Kolegium polsko-ukraińskie rozpoczęło 8. rok działalności

Dział: Lublin

Ósmy rok akademicki zainaugurowało w piątek w Lublinie Europejskie Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów. Jego słuchaczami jest 123 doktorantów z siedmiu państw.

Z okazji inauguracji specjalny list do społeczności EKPiUU skierował prezydent RP Lech Kaczyński. Wyraził w nim uznanie dla tych wszystkich, którzy przyczynili się do powołania Kolegium i budują jego prestiż naukowy.

Jak dodał prezydent, zwieńczeniem tych wysiłków będzie powołanie uniwersytetu polsko-ukraińskiego, co zdaniem prezydenta przyczyni się do "lepszego zrozumienia problemów społeczeństw i obywateli Europy" i jednocześnie będzie "kolejnym dowodem bliskich związków między obu krajami".

"W jednoczącej się Europie rozwijanie współdziałania naukowego i edukacyjnego między Polską a Ukrainą jest jednym z priorytetów polityki polskiej" - napisał L. Kaczyński.

W inauguracji wzięli udział przedstawiciele uczelni polskich i ukraińskich, władz państwowych i samorządowych oraz placówek dyplomatycznych.

Przewodniczący Konwentu EKPiUU ks. prof. Mirosław Kalinowski powiedział, że mimo braku osobowości prawnej Kolegium od roku budżetowego 2007 r. ma "odrębność i autonomię finansową" zapisaną w rozporządzeniu ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Na mocy tego rozporządzenia zwiększono kwotę bazową na działalność statutową Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z przeznaczeniem na działalność Kolegium.

Jak dodał ks. Kalinowski, trwają ustalenia i rozmowy w sprawie powołania w Lublinie uniwersytetu polsko-ukraińskiego. Deklaracje woli utworzenia takiej placówki podpisali już premierzy obu krajów. Gotowy jest także projekt umowy międzyrządowej w tej sprawie, wypracowany przez władze Konwentu.

W Kolegium studiują tylko doktoranci: 76 osób z Ukrainy, 38 - z Polski, siedem - z Białorusi, jedna - z Rosji i jedna z Kazachstanu.

Kolegium powołane zostało w 2000 r. przez dwa uniwersytety polskie - Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz trzy uniwersytety ukraińskie: Akademię Kijowsko-Mohylańską, Narodowy Uniwersytet im. Tarasa Szewczenki w Kijowie oraz Narodowy Uniwersytet im. Iwana Franki we Lwowie. W przyszłości na bazie Kolegium ma powstać uniwersytet polsko- ukraiński. (PAP)


ostatnia zmiana: 2008-10-24
Komentarze
Polityka Prywatności