20-23.11.2024

Przed nami 16. edycja Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY – 20-23 listopada 2024

kategoria: festiwale

Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY to najważniejsze cykliczne wydarzenie organizowane przez Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ROZDROŻA. Obecnie jest jednym z największych i najbardziej prestiżowych festiwali muzycznych we wschodniej Polsce. Jego pierwsza edycja odbyła się w 2009 roku, od razu zyskując uznanie jako przedsięwzięcie o wysokiej kreatywności i wyjątkowej koncepcji artystycznej. Festiwal KODY ma na celu zarówno prezentację najwybitniejszych osiągnięć polskiej i światowej kultury muzycznej, jak i kreowanie nowych wartości muzycznych i środków ekspresji artystycznej.

KODY to wydarzenie, które łączy elementy muzyki tradycyjnej z nowatorskimi, eksperymentalnymi formami. Festiwal prezentuje bogactwo muzycznej tradycji, jednocześnie promując nowatorskie podejścia do tworzenia i wykonywania muzyki/interpretowania dźwięków.

- Festiwal KODY jest programowany w taki sposób, by celowo łączyć różnorodne style i formy muzyczne, tworząc swoisty miks tradycji i współczesności. Jednym z głównych celów, jaki obrałem sobie w programowaniu, jest eklektyczność. Taka strategia pozwala pokazać, jak elementy muzyki tradycyjnej, klasycznej czy sakralnej odnajdują się w dialogu z awangardą, elektroniką czy eksperymentalnymi formami dźwiękowymi. Projekty prezentowane podczas Festiwalu KODY badają właśnie te „kody” tradycji, śledzą, w jaki sposób różne gatunki czerpią z dziedzictwa kulturowego, nadając mu nowy wymiar w XXI wieku. KODY zatem nie tylko prezentują te inspiracje, ale także eksplorują, jak różne gatunki muzyczne, od awangardy (która sama w sobie jest już pewną tradycją), przez jazz, po muzykę elektroniczną, czerpią z różnych tradycji, przetwarzając ją na nowe języki artystyczne — mówi Grzegorz Paluch, kurator programowy Festiwalu KODY.

KODY przekraczają granice muzycznych stylów, zacierając podziały między tym, co tradycyjne, a tym, co eksperymentalne. Każda edycja zaskakuje unikalnym zestawieniem artystów, projektów i pomysłów, inspirując zarówno miłośników tradycyjnych form, jak i tych poszukujących nowości.

Tegoroczna 16. edycja Festiwalu KODY to 10 koncertów (w tym aż 4 premierowe), Noc Tańca, 4 spotkania z artystami oraz 3 premiery nowych wydawnictw muzycznych. Wydarzenia te nie tylko prezentują wybitne osiągnięcia współczesnych twórców, ale także stwarzają przestrzeń do rozmów o przyszłości muzyki i sztuki. Festiwal stanowi rodzaj przestrzeni do wymiany myśli, dialogu oraz spotkań różnych estetyk i wizji artystycznych.

Tegoroczne KODY rozpoczną się 20 listopada w wyjątkowej przestrzeni klasztoru oo. Dominikanów w Lublinie (ul. Złota 9). Na początek Radical Polish Ansambl zaprezentuje premierowy projekt „Nierozpoznana wieś”, inspirowany muzyką ludową i nowoczesnymi formami dźwiękowymi. Następnie francuski zespół La Tempête pod kierownictwem Simona-Pierre'a Bestiona wystąpi z projektem „Nocturnes: Hymny Bizantyjskie & Nieszpory Prawosławne” – spektakularną fuzją starożytnych pieśni z tradycją prawosławną. Dzień zakończy spotkanie z artystami moderowane przez Magdalenę Łoś z Programu 2 Polskiego Radia oraz promocja nowego wydawnictwa Radical Polish Ansambl.

21 listopada to kolejna dawka premier i świeżych brzmień, tym razem w sali widowiskowej Opery Lubelskiej (ul. Skłodowskiej 5). Wieczór rozpocznie Sam Kowalski, po którym Gary Gwadera premierowo zaprezentuje suitę „Daleko w Chicago. Suita Footberkowa”. Prawykonaniu utworu towarzyszyć będą tworzone na żywo przez VJ-a Copy Corpo analogowe wizualizacje wykorzystujące estetykę glitch i psychodelię. Następnie na scenie pojawi się słoweńskie trio Širom z projektem „The Liquified Throne of Simplicity”. Po koncertach odbędzie się spotkanie z artystami oraz promocja kasety i VHS Gary'ego Gwadery.

Z kolei 22 listopada w Sali Czarnej w Galerii Labirynt (ul. Popiełuszki 5) Grzegorz Lesiak wraz z Rutami i Piotrem Damasiewiczem zaprezentują premierowo projekt „Lemplugged”, łączący tradycje łemkowszczyzny z muzyką improwizowaną. Zobaczymy także Klarę Lewis i Nik Colk Void, którzy w towarzystwie wizualizacji autorstwa Pedro Maii przedstawią „Full-On” (premiera polska) – unikalne połączenie eksperymentalnych dźwięków i wizualnych efektów. Wieczór zakończy solowy występ J "Mo'ong" Santoso Pribadi – indonezyjskiego szamana i twórcy instrumentów z odzysku.

Ostatni dzień, 23 listopada (również Galeria Labirynt), to premiera immersyjnego koncertu Martyny Zakrzewskiej i Aleksandry Ołdak, interpretujących „Sonaty i Interludia” Johna Cage'a, debiut zespołu TAKKAK TAKKAK, czyli tandemu japońskiego producenta Shigeru Ishihara (znanego jako Scotch Rolex) oraz kompozytora i twórcy instrumentów J Mo’ong Santoso Pribadi, znanego jako połowa duetu Raja Kirik. Cały festiwal zakończy Noc Tańca pod wodzą Rodzinnej Orkiestry i Teatru Noiseband.

Organizatorzy: Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ROZDROŻA.
Kurator programowy festiwalu: Grzegorz Paluch.

Na wszystkie wydarzenia będą obowiązywały bezpłatne wejściówki. Więcej informacji wkrótce.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz ze środków Krajowego Planu Odbudowy.

Szczegółowy program wraz z opisami projektów na www.kody-festiwal.pl 


opublikowano: 2024-10-11
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Lublinie i okolicy
17 października 2024 (czwartek), godz. 12:00
II debata ekspercka Centrum CeReClimEn UMCS
17 października 2024 (czwartek), godz. 19:00
Jazz w CSK| KRZYSZTOF GRADZIUK/SONORISMO – PERSONAL VOICE
17 października 2024 (czwartek), godz. 19:00
Jazz w CSK| KRZYSZTOF GRADZIUK/SONORISMO – PERSONAL VOICE
19 października 2024 (sobota), godz. 13:00
Zwiedzanie Teatru
19 października 2024 (sobota), godz. 13:00
Zwiedzanie Teatru
25 października 2024 (piątek), godz. 18:30
Męski akt - malowanie przy winie w Lublinie!
26 października 2024 (sobota), godz. 13:00
Zwiedzanie Teatru
26 października 2024 (sobota), godz. 13:00
Zwiedzanie Teatru
30 października 2024 (środa), godz. 19:00
Wojtek Mazolewski Quintet
 
Polityka Prywatności