Unikatowe kierunki na KUL

Dział: Lublin

KUL wprowadza do swojej oferty edukacyjnej trzy nowe w polskim systemie kształcenia wyższego kierunki studiów: retoryka stosowana (studia I stopnia), przyrodoznawstwo i filozofia przyrody (studia I i II stopnia) oraz mediteranistyka (studia I stopnia).

Retoryka:

Studia na kierunku retoryka stosowana posiadają charakter systemowy. Opierają się na wypracowanym systemie retoryki i jego integralnych elementach. Kierunek łączy przekazany historycznie (na tle trivium) spójny system retoryki w zakresie wyodrębnionych elementów (inventio, dispositio, elocutio, memoria, actio) z innymi dziedzinami wiedzy oraz na zasadzie modyfikacji związanych z potrzebami współczesności wpisuje go w aktualne formy i realia życia społecznego.

 

Kierunek retoryka stosowana wykształci potrzebnych specjalistów w zakresie sztuki społecznej perswazji w różnych jej formach, mając na względzie współczesne dziedziny zastosowań, w tym szczególnie naglące potrzeby i braki w dziedzinie kultury, polityki i gospodarki. Studia są organizowane przez Instytut Filozofii Teoretycznej KUL.

 

Dwustopniowe studia na kierunku przyrodoznawstwo i filozofia przyrody  skierowane są do zainteresowanych biologią, fizyką, chemią, matematyką, geografią i ceniących problematykę filozoficzną oraz filozofów i humanistów interesujących się problematyką przyrodniczą.

 

Potrzeba takiego profilu kształcenia wpisuje się w wyraźny trend obserwowany w kulturze współczesnej jakim jest łączenie nauk humanistycznych, szczególnie filozofii, z naukami przyrodniczymi. Przyrodoznawstwo i filozofia przyrody podejmuje nie tylko tradycyjną refleksję filozoficzną nad przyrodą, ale również zagadnienia przedmiotowe, historyczne i metodologiczne inspirowane zarówno osiągnięciami współczesnych nauk przyrodniczych, jak i samym faktem ich istnienia i rozwoju.

 

Przyrodoznawstwo i filozofia przyrody

To nie tylko filozofia - to nowe w stosunku do obowiązujących standardów kształcenia treści programowe obejmujące historię nauk przyrodniczych i techniki oraz treści kierunkowe kształcenia w zakresie matematyki i nauk przyrodniczych (fizyki, chemii, biologii i nauk o Ziemi), filozofii przyrodoznawstwa, filozofii przyrody i tłumaczenia obcojęzycznych tekstów przyrodniczych.

 

Studia na tym kierunku opowiadają się za koncepcją uprawiania filozofii w ścisłym powiązaniu z naukami przyrodniczymi. Zapoznawanie się z podstawową wiedzą filozoficzną i kształtowanie się postaw wobec istotnych zagadnień filozoficznych i naukowych przebiega w sposób bardziej naturalny i mniej konfliktowy, gdy nauki przyrodnicze i filozofia są studiowane równolegle, we wzajemnych odniesieniach, niż gdyby były to studia od siebie niezależne. Stanowią one bowiem komplementarne typy wiedzy i jako takie bardzo często przyczyniają się do głębszego zrozumienia badanych problemów.

 

Przyrodoznawstwo i filozofia przyrody to kierunek wyjątkowy w skali całego kraju, a KUL jest jedynym miejscem, w którym z takim rozmachem realizowany jest interesujący i bardzo ambitny program dydaktyczny. Integruje on i interpretuje w perspektywie filozoficznej najnowsze osiągnięcia nauk przyrodniczych (biologii, fizyki). Takiemu ujęciu sprzyja ponad pięćdziesięcioletnia tradycja uprawiania filozofii przyrody i przyrodoznawstwa w KUL oraz znakomicie przygotowana i interdyscyplinarnie wykształcona kadra wykładowców, szeroka gama zajęć do wyboru oraz realizacja programu w ramach dwóch specjalności:

 

    * Nauki o życiu oraz

    * Nauki o Ziemi i Wszechświecie.

 

Przyrodoznawstwo i filozofia przyrody to dodatkowe korzyści, ponieważ zdobyta w ramach proponowanego kierunku wiedza daje w pierwszym rzędzie szeroką orientację w osiągnięciach nauk przyrodniczych i ich filozoficznych implikacjach, a sprzyja temu nie tylko zdobycie wiedzy przedmiotowej, ale również refleksja historyczna i analizy metodologiczne w tym zakresie. Znajomość problematyki filozoficznej pojawiającej się w kontekście nauk przyrodniczych daje studentom możliwości ukształtowania zasadniczych poglądów dotyczących przyrody i miejsca w niej człowieka, co nie pozostaje bez wpływu na jego osobistą postawę wobec życia.

 

Przyrodoznawstwo i filozofia przyrody to gwarancja świetnie i interdyscyplinarnie przygotowanych absolwentów. Absolwenci studiów I i II stopnia otrzymają odpowiednio tytuł zawodowy „licencjat” i „magister”. Studia na przyrodoznawstwie i filozofii przyrody mogą być szczególnie użyteczne dla kształcenia nauczycieli przedmiotów przyroda i/lub filozofia, etyka. Program studiów uwzględnia i daje możliwości zdobycia kwalifikacji do nauczania przedmiotowego w zakresie nauczania przyrody (szkoła podstawowa i ponadgimnazjalna) oraz filozofii i etyki (gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna).

Jest to szczególnie ważne w kontekście wdrażanego obecnie programu edukacji i nowej podstawy programowej, postulujących kształcenie zintegrowane. Absolwenci mogą ponadto uzyskiwać zatrudnienie w szkolnictwie wyższym, w redakcjach środków masowego przekazu, w laboratoriach, w administracji państwowej i samorządowej zajmującej się zwłaszcza kształtowaniem środowiska przyrodniczego, w firmach państwowych i prywatnych etc. Ponadto szeroki zakres i charakter wiedzy oferowanej przez przyrodoznawstwo i filozofię przyrody pozwoli również absolwentom tego kierunku na stosunkowo łatwe przekwalifikowanie się w zależności od sytuacji na rynku pracy.

 

Studia są organizowane przez Instytut Filozofii Przyrody i Nauk Przyrodniczych KUL.

 

Mediteranistyka

Z angielskiego: mediterranean Studiem, to wiedza o Śródziemnomorzu, jego kulturach i religiach, krajach i narodach,  dziejach i współczesności oraz znaczeniu, osiągnięciach i problemach. Stanowi dynamicznie rozwijającą się interdyscyplinarną gałąź wiedzy. W skali światowej jej krzewieniem zajmuje się Mediterranean Studies Association z siedzibą w USA, które organizuje coroczne kongresy, wydaje periodyk i wspiera wymianę naukową także dotyczącą studentów. Kierunek studiów stacjonarnych I stopnia i planowanych II stopnia, prowadzony przez naukowców pracujących na KUL będących wybitnymi specjalistami z zakresu różnych dziedzin i dyscyplin naukowych: historii, historii sztuki, kulturoznawstwa, filozofii, teologii, religioznawstwa, politologii i ekonomii.

 

Zajęcia prowadzone są w formie wykładów, ćwiczeń, konwersatoriów oraz profilowanych proseminariów i seminariów licencjackich (historia, historia sztuki, teologia).

 

Program 3-letnich studiów licencjackich obejmuje następujące przedmioty:

 

    * I roku studiów: geografi a, historia i historia sztuki Śródziemnomorza, historia filozofii i z elementami filozofi i żydowskiej i arabskiej, zarys kulturoznawstwa, religiologia, chrystologia, logika praktyczna;

 

    * II rok studiów: historia i kultura starożytnego Bliskiego Wschodu oraz starożytnej Grecji i Rzymu, prawo moralne w kulturach i religiach Śródziemnomorza, etnologia i religie Bliskiego Wschodu, historia i natura judaizmu, islam w krajach Śródziemnomorza, współczesne spotkania międzyreligijne;

 

    * III rok studiów: teologiczne podstawy dialogu międzyreligijnego, współczesne ruchy muzułmańskie, ekumenizm w krajach Śródziemnomorza, teologia pokoju, psychologia dialogu i mediacji, problemy polityczne w krajach Śródziemnomorza, współpraca gospodarcza Polski z krajami Śródziemnomorza, Polacy i polonia w krajach Śródziemnomorza, podstawy organizacji turystyki pielgrzymkowej.

 

Na I i II roku studenci uczą się dwóch języków obcych, które wybierają spośród hebrajskiego współczesnego, arabskiego, hiszpańskiego i włoskiego. Studenci mediteranistyki mogą ponadto uczestniczyć w licznych kongresach naukowych, konferencjach, sympozjach i wykładach otwartych, a także w działalności wielu organizacji studenckich takich, jak koła naukowe, duszpasterstwo akademickie, sekcje sportowe czy samorząd studencki. Do ich dyspozycji pozostają zbiory Biblioteki Uniwersyteckiej KUL.

 

Absolwent MEDITERANISTYKI zdobywa wiedzę o narodach, krajach i kulturach Śródziemnomorza zarówno w perspektywie historycznej, jak i współczesnej, znajomość specyfiki Śródziemnomorza, jego dziedzictwa, mentalności i "ducha". Będzie dysponował wiedzą szczegółową w zakresie problematyki wybranego seminarium licencjackiego i pracy licencjackiej, wspartą doświadczeniem zdobytym w czasie praktyk studenckich. Zaletą kierunku jest też przygotowanie językowe na poziomie B2 Europejskiego Systemu Kształcenia Językowego Rady Europy, wreszcie dyplom licencjacki i tytuł zawodowy licencjata oraz możliwość kontynuowania nauki na planowanych studiach II stopnia z mediteranistyka.

 

Dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom studenci mogą szukać zatrudnienia w instytucjach utrzymujących kontakty międzynarodowe, międzykulturowe i międzyreligijne, takich jak muzea, centra kultury, biura podróży i biura pielgrzymkowe, biura handlowe i firmy współpracujące z krajami Śródziemnomorza, organizacje europejskie i międzynarodowe.

 

Studia są organizowane przez Wydział Teologii KUL.


źródło: KUL


ostatnia zmiana: 2010-03-08
Komentarze
Polityka Prywatności