycznych.

data ostatniej modyfikacji: 2019-03-05 14:52:19
Komentarze

INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Nauka języków w Lublinie
boks.gif

Nauka języka za granicą
JPEdukacja_220_pytania.gif

Przegląd uczelni
WSPA_online_220.png
boks_do_przegl__du_uczelni_220x300.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura Gala absolwenta 2016 - 09
miniatura UMCS
 
Polityka Prywatności