6.08.2023, godz. 11:00-17:00

Święto Botaniki

Święto Botaniki odbędzie się 6 sierpnia br. w godz. 11:00-17:00 w Ogrodzie Botanicznym UMCS. Botanik kontynuuje tradycję organizacji wydarzenia, które po raz pierwszy odbyło się w 2022 r. – Roku Botaniki, w którym obchodzono także 100-lecie Polskiego Towarzystwa Botanicznego.

Poprzez zaplanowane przedsięwzięcia i atrakcje organizatorzy pragną, w bezpośrednim kontakcie z przyrodą, przybliżyć zebranym rolę roślin i dziedziny nauki – botaniki w życiu człowieka i całego środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem flory województwa lubelskiego i Lubelszczyzny.

Wydarzenie rozpocznie się niedzielnym spacerem z przewodnikiem pn. „Co, jak i gdzie mchem porasta w Ogrodzie Botanicznym UMCS”. Uczestnicy odwiedzą miejsca występowania mszaków w Botaniku oraz poznają budowę, różnorodność form i barw tych roślin. Upewnią się także, czy ozdobne ściany z mchu w domu i biurze to dobry pomysł oraz dlaczego, pomimo małych rozmiarów, te najstarsze rośliny lądowe są tak ważne w przyrodzie. Warto zaopatrzyć się w lupę, która podczas spaceru przyda się do obserwacji mchów. Przewodnik będzie czekał od godz. 10:45 przy wejściu do Ogrodu od ul. Willowej. Czas trwania spaceru wynosi około 2 godziny.

Dodatkowo w tym dniu odbędą się dwa tematyczne spacery z przewodnikiem, podczas których będzie można poznać najciekawsze zakątki Ogrodu Botanicznego: o godz. 13:00 – „Pełnia lata w Ogrodzie”, zaś o godz. 15:00 – „Bogate menu dla owadów w Dziale Systematyki Roślin”. Oba spacery potrwają ok. godzinę, zaś zbiórka chętnych uczestników odbędzie się przy stoisku Ogrodu Botanicznego.

W samo południe zapraszamy na podsumowanie pleneru akwarelowego „Tajniki botaniki” oraz wernisaż wystawy do Dworku Kościuszków, zlokalizowanego na terenie Botanika.

Podczas Święta Botaniki dostępne będą liczne stoiska edukacyjne i promocyjne jednostek związanych z przyrodą oraz lubelskich wystawców – ze zdrową żywnością, rękodziełem związanym z roślinami, kosmetykami naturalnego pochodzenia, produktami pszczelimi oraz szkółki roślin.

Organizatorzy oferują również ciekawe warsztaty (m.in. ceramiczne, mikroskopowe, kreatywne czy wypalania ze słomy), kiermasze, konkursy i zabawy rodzinne. Nie zabraknie też rozmów o szeroko pojętej ochronie różnorodności biologicznej, roli i znaczeniu roślin, interakcjach ze zwierzętami, a także ich zagrożeniach i sposobach na przeciwdziałanie im.

Koszt udziału w wydarzeniu wynosi 7 zł od osoby, dzieci do lat 12 mają wejście bezpłatne. Posiadacze biletów sezonowych oraz Karty Absolwenta UMCS nie wnoszą dodatkowej opłaty.

Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!”.


data ostatniej modyfikacji: 2023-08-02 16:15:25
Komentarze
 
Polityka Prywatności