Przy Uniwersytecie Zielonogórskim ma powstać Lubuskie Centrum Bioróżnorodności - Muzeum Przyrodnicze (LCB - MP). Nowa instytucja będzie pełniła rolę Ośrodka Badań, Dokumentacji i Edukacji Przyrodniczej. Jak podaje serwis informacyjny Uniwersytetu Zielonogórskiego, projekt utworzenia Lubuskiego Centrum Bioróżnorodności zaprezentowano już władzom Zielonej Góry. W sierpniu będą nad nim dyskutowali radni miasta.
Jak wyjaśnia w serwisie informacyjnym Anna Urbańska, Polska jest jedynym krajem europejskim, który nie posiada narodowego muzeum przyrodniczego, pomimo że starania o jego utworzenie podjęła już w 1775 roku Komisja Edukacji Narodowej. Zbiory przyrodnicze są dziś rozproszone i znajdują się w wielu kolekcjach uniwersytetów i instytutów naukowych.
Jedna z takich kolekcji należy do Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Znajdują się w niej okazy zwierząt bezkręgowych i około 400 gatunków zwierząt kręgowych. W zbiorach można znaleźć również liczne materiały wykopaliskowe późnopleistoceńskie i wczesnośredniowieczne z południowej Polski.
Jak wyjaśnia Urbańska, samo gromadzenie nowych eksponatów i zabezpieczanie istniejących kolekcji dziś już nie wystarczy. Należy tworzyć nowe jakościowo zbiory, które umożliwią stosowanie nowoczesnych technik badawczych, w tym technik molekularnych, i które będą mogli wykorzystywać specjaliści.
"LCB - MP może stać się wizytówką regionu - placówką nowoczesną zarówno w zakresie merytorycznym jak i urbanistycznym. Obejmuje pracownie badawcze i techniczne, powierzchnie wystawiennicze, sale dydaktyczne i zwierzyniec dydaktyczny" - podaje Anna Urbańska.
Centrum ma łączyć działania naukowe z edukacyjno-popularyzatorskimi.
W dziale badań i dokumentacji bioróżnorodności będą prowadzone badania naukowe w zakresie bioróżnorodności województwa lubuskiego; przeprowadzane ekspertyzy archeozoologiczne i paleozoologiczne. W Muzeum będzie można zobaczyć kolekcję roślin i grzybów zarówno żywych jak i specjalnie przygotowanych preparatów m.in. fragmentów roślin okrytozalążkowych i nagozalążkwych.
Z kolei dział edukacji przygotuje dla zwiedzających wycieczki, wystawy, konkursy, szkolenia a także publikacje popularnonaukowe. Najmłodsi goście LCB - MP będą mogli skorzystać z "Małego zoo" i odbyć wycieczki w towarzystwie zwierząt takich jak lama czy osioł. W ramach zoo zacznie działać również schronisko dla niechcianych żółwi.PAP - Nauka w Polsce