Warsztaty naukowe dla wszystkich "DNA - Encyklopedia Życia"

Dział: Lublin, Poznań, Trójmiasto, Warszawa, Wrocław

Spotkania ze specjalistami w dziedzinie genetyki i inżynierii genetycznej, eksperymenty w laboratorium biologii molekularnej, poznawanie zapisów w DNA - to niektóre z atrakcji czekających na uczestników drugich Warsztatów Naukowych "DNA - Encyklopedia Życia". Impreza odbędzie się w dniach 3-5 kwietnia w Warszawie, Wrocławiu, Lublinie, Gdańsku i Poznaniu.

Jak zapewniają organizatorzy, każdy znajdzie w programie warsztatów coś dla siebie. Do udziału zaproszeni są zarówno biopasjonaci jak i bioprzeciwnicy, a także ci, którzy chcą poznać tajniki biotechnologii i genetyki.

W Warszawie Warsztaty rozpoczną się w piątek w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Zainauguruje je wykład prof. Magdaleny Fikus "Od biotechnologii do biologii syntetycznej". Przez cały weekend w laboratoriach SGGW będzie można wziąć udział w wielu pokazach i samodzielnie przeprowadzić rozmaite doświadczenia, a także wysłuchać 10 wykładów poświęconych różnym kierunkom badań biotechnologicznych i ich codziennym zastosowaniom.

We Wrocławiu Warsztaty potrwają przez całą sobotę. Na wrocławskim Rynku powstanie "Miasteczko biotechnologiczne" ze stanowiskami prezentującymi różne aspekty biotechnologii, a w Audytorium Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego będzie można wysłuchać cyklu 7 wykładów. Organizatorzy przygotowali również pokaz "Biotechnolodzy tańczą".

Tego samego dnia w Gdańsku, na tamtejszej Politechnice i Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG-AMG, młodzi biotechnolodzy będą oprowadzać uczestników Warsztatów po laboratoriach, zaprezentują ciekawe filmy i animacje związane z badaniami ciała człowieka oraz opowiedzą o prowadzonych na tych uczelniach badaniach.

Natomiast w Lublinie, na piątek i sobotę cztery tamtejsze uczelnie (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny) przygotowały program, który przede wszystkim w przystępny i jasny sposób przybliży zagadnienia biotechnologii tym, którzy zetkną się z tą dziedziną po raz pierwszy. Zaplanowano wiele m.in. wykładów poświęconych najciekawszym zastosowaniom biotechnologii, pokazy metod badawczych, którymi posługuje się współczesna nauka, eksperymenty z aktywnym udziałem uczestników oraz debatę na temat zapłodnienia in vitro.

W Poznaniu z kolei, w piątek ) w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN, będzie można odwiedzić stanowiska, pokazujące m.in. rośliny z probówki, zasadę zapłodnienia in vitro oraz techniki laboratoryjne stosowane w badaniach biotechnologicznych. W sobotę, 4 kwietnia, uczestnicy Warsztatów będą mogli zwiedzić Wielkopolskie Centrum Onkologii.

Oficjalnymi partnerami przedsięwzięcia są: Polska Federacja Biotechnologii(PFB), Koło Naukowe Biotechnologów "KNBiotech", działające przy Międzywydziałowym Studium Biotechnologii w SGGW, Szkoła Festiwalu Nauki oraz Fundacja BioEdukacji. Do organizacji przyłączyło się również Akademickie Stowarzyszenie Studentów Biotechnologii.

Patronat generalny nad imprezą objęła Polska Federacja Biotechnologii, a patronat honorowy - minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka, rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego prof. Alojzy Szymański oraz prezes Polskiej Federacji Biotechnologii prof. Tomasz Twardowski.(PAP)


ostatnia zmiana: 2009-03-31
Komentarze
Polityka Prywatności