Konferencja "Julian Wieniawski - Klemens Szaniawski - Feliks Brodowski"

Dział: Lublin

Zakład Komunikacji Społecznej UMCS, Zakład Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski UMCS i Wojewódzka Biblioteka im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie organizują ogólnopolską konferencję naukową „Julian Wieniawski – Klemens Szaniawski – Feliks Brodowski”, która odbędzie się w Lublinie w dniach 20-21 kwietnia 2010 roku.

Celem konferencji będzie oparta na współczesnych narzędziach badawczych interpretacja i analiza twórczości pisarzy o których mowa, związanych z Lublinem jako miejscem ich urodzenia i niejako spowinowaconych uprawą podobnego typu tematyki (obserwacje małych środowisk) i sposobu jej gatunkowej artykulacji (małe formy narracyjne).

Organizatorów interesować będą społeczne tropy literackich przedstawień środowisk: dworku szlacheckiego u Juliana Wieniawskiego (1834-1912) i Klemensa Szaniawskiego (1949-1898), wsi i małego miasteczka (również u Klemensa Szaniawskiego), dołów społecznych wielkiego miasta u Feliksa Brodowskiego (1864-1934) oraz Żydów u Szaniawskiego i Brodowskiego. Ważne byłoby ujęcie owych środowisk z perspektywy antropologii codzienności, takiej, by użyć określenia Szaniawskiego „antropologii wiejskiej” i miejskiej, z charakterystycznymi typami społecznymi i związkami zachodzącymi w mikroświatach krzątaniny i trudów walki o byt. Interesujący byłby opis oznak degradacji świata społecznego zawartych w utworach pisarzy oraz ideologicznych źródeł ich przeświadczeń (stosunek do pozytywizmu i do gwałtownych przemian niesionych przez kapitalizm). Postawić by też trzeba pytanie o nastawienia interesujących nas autorów do współczesności, i na ile odstawali oni od trendów myślowych epoki. A zatem, w nieco innym przebraniu, staje problem anachronizmu ich postaw i , odpowiednio, stosowanych przez nich konwencji gatunkowych (gawęda i krotochwila to formy jak gdyby nie na czasie). Naturalnie, zjawiska epifenomenalne i epigońskie nie musiały oznaczać niepowodzenia czytelniczego, gdyż pewien typ odbiorców gustował w łatwych w odbiorze, niejako felietonowych tekstach.

Podjętej przez pisarzy tematyce odpowiada preferowanie przez nich małych form narracyjnych: szkiców, obrazków, powiastek, opowiadań, nowel i wspomnień, a podtytuły ich utworów występujące jako dookreślenia genologiczne, bywają identyczne u poszczególnych autorów. Wieniawski na przykład pewnej swojej publikacji daje podtytuł „Szkice i obrazki”, a Szaniawski „Obrazki i szkice”. Wydaje się, iż można by było te małe formy narracyjne poddać interpretacji jako utwory tyleż literackie, ile dziennikarskie, to znaczy napisane z zamiarem publicystycznym i liczące się z oczekiwaniami redakcji i jej profilem światopoglądowym. Pisarze o których mowa występowali w typowej wówczas podwójnej roli literata i publicysty czy dziennikarza, więc przybliżenie tych spraw miałoby swoją wartość poznawczą. Ponadto organizatorów interesują elementy biograficzne i autobiograficzne (Brodowski) tercetu urodzonych w Lublinie prozaików, związane z nimi materiały archiwalne, korespondencja, akcenty regionalizmu w ich twórczości, a także żywe reakcje prasy na wiadomość o śmierci Szaniawskiego i Wieniawskiego.

źródło: UMCS

ostatnia zmiana: 2010-01-04
Komentarze
Polityka Prywatności