Ruszają 17. Studenckie Konfrontacje Filmowe
Studenckie Konfrontacje Filmowe to cykliczne wydarzenie mające na celu dostarczenie środowisku lubelskich koneserów kina, ze szczególnym uwzględnieniem młodych kinomanów rekrutujących się spośród uczniów i braci akademickiej, ambitnego i ekskluzywnego programu filmowego. Wysoki poziom artystyczny przeglądu jest efektem starannie dobranego programu wydarzenia, na który skłądają się filmy uznane przez gremia oceniąjące najznamienitszych międzynarodowych festiwali filmowych (Cannes, Wenecja, Locarno, Berlin, San Sebastian).
Tegoroczne, już 17. Studenckie Konfrontacje Filmowe odbędą się w dniach 12-28.03.2010r. Jak co roku, projekcje Konfrontacji będą miały miejsce na Sali Widowiskowej Akademickiego Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka” z siedzibą w Lublinie przy ul. Radziszewskiego 16. Program 17. SKF przygotował Piotr Kotowski, kierownik Kina Studyjnego „Chatka Żaka” i zarazem przewodniczący Stowarzyszenia Filmowego CinéEuropa, instytucji od wielu lat występujących w roli organizatorów przeglądu.
Studenckie Konfrontacje Filmowe to wydarzenie filmowe sui generis na kulturalnej mapie Lublina. W zamyśle organizatorów, Konfrontacje są miejscem spotkania z ciekawym i ambitnym kinem światowym, zazwyczaj niedostępnym w ofercie multipleksów. Wydarzenie zakłada wieczorne, ekskluzywne projekcje filmów, często dotąd niewyświetlonych w Lublinie, czy też bardziej ogólnie – na terenie całego kraju.
Adresatem Studenckich Konfrontacji Filmowych jest przede wszystkim lubelskie środowisko akademickie, a także licznie reprezentowane w naszym mieście grono koneserów kina.
W programie 17. edycji wydarzenia znalazły się filmy o wysokiej wartości artystycznej, czego wyznacznikiem jest nie tylko ich pozytywna ocena wystawiona przez pomysłodawcę koncepcji programowej Konfrontacji, ale także – i przede wszystkim – uznanie gremiów oceniających filmy na międzynarodowych festiwalach w Cannes, Wenecji, Berlinie, Locarno czy San Sebastian. Pewnym pomocniczym kryterium doboru repertuaru wydarzenia jest dostępność tych filmów w naszym mieście; wybrano te tytuły, których lubelski kinoman nie mógł zobaczyć czy to z powodu niedostępności filmu w ofercie lokalnych kin, czy też z racji dotychczasowego braku rozpowszechnienia tytułu przez krajowych dystrybutorów.
Program filmowy 17. Studenckich Konfrontacji Filmowych
Program Konfrontacji, jak w poprzednich latach, będzie próbą zderzenia dzieł uznanych mistrzów z najnowszymi reżyserskimi odkryciami, talentami i zjawiskami współczesnego kina. Zatem z jednej strony zostaną pokazane nowe filmy Carlosa Saury czy Anga Lee, z drugiej zaś – polegając na gustach jurorów kilku renomowanych festiwali filmowych – niektórych laureatów tychże festiwali. Wśród nich znajdzie się na pewno zdobywca Złotego Lwa w Wenecji - "Liban" w reżyserii Samuela Maoza czy też nagrodzony Srebrnym Lwem - "Papierowy żołnierz" w reżyserii Aleksieja Germana jr. Zobaczyć będzie można także nagrodzony za reżyserię na ubiegłorocznym festiwalu w Berlinie "Co wiesz o Elly?" Asghara Farhadiego oraz "Chinka" w reżyserii Xiaolou Guo, laureata Złotego Lamparta w Locarno. Warta uwagi jest również najnowsza propozycja Lone Scherfig, lubianej u nas za "Włoski dla początkujących". Jej "Była sobie dziewczyna" także odnosi międzynarodowe sukcesy, a aktorka grająca w tym filmie - Carey Mulligan – jest w tym roku nominowana do Oskara za najlepszą rolę kobiecą.
Warto zaznaczyć, że wiele z tegorocznych propozycji Konfrontacji to będą polskie prapremiery.
Wybrane tytuły 17. SKF
· JA, DON GIOVANNI reż.: Carlos Saura – przedpremierowy pokaz najnowszego filmu Carlosa Saury [premiera ogólnopolska będzie miała miejsce 9.04.br.]
· RICKY reż.: François Ozon – obraz nominowany do berlińskiego Złotego Niedźwiedzia
· BYŁA SOBIE DZIEWCZYNA reż.: Lone Sherfig – 3 nominacje do Oscarów ‘2010
· PAPIEROWY ŻOŁNIERZ reż.: Aleksiej German Jr.– zdobywca weneckiego Srebrnego Lwa dla najlepszego reżysera (Aleksiej German Jr.) oraz laureat Grand Prix 3. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”
· CO WIESZ O ELLY reż.: Asghar Farhadi – irański dramat nagrodzony berlińskim Srebrnym Niedźwiedziem dla najlepszego reżysera (Asghar Farhadi)
· LIBAN reż.: Samuel Maoz – film wyróżniony weneckim Złotym Lwem dla reżyserii Samuela Maoza
· JA TEŻ! reż.: Alvaro Pastor, Antonio Naharro – film nagrodzono Srebrnymi Muszlami dla najlepszej roli męskiej (Pablo Pineda) oraz żeńskiej (Lola Dueñas)
· CHINKA reż.: Xiaolu Gou– tytuł nagrodzony Złotym Lampartem w Locarno
ostatnia zmiana: 2010-03-12