2024-03-21 09:30

Płaskoziemcy są wśród nas! Fake newsy i mity - debata na UMCS

21 marca o godzinie 9:30 w Auli im. E. Romera na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS (al. Kraśnicka 2D, Lublin) odbędzie się debata popularnonaukowa pn. „Płaskoziemcy są wśród nas! Fake newsy i mity” poświęcona różnym postaciom nieprawdziwych informacji, które krążą w społeczeństwie.

Absurdalna koncepcja, że Ziemia jest płaska, wciąż znajduje swoich zwolenników. Podczas debaty na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS eksperci przedstawią dowody na kulistość Ziemi. Wydarzenie będzie także pretekstem do dyskusji o tym, skąd się biorą i jak funkcjonują w społeczeństwie oraz w ludzkim umy

Głównym wątkiem debaty będzie tzw. „koncepcja płaskiej Ziemi”, głosząca, że Błękitna Planeta wcale nie ma kształtu kulistego, a społeczeństwo jest oszukiwane przez naukowców w tej sprawie. „Płaskoziemcy” mają nawet swoje „dowody” na płaskość Ziemi. Podczas wydarzenia eksperci: geograf, dr Piotr Demczuk z Katedry Geomorfologii i Paleogeografii UMCS i fizyk, Bartłomiej Kamiński - prowadzący kanał „Fizyk od czapy” na YouTubie, przedstawią poglądy płaskoziemców  i dowody na kulistość Ziemi. Moderatorem debaty będzie prof. Michał Łuszczuk, zastępca dyrektora Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UMCS.

W dalszej części debaty filozof, dr Tomasz Walczyk z Katedry Ontologii i Epistemologii UMCS przedstawi filozoficzną genezę fake newsów i pseudonauki, omówi ludzkie błędy poznawcze, a także poruszy tematykę postprawdy i strategii dezinformacyjnych. Z kolei studentka psychologii, Oliwia Korycińska, prezes Koła Naukowego Psychologów UMCS, opowie o tym, jak środowisko wpływa na szerzenie się teorii spiskowych, czym charakteryzuje się psychika osób w nie wierzących oraz jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą wiara w spiski.

Do udziału w debacie organizatorzy zaprosili uczniów szkół ponadpodstawowych, chcących dowiedzieć się więcej o intrygującej tematyce teorii spiskowych. Podczas wydarzenia będzie można zadawać pytania ekspertom. 

Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS jest doskonałym miejscem na taką debatę nie tylko ze względu na jej geograficzną tematykę. To właśnie tutaj prowadzony jest unikatowy kierunek studiów – geografia wojskowa i zarządzanie kryzysowe, na którym studenci zapoznają się m.in. z mechanizmami rozpowszechniania dezinformacji w społeczeństwie i przeciwdziałaniu im.

Wydarzenie będzie nagrane i umieszczone na kanale YouTube Wydziału - https://www.youtube.com/@wnozigpumcs7853

data ostatniej modyfikacji: 2024-03-19 10:57:32
Komentarze
 
Polityka Prywatności