Serwis dział po zajęciach Studencki Informator Regionalny - Lublin
2019-10-24 18:00

Spotkanie autorskie z Waldemarem Mierzwą oraz na promocję książki „Zrozumieć Mazury”

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie autorskie z Waldemarem Mierzwą oraz na promocję książki „Zrozumieć Mazury” 24 października 2019 r., godz. 18.00 Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12

Waldemar Mierzwa, ur. w 1958 r. w Lublinie, absolwent II LO im. Jana Zamoyskiego, historyk, regionalista, publicysta, autor i wydawca mazurski, działacz społeczny i pro-ekologiczny. Po studiach w Warszawie osiadł w 1983 r. na Mazurach.

Od 2002 roku jest właścicielem (z żoną Małgorzatą) i redaktorem Oficyny Wydawniczej „Retman”, w której ukazało się m.in. ponad 60 tytułów mazurskich. Najbardziej znaną serią Oficyny jest „Moja Biblioteka Mazurska” (33 tytuły).

Waldemar Mierzwa sam także jest autorem. W jego dorobku znajduje się jedenaście książek poświęconych Mazurom oraz bitwie grunwaldzkiej (w tym Bibliografia grunwaldzka). Jego opowieść o dziejach Mazur w ostatnich stu latach z perspektywy doświadczeń niemieckich i polskich mieszkańców Dąbrówna, zatytułowana Miasteczko (2010), była nominowana do „Wawrzynu – Nagrody Literackiej Warmii i Mazur 2011”. Na łamach prasy opublikowano ponad dwieście jego tekstów: artykułów, felietonów i reportaży. W latach 2014-2019 ukazało się 49 mazurskich szkiców w miesięczniku „Pomerania” w ramach autorskiego cyklu „Zrozumieć Mazury”. Weszły one w skład książki pod tym samym tytułem, która zaprezentowana zostanie Czytelnikom w Lublinie.

Mierzwa jest pomysłodawcą cieszących się wielkim zainteresowaniem działań społecznych. Ponad 65 tys. osób wzięło udział w jego akcji „Przywróćmy malwy ogrodom Mazur i Warmii”. Za tę inicjatywę otrzymał „Medal Polskiej Niezapominajki”, powstały z inspiracji śp. redaktora Andrzeja Zalewskiego z I Programu Polskiego Radia, ustanowiony przez przyrodników i trafiający do osób, „które z poświęceniem i pasją realizują ważne cele na rzecz ochrony przyrody i edukacji przyrodniczej”. W dniach 1 i 2 listopada każdego roku kilkadziesiąt tysięcy osób bierze udział

w jego akcji „Zapalmy światełko Mazurom”, przywracającej naszej pamięci opuszczone cmentarze dawnych mieszkańców tej ziemi.


data ostatniej modyfikacji: 2019-10-15 11:43:23
Komentarze
 
Polityka Prywatności