Ogród Botaniczny UMCS zaprasza na wernisaż wystawy grafik Stanisława Bałdygi „MISTYKA ZIEMI”, który odbędzie się 5 czerwca br. o godz. 18:00 w Dworku Kościuszków w Ogrodzie Botanicznym UMCS (ul. Sławinkowska 3, Lublin).
Wystawa grafik lubelskiego artysty jest kolejnym wydarzeniem w ramach obchodów 60-lecia utworzenia i działalności Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Stanisław Bałdyga urodził się w 1945 r. w Lublinie. Ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w zakresie grafiki artystycznej. Był współorganizatorem Małej Galerii Grafiki, powstania galerii „Pod Podłogą” oraz licznych plenerów i warsztatów twórczych. Na swoim koncie ma 78 wystaw indywidualnych m.in. w: Galerii Sceny Plastycznej KUL, Muzeum Lubelskim, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym.
Brał udział w ponad 350 wystawach w Polsce i poza jej granicami (m.in. Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie; Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach; Wystawa w ramach MTG, Japonia-Polska, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha).
Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Zdobył m.in. nagrodę i medal podczas X Międzynarodowego Konkursu Graficznego im. Józefa Gielniaka, wyróżnienie na I Międzynarodowym Triennale Sztuk Graficznych im. Tadeusza Kulisiewicza Imprint. Otrzymał m.in.: Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Srebrny Krzyż Zasługi, złotą odznakę Zasłużony dla Miasta Lublin, Złotą Odznakę ZPAP, Nagrodę Prezydenta Miasta Lublin za całokształt w 2023 r.
Historyk sztuki Wojciech Skrodzki tak pisze o Stanisławie Bałdydze i jego twórczości: „Bardzo trudno jest dziś kroczyć własną drogą w sztuce i tworzyć w niej coś nowego bez popadania w skrajność w wyścigu nowości. Trzeba na to posiadać własną wizję świata, dostatecznie silną, by mogła stać się motorem twórczości. Stanisław Bałdyga taką wizję w sobie ukształtował i odnalazł drogę jej plastycznej artykulacji. I choć pozornie można by prędzej tę wizję określić jako metafizykę przestrzeni, to jednak w istocie jest to metafizyka Ziemi, rozumianej przede wszystkim jako planety, której powierzchnia – a niekiedy i bryła – stają się inspiracją dla tworzenia owej własnej wizji zjawisk świata (…)”.
Wstęp na wernisaż jest bezpłatny.
Wystawa będzie dostępna od 5 czerwca do 30 lipca br. w godzinach otwarcia Dworku.