Rusza wiosenna edycja pokazów chemicznych na Wydziale Chemii UMCS

Tag: UMCS
Dział: Lublin

Dziś (15 marca) rozpoczęła wiosenna edycja pokazów chemicznych dla młodzieży na Wydziale Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Spotkania - pod patronatem władz dziekańskich i lubelskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Chemicznego - są organizowane już od kilkudziesięciu lat.

"Pokazy z Chemii skierowane są głownie do młodzieży z gimnazjum i liceum - poinformowała PAP mgr Iwona Rusinek, która zajmuje się inicjatywą. - Organizowane są dla wszystkich rodzajów szkół równocześnie, ponieważ jednak ostatnio zaczęły nas odwiedzać również szkoły podstawowe, a nawet przedszkola, to dla nich mamy opracowany specjalny program i nie mieszamy ich ze starszą młodzieżą".

Pokazy ruszają we wrześniu i trwają do maja - z przerwą w styczniu i lutym. Odbywają się w poniedziałki w godzinach 12.30 - 13.30.

"Staramy się pokazać, że chemia to nie tylko trudny przedmiot, ale również bardzo kolorowy, tajemniczy, i że bawiąc się chemią można np. zrobić niebieską fontannę lub sprawić, że puszka po coca coli podskoczy pod sam sufit, co zresztą najbardziej podoba się uczestnikom" - opowiada Rusinek.

Jej zdaniem, taki sposób przedstawienia chemii z pewnością bardziej zaciekawi młodzież niż mechaniczne wkuwanie regułek na lekcjach.

Wydział Chemii co jakiś czas aktualizuje program pokazów tak, by można w nim znaleźć coś nowego. Na przykład w najbliższym czasie przed pokazami ma się odbywać krótki wykład, poprowadzony przez któregoś z profesorów pracujących na Wydziale.

"W najbliższym czasie, ze względu na zbliżające się obchody 100-lecia otrzymania II Nagrody Nobla przez Marię Curie-Skłodowską, planujemy wykłady na temat promieniotwórczości i energetyki jądrowej, które poprowadzi dr hab. Andrzej Komosa" - zapowiada mgr Rusinek.

Co roku w pokazach bierze w nich udział 1 000-2 000 osób. Zapisywać można się przez cały czas, jednak najlepiej zarezerwować miejsce na dwa tygodnie przed planowanym przyjazdem. Koszt uczestnictwa wynosi 4,50 zł od ucznia.

PAP - Nauka w Polsce

ostatnia zmiana: 2016-09-02
Komentarze
Polityka Prywatności