Poradnia językowa KUL

Dział: Lublin

Jak mówić i pisać poprawnie? Z myślą o tych, dla których ważne jest, by polszczyzna była piękna i poprawna, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II powstała poradnia językowa.

„Pomagamy rozstrzygać wątpliwości związane z poprawnością językową. Wyjaśniamy pisownię, wymowę i odmianę poszczególnych słów oraz zawiłości składniowe i znaczeniowe” - mówi dr Natalia Sosnowska z Instytutu Filologii KUL.

„Ponieważ od kilku lat uczę na specjalizacji edytorskiej, wiem, że podczas korekty tekstów pojawiają się problemy, które trudno rozwiązać przy pomocy ogólnie dostępnych słowników czy poradników. Wielu moich byłych studentów pisze do mnie listy, w których znajdują się prośby o pomoc w rozstrzygnięciu różnych kwestii poprawnościowych” – dodaje specjalistka.

Jak dalej wyjaśnia, poradnie językowe działają dziś przy różnych instytucjach (m.in. Państwowym Wydawnictwie Naukowym i Radzie Języka Polskiego) oraz uniwersytetach. „Pomysł nie jest więc oryginalny. Jednak na naszej uczelni w prace poradni włączeni są studenci filologii polskiej. Ich nazwiska znajdują się na liście współpracowników poradni. Pracują pod kierunkiem pani dr Magdaleny Smoleń-Wawrzusiszyn i moim” - dodaje dr Sosnowska.

Aby uzyskać informację na temat pożądanej kwestii językowej, należy wejść na stronę główną Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i w zakładce „Poradnia językowa”, w polu „Szukaj”, wpisać słowo, które budzi nasze wątpliwości. Jeśli danego wyrazu nie ma w zasobach poradni, można zadać zapytanie specjalistom poprzez specjalny formularz. Odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania znajdują się w zakładce „Pytania i odpowiedzi”.

W czasie wakacji, ferii i przerw świątecznych poradnia jest nieczynna. PAP – Nauka w Polsce


ostatnia zmiana: 2009-12-22
Komentarze
Polityka Prywatności