9-15.09.2024

Prestiżowa konferencja dot. krajobrazu wiejskiego odbędzie się w regionie

W dn. 9-15 września br. w Lublinie, Zamościu i na Roztoczu odbędzie się 30. jubileuszowa międzynarodowa konferencja naukowa „The Permanent European Conference for the Study of the Rural Landscape” (PECSRL 2024). Jest to wydarzenie cykliczne, organizowane co dwa lata w różnych krajach europejskich. Obecna edycja odbędzie się w Polsce po raz drugi, pierwsza miała miejsce w 1975 roku w Warszawie. Tegorocznym organizatorem jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej, Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS. Konferencja jest także jednym z wydarzeń towarzyszących w ramach jubileuszu 80-lecia Uczelni.

Uroczyste otwarcie odbędzie się 9 września (poniedziałek) o godz. 9:30, w auli A.108 - A.109 na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS (ul. Głęboka 45, Lublin).

Głównym celem konferencji jest prezentacja i wymiana aktualnych rezultatów badań, osiągnięć oraz doświadczeń wśród naukowców i praktyków zajmujących się badaniami krajobrazu oraz społecznymi, kulturowymi, politycznymi i gospodarczymi procesami zachodzącymi w regionach przygranicznych. To interdyscyplinarne wydarzenie skupia naukowców z różnych dziedzin: od  geografów, przez historyków i archeologów, po etnografów, ekologów i planistów, jak również przedstawicieli różnych instytucji międzynarodowych, w tym UNESCO. Hasło konferencji „Borderscapes – Past and Future” odnosi się do złożonych i dynamicznych procesów społecznych, kulturowych, politycznych i gospodarczych zachodzących w krajobrazach regionów przygranicznych. Jest to temat szczególnie aktualny i ważny w nawiązaniu do współczesnej sytuacji geopolitycznej.

Swój udział w konferencji zgłosili naukowcy z większości europejskich państw oraz z kilku pozaeuropejskich (m.in. Chile, Japonia, Kanada, USA). Podczas sesji plenarnych wystąpią wybitni naukowcy, tacy jak profesor Marc Antrop (Uniwersytet w Ghent, Belgia), profesor Anssi Paasi (Uniwersytet w Oulu, Finlandia), profesor Jussi Laine (Uniwersytet Finlandii Wschodniej, Finlandia) czy profesor Raili Nugin (Uniwersytet w Tallinie, Estonia).

Konferencja trwa pięć dni (potem odbędzie się dwudniowa wycieczka pokonferencyjna). Podczas dwóch pierwszych dni w Lublinie oraz dwóch ostatnich – w Zamościu – odbędą się prelekcje, wykłady, warsztaty oraz prezentacja lubelskiego ośrodka naukowego. Ważną częścią konferencji jest dzień trzeci, w którym odbędą się wycieczki studialne realizowane na terenie przygranicznych części województw lubelskiego i podkarpackiego. Dzięki nim uczestnicy PECSRL 2024 zyskają wiedzę dotyczącą historii oraz współczesnego stanu funkcjonowania pogranicza polsko-ukraińskiego. Poznają także najważniejsze atrakcje regionu.

PECSRL 2024 honorowym patronatem objęli: JM Rektor UMCS, Marszałek województwa lubelskiego, Marszałek województwa podkarpackiego, Prezydent Miasta Lublin, Prezydent Miasta Zamość, Burmistrz Miasta i Gminy Narol, Starosta Lubaczowski, Burmistrz Miasta i Gminy Lubycza Królewska, Dyrekcja Roztoczańskiego Parku Narodowego i Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna. Partnerem konferencji jest województwo podkarpackie. Sponsorami wydarzenia są: Prezydent Miasta Lublin, Prezydent Miasta Zamość, Burmistrz Miasta i Gminy Narol, Starosta Lubaczowski, Burmistrz Miasta i Gminy Lubycza Królewska, Hotel Wieniawski, Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Szczegółowe informacje o nadchodzącej konferencji znajdują się na stronie www.pecsrl2024.umcs.pl.

opublikowano: 2024-09-04
Komentarze
 
Polityka Prywatności