Konferencja o Zawiszy Czarnym z Garbowa

Dział: Kielce, Lublin

O aspektach życia Zawiszy Czarnego z Garbowa i przestrzeni rycerskiej za jego czasów rozmawiali uczestnicy konferencji naukowej, która odbyła się w Dwikozach (Świętokrzyskie). Spotkanie było częścią programu obchodów 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem.

Konferencję zorganizowały: Instytut Historii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, Urząd Gminy w Dwikozach i Stowarzyszenie Pamięci Zawiszy Czarnego herbu Sulima z Garbowa.

Jak poinformował PAP dr Tomisław Giergiel z UMCS, podczas spotkania dr Tomasz Pietras z Uniwersytetu Łódzkiego zajął się pochodzeniem średniowiecznego rodu rycerskiego Sulimów. Dokonał także analizy heraldycznej herbu Zawiszy Czarnego i uznał, że rycerz ten wprowadził do swego herbu barwę czarną zaczerpniętą z heraldyki niemieckiej.

O związkach rodzinnych i bazie majątkowej Zawiszy Czarnego mówił natomiast prof. Sobiesław Szybkowski z Uniwersytetu Gdańskiego. Uczestnicy konferencji mogli się dowiedzieć, że do rycerza należało 29 wsi lub ich części, zamek rożnowski i węgierskie miasto. Działalność Zawiszy w zakresie budowy własnej bazy majątkowej przedstawiała się zatem imponująco, zwłaszcza jeśli brać pod uwagę niewielkie posiadłości dziedziczne, przejęte przezeń po przodkach.

Z kolei dr Dariusz Wróbel z UMCS nakreślił ramy aktywności dyplomatycznej Zawiszy Czarnego na tle polityki zagranicznej Polski i Litwy w pierwszej połowie XV wieku. Prof. Jan Szymczak z Uniwersytetu Łódzkiego opisał zaś udział Zawiszy Czarnego w turniejach rycerskich, łącznie z najsławniejszym w Perpignan, na którym pokonał on Jana z Aragonii.

O wojskowości rycerskiej w dobie Zawiszy Czarnego mówił prof. Jan Ptak z KUL-u. Epitafium Zawiszy Czarnego było tematem wystąpienia dr Ewy Zielińskiej z UMCS. Mgr Tomasz Olszacki wraz z prof. Leszkiem Kajzerem z Uniwersytetu Łódzkiego przygotowali referat o możnych i ich wieżach w średniowieczu. Prof. Anna Sochacka z UMCS mówiła o karierach rycerskich w Polsce późnego średniowiecza. Nowo odkryty fryz heraldyczny z czasów Zawiszy Czarnego przedstawił dr Tomisław Giergiel z UMCS.

Pierwotnie konferencja miała się odbyć 16 kwietnia, lecz przesunięto ją z powodu żałoby narodowej. Jednym z prelegentów miał być prezes IPN dr Janusz Kurtyka, który przygotowywał referat na temat pełnienia przez Zawiszę Czarnego urzędu starosty na Spiszu.

11 lipca w Garbowie w gminie Dwikozy zostanie odsłonięty pomnik Zawiszy Czarnego dłuta Gustawa Hadyny. Stanie on przy wyremontowanym domu kultury, w którym powstanie izba pamięci słynnego rycerza.

***

Zawisza Czarny (ok. 1370-1428) - starosta kruszwicki i spiski - przed 1410 rokiem brał wiele razy udział w wyprawach przeciwko Turkom, występując w szeregach rycerstwa europejskiego, zwoływanego na te wyprawy przez króla Węgier Zygmunta Luksemburskiego. W 1412 roku uczestniczył wraz z królem Władysławem Jagiełłą w uroczystym zjeździe monarchów w Budzie, gdzie został zwycięzcą wielkiego turnieju rycerskiego.

PAP - Nauka w Polsce


ostatnia zmiana: 2010-05-18
Komentarze
Polityka Prywatności